Továbbra sincs egyezség, az orvosok október végéig adtak időt az egészségügyi miniszternek

Továbbra sincs egyezség, az orvosok október végéig adtak időt az egészségügyi miniszternek Nagy Roland2024. 10. 25., p – 12:50 Pozsony |

Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter továbbra sem tudott megállapodni az orvosokkal. Ha a hónap végéig nem jutnak egyezségre, orvosok ezrei nyújtják be a felmondásukat.

A Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) pénteken tárgyalóasztalhoz ült Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszterrel. A szervezet elégedetlen a kormány konszolidációs csomagjával, melynek értelmében az eredetileg tervezett 9,6 százalékos fizetésemelés helyett végül csak 6,4 százalékos emelésre számíthatnak. Az LOZ tömeges felmondással fenyegetőzik, több mint 2500 orvos jelezte, hajlandó elhagyni a munkahelyét, ha a kormány nem talál megoldást. 

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

Hiába az egészségügyi tárca új vezetőjének 100 millió eurót érő ígérete, amennyiben a kormány nem veszi komolyan az egészségügy rendszerszintű problémáinak felszámolásáért harcoló egészségügyisek követeléseit, januártól 2 500 orvos hiányozhat a kórházakból.

Az egészségügyi miniszter, Kamil Šaško (Hlas) múlt hét végén az államfővel, Peter Pellegrinivel közösen jelentette be, hogy „a pénzügyminisztériummal folytatott intenzív egyeztetések, valamint a kormánypártok között lezajlott beszélgetések után a szaktárca vezetőjének sikerült több mint 100 millió eurót összegyűjtenie”. Ez az összeg lehetővé teszi, hogy a nővérek és mentősök bére olyan ütemben emelkedjen, ahogy azt a konszolidációs csomag elfogadása előtt tervezték. Az orvosok esetében a valorizáció mértéke a megszorító intézkedések listáján szerepelő 3 százalék helyett 6,4 százalékos lesz.

A politikusok igyekeztek stabilizációs megoldásként beszélni a kompromisszumról, amely szerintük megakadályozza, hogy az egészségügyi dolgozók a jobb anyagi feltételek reményében külföldre távozzanak. A szakmai szervezetek azonban röviddel a tájékoztató után felháborodásukat fejezték ki, a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) pedig kedden bejelentette, a tarthatatlan helyzet miatt közel 2 500 orvos kész benyújtani a felmondását október végén. Ebben az esetben nem csak az egyetemi kórházak, de kisebb kórházak és magánkórházak orvosai is készek felmondani, akik a legfontosabb kórházi osztályokon tevékenykednek. Sebészekről, nőgyógyászokról, belgyógyászokról, de kardiológusokról is szó van.

Ezek nélkül az orvosok nélkül nem lehet biztosítani a kórházak működését, erről már megbizonyosodhatott az ország

– jegyezte meg Visolajský hozzátéve, hogy a felmondások száma napról napra emelkedik.

Mit kíván az orvostársadalom

Az egészségügyi dolgozók nyomásgyakorlásának fő célja a közhiedelemmel ellentétben nem a béremelés. Peter Visolajský, az orvosszakszervezet elnöke ugyanis azt állítja, hogy az orvosok többségének a konszolidációs csomag elfogadása után sem kell aggódnia, mivel a szerződésük biztosítja, hogy a fizetésük a tervezett ütemben emelkedjen. Az ágazat képviselői sokkal inkább a teljes egészségügyi rendszer összeomlása miatt aggódnak, szerintük ugyanis a kormány nemtörődöm hozzáállása miatt egyenes út vezet a negatív végkifejlet felé.

Hírdetés

Ezért döntöttünk úgy, hogy két hónapot adunk a kormánynak, hogy megoldja a helyzetet

– magyarázta Visolajský, aki arra is rámutatott, hogy ez már a harmadik alkalom, amikor ultimátummal kénytelenek nyomást gyakorolni a kormányra.

Az orvosszakszervezet vezetője keddi sajtótájékoztatóján többek között azt hangsúlyozta, hogy az utóbbi időszakban a politikusok számos ponton sértették meg a memorandumot, amit a szakszervezet 2022-ben írt alá még Eduard Heger kabinetjével. S bár az őszi választások után az akkori ellenzék alakított kormányt, Visolajský arra emlékeztetett, hogy a megegyezést 138 parlamenti képviselő támogatta, köztük a Smer és a Hlas tagjai is. Ennek ellenére a dokumentumba foglalt nyolc követelésből mindössze „másfél teljesült”.

„A kabinet még azt a kettőt is törölte, ami korábban már megvalósult” – jelentette ki Peter Visolajský, majd hozzátette, hogy „nincsenek új követeléseik, mindössze azt szeretnék, ha a kormány felhagyna a projekttel, ami részvénytársaságokká alakítja az állami kórházakat”.

A 2022-ben összegyűjtött követeléseik között szerepelt még a nővérek fizetésének emelése, a kórházigazgatók felelősségre vonása, ha nem tartják be a személyzeti létszámra vonatkozó szabályokat. A szakszervezet kifogásolja továbbá, hogy Rázsochy helyett Főrévben épül majd az új kórház, de felróják a politikusoknak, hogy nem követik nyomon, hová tűnnek az egészségügyre fordított források.

2011 óta kérjük, hogy a kormány tegyen rendet, kövesse nyomon, hogy mennyi pénzt kapnak a kórházak a biztosítóktól

– mutatott rá a szakszervezet vezetője, aki azt állítja, hogy egy intézkedéscsomagot is bemutattak, amivel az állam akár 300 millió eurót is spórolhatna az egészségügyben.

Van idő korrigálni

Az orvosok követeléseik mellett azt is jelezték, hogy a politikusoknak még mindig van idejük, hogy tárgyalásokat kezdeményezzenek. Amennyiben a kórházak alkalmazottai október végén benyújtják a felmondásukat, még 2 hónap felmondási idő is vár rájuk. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a kormánynak az év végéig van ideje, hogy kompromisszumra jusson az egészségügyisekkel.

Röviddel a szakszervezet sajtótájékoztatója után az egészségügyi miniszter is reagált. Kamil Šaško kész tárgyalni az egészségügyi dolgozókkal, és továbbra is bízik abban, hogy egy mindenki számára megfelelő megoldást tudnak találni még a határidő lejárta előtt.

Peter Visolajský, az LOZ vezetője a pénteki tárgyalás előtt azt mondta, a fizetésükkel kapcsolatos együtthatókkal ők most nem foglalkoznak, a céljuk az, hogy a kormány betartsa a memorandumot, amelyet 2022-ben aláírtak az Eduard Heger által vezetett kabinettel (a szervezet akkor is tömeges felmondással fenyegetőzött). A memorandum pontjai közt szerepel például a munkaerőhiány kezelése, a rázsochyi kórház felépítése, az orvostanhallgatók képzésének megreformálása és a kórházak finanszírozása.

Az egyeztetés után az LOZ elnöke elmondta, Šaško egyetértett a memorandumban foglaltakkal, kivéve a béremelésre vonatkozó részeket. Ehhez képest a kormány lépései nem arra utalnak, hogy teljesíteni szeretnék a dokumentumban szereplő kötelezettségeket. Példaként a rázsochyi kórházat hozták fel, amelyet az új kormány a főváros egy másik részében, Főréven akart felhúzni, most azonban már arról beszélnek, hogy a projekt megvalósítása nem reális. Emellett arra kérték a minisztert, ne alakítsák át a kórházakat részvénytársaságokká, de ezzel kapcsolatban nem kaptak választ. Visolajskýék október végéig adtak időt a kormánynak a megállapodásra, máskülönben benyújtják a felmondásokat.

A hírt frissítjük.

 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »