Súlyos korrupciós vádakkal illetik magas rangú bennfentesek az amatőr boksz vezetését. Ha igaznak bizonyulnak, abba beleroppanhat a szervezet.
A TELJES RIÓI MAGYAR PROGRAM!
A Guardian a sportág több magas rangú bennfentesétől úgy értesült, hogy az ökölvívó-mérkőzések egy részét, köztük több súlycsoport érmes meccseit is eladták. Az amatőr boksz vezető testülete a lap szerint korrupcióval sújtott. A megkérdezettek úgy tudják, hogy több bírót is megvesztegettek annak érdekében, hogy az egyik versenyzőnek kedvezzenek ítéleteikkel a ringben. Sőt azt állítják, nem csak az olimpia fertőzött: a fenti játékvezetők a nagyobb világversenyek előtt rendszeresen összegyűlnek, hogy eldöntsék, melyik bokszoló juthat tovább, és melyik nem. A források nevük eltitkolását kérték a laptól, mert attól tartanak, ha nyilvánosságra hozzák kilétüket, a nemzetükbeli bokszolóknak ártani fognak a későbbi versenyeken.
Nem először vetül árnyék az amatőr ökölvívásra a nyári játékokon. 1988-ban a világklasszis Roy Jones Jr.-t legyőző Park Si-hun diadaláról is azt mondták, lehetetlen, hogy a ringben dőlt el a meccs. Az amatőr világszövetség (AIBA) korábbi tagja, a román Rudel Obreja szintén korrupciógyanús ügyekre hívta fel a figyelmet a 2008-as pekingi játékok idején, válaszul kiebrudalták a testületből.
A BBC a 2012-es londoni olimpia előtt hozta nyilvánosságra, hogy Azerbajdzsán 10 millió dollárt adott kölcsön az amatőrboksz-világszövetségnek, hogy az ökölvívó-sorozatot indíthasson, de a pénzt nem fizette vissza. Azerbajdzsán a vádak szerint így fizetett az érmekért, amelyekhez bokszolóit hozzásegítették utóbb. A szövetség vizsgálata cáfolta a vádakat.
Habár az AIBA vezető testületének több tagját is leváltotta tavaly, a nevük eltitkolását kérő források állítják, a korrupció sokkal kifinomultabb formáit alkalmazzák már London óta, és az illegális manőverek elterjedtek a sportágon belül. A csalók a pontozóbíróknak például kéz- és fejmozdulatokkal jelzik, hogy melyik sarokban lévő bokszoló nyerje a meccset. Ezen a módszeren változtattak a lebukás veszélye miatt, így maradt a fent említett közös tanácskozás a nagy versenyek előtt.
„Az embernek hányni támad kedve”
„Ez az egész szép csendben zajlik, de néha olyan égbekiáltó nyíltsággal megy a csalás, hogy az embernek hányni támad kedve” – mondta a lap egyik forrása. Az AIBA viszont állítja, nagyon komoly szűrön mennek keresztül a bokszbírók, ők mindent megtesznek, hogy a pontozás minél transzparensebb legyen.
Az ír Seamus Kelly, aki korábban bíróként tevékenykedett, a Guardiannek elárulta, a 2011-es dohai arab játékokon őt is rá akarták venni csalásra egy meccs előtt, mégpedig arra, hogy az egyik bokszolót hozza ki győztesnek. Miután ezt jelezte a szövetségnek, 2014-ben annak rendje és módja szerint őt is félrerakták azzal az indokkal, hogy egy ifjúsági versenyen agresszíven viselkedett egy bírótársával.
A források hangoztatják: sok bíró azért nem mer megszólalni a mindent átszövő korrupció ügyében, mert akkor kiesne a pikszisből, és nem alkalmazná tovább a világszövetség. Az ugyanakkor érdekes szerintük, hogy az egyes kvalifikációs versenyekre pályázó és azokat megnyerő országok adott esetben több százezer dollárt fizetnek a szövetségnek, hogy házigazdák lehessenek, és az ott induló ökölvívóik nagy számban jutnak ki a soron következő világeseményekre.
Az AIBA több közleményt is kiadott a vádakat illetően, a legtömörebben egy nem olyan régi dokumentumban foglalta össze a lényeget: „nem kívánunk pletykákra reagálni”.
A bizonyíték a ringben van
Michael Conlan, a harmatsúly világbajnoka keddi negyeddöntője után feldúlva nyilatkozott – írja az Irishtimes.com. A bokszoló Vlagyimir Nyikitin ellen meccselt, és a meccs végén ünnepeltette magát, biztos volt győzelmében. A pontozóbírók az oroszt hozták ki győztesnek az első és a harmadik menetben is, így az ír veszített. „Az AIBA egy csaló szervezet, rohadt csalók. Mindenkit lefizetnek, soha többet nem fogok általuk szervezett versenyen indulni” – fakadt ki Conlan.
Nyikitin ünnepli Conlan elleni „győzelmét”. Kétes siker Fotó: YURI CORTEZ / Europress/AFP
Rióban 49 kilóban egy kínai bokszolót láttak gyengébbnek egy kenyainál, akit előbbi laposra vert, még rá is kellett számolni az afrikaira. Ugyanaz történt, mint Conlannél, a végén hiába ünnepelt Lu Bin, a bíró Peter Mungai Waruit hozta ki győztesnek. A kínai összeomlott.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »