Nyitókép: Körkép.sk
A komáromi Jókai Mór Alapiskola alsó tagozatos tanulói a napközis tanítónők, valamint szüleik segítségével csodaszép őszi díszbe öltöztették az iskola előcsarnokát; szorgos kezük munkájával a tágas előtér minden zegét – zugát az ősz pompájával, gazdagságával díszítették fel. A hangulatfokozó elemek között főként a faragott töklámpások domináltak.
Ilyenkor, október végén, november elején egyik legkedveltebb szórakoztató időtöltés a töklámpás készítés, amelynek hagyományát nem szükséges távoli földrészek szokásához kötni, hiszen a XX. század hatvanas – hetvenes éveinek gyermekei szintén előszeretettel készítették, akikre ezt nagyszüleik, dédszüleik a még korábbi időkből hagyományozták. Bár tény és való, hogy a maga a tök Amerikából került át Európába, valamikor a 16. században.
A régi paraszti világban, de még fél évszázaddal napjaink előtt is a gyermekek kezébe azok a termények kerültek játékszerként, amivel a szüleik éppen dolgoztak. Így születtek a csutkababák, kórólovacskák, szalmalányok, gesztenyekutyusok, krumpli-malackák máktündérek. A jelenlegi nagymamák, déd-mamák gyermekkorukban nem kézműves foglalkozásokon, játszóházakban készítettek ilyen jellegű játékokat, hanem kint a mezőn, szorgoskodó szüleik közelségében, vagy a családi ház portáján.
A tökfaragásra általában októberben, kukoricatörés idején került sor, ugyanis a tököt, mint kúszónövényt általában a kukorica között termesztették, s így ezek a termények egyszerre kerültek betakarításra.
Persze, a kisebb gyerekek a tökfaragást akkor sem önállóan végezték, hanem általában nagyszülő, vagy nagytestvér segítségével, aki már tudott bánni a késsel.
A komáromi Jókai Mór Alapiskola őszi kiállításán az időszakosan domináns töklámpások mellett nagyon szép gyermekrajzok, papírvágással és ragasztással készített dísztárgyak, a vadgesztenye kedves termése, az őszi színvilág hangulatát idéző dekorációs terítők varázsolták elő az évszak jellegzetességeit, mindezeket fokozva októbervégi virág-díszítéssel.
A harmonikus őszi varázs összhatásának kialakítója, a kompozíció megálmodója Kiss Gabriella vezető nevelőnő volt. Persze, dicséret és elismerés illeti az összes kisdiákot, pedagógust és szülőt, aki a tevékenységbe bekapcsolódott.
Az őszi szünet előtti rekreációs délutánon az iskola alsó tagozatos osztályai Tökjó buli címmel különböző szórakoztató programokkal töltötték idejüket. Mi a 2. a. osztály napközis csoportjához látogattunk el, ahol Kiss Gabriella – Gabi néni – szárnyai alatt a gyerekek szemmel láthatóan egy Tökjó buliban vehettek részt.
A szórakoztató, s egyben közösségépítő délutánon a vidám zene, a tánc, az ügyességfejlesztő mozgásos gyermekjátékok mellett a megterített asztal, a finom falatok és gyümölcslevek is hozzájárultak a kellemes szórakozáshoz. A terítékre főként tökből készült finomságok kerültek, ami nagyon egészséges, hiszen a tök sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.
Öröm volt látni a vidám, elégedett gyermekarcokat, hiszen a szórakoztató délután koruknak megfelelően, értük, nekik szólt.
Buday Mária
A képek a szerző felvételei
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »