Több mint könyvesbolt: húszéves lett Bresťák Sándor és Marika irodalmi birodalma Száz Ildikó2024. 11. 08., p – 16:09 Érsekújvár |
Az érsekújvári Kultúra Könyvesboltot húsz évvel ezelőtt nyitották meg a járási székhelyen. Lapunk tudósított az akkori ünnepélyes megnyitóról, illetve arról, milyen nagy örömmel vették birtokukba az érsekújvári és a régióbeli irodalomkedvelők a kultúra bástyáját, amelynek székhelye stílusosan az egykori Mihály-bástyánál található.
A huszadik jubileum napján egymásnak adták a kilincset a Kultúra Könyvesbolt állandó vásárlói. Bresťák Sándor és Marika, a könyvesbolt üzemeltetői úgy döntöttek, október második péntekén az új olvasmányok és az antikváriumban lévő könyvek gazdag kínálatán kívül, közös emlékezésre invitálják a könyvbarátokat.
„Tisztán emlékszem a megnyitó napjára, amikor húsz évvel ezelőtt Dobos László írót vártuk a Madách-Posonium Kft. kilencedik könyvesboltjának a megnyitójára. Későn érkeztek meg a polcok, így a barátaink segítségével percekkel az ünnepélyes megnyitó előtt pakoltuk fel a könyveket, rendeztük be a boltot, végül minden remekül sikerült. A könyvesboltunk azóta bekerült a köztudatba és kedvelt találkozóhellyé vált a városban. Büszkeséggel tölt el az is, hogy a boltba betérőknek Marika, a feleségem olvasói tanácsokkal és ajándék ötletekkel is szolgál, emellett mindenkit türelmesen, értőn meghallgat. Sokan emiatt is térnek vissza hozzánk évek óta” – mondta Sándor.
A másik lényeges szempontnak azt tartja, hogy a boltjukat olyan távolról érkezők is felkeresik, akiknek kötődésük van a városhoz, és itt minden helyi történelmi, földrajzi és irodalmi jellegű könyvet megtalálnak.
Dobos László a húsz évvel ezelőtti megnyitón azt hangsúlyozta: „A politika érdekeket fogalmaz meg, ezzel szemben a kultúra életérzést, helyzeteket tár elénk, és közösségformáló ereje van”.
Az érsekújvári Kultúra Könyvesboltot a megnyitást követő hatodik évtől már Bresťák Sándor üzemeltette, a Plichta házaspár épületének a földszinti helyiségében. Az ünnepi napon megemlékeztek Plichta Péterről, a Csemadok Érsekújvári Alapszervezetének egykori elnökéről, a Kultúra Könyvesbolt odaadó segítőjéről, aki már nem vehetett részt a közös ünneplésen.
Bresťák Sándor, akinek érsekújvári vonatkozású festményeit is megcsodálhatják a könyvekért betérők, arról is mesélt, hogyan siekrült átvészelniük a koronavírus-időszakot. Ekkor is eljuttatták az olvasókhoz a megrendelt kiadványokat. Mintegy négyhónapos kényszerszünetet követően aztán ismét megnyitották a boltot.
Az új magyar nyelvű könyveken kívül más nyelvű irodalmat is kínálnak az olvasóknak, és az antikvár részlegen is magyar, cseh, német és angol nyelvű könyvekből, lemezekből válogathatnak a látogatók. A könyvesbolt üzemeltetőjétől megtudtuk továbbá, hogy egyre több olyan családtag érkezik hozzájuk, akik jó kezekben szeretnék tudni a megörökölt könyveiket, ezért hozzák őket az antikváriumba.
Találkoztunk az érsekújvári Csanda Tamással is, aki napjainkra egyetemi hallgató, a könyvesboltot azonban alapiskolás kora óta rendszeres látogatja. A példás tanulmányi eredményekért kapott könyvutalványokat minden alkalommal örömmel váltotta be, és ez volt az első hely, ahol zenei anyagokhoz is hozzájutott a városban.
A helyiek valódi kincsesbányának tartják a könyvesboltot, mivel olyan helytörténeti kiadványokat, szlovákiai magyar szépirodalmi, illetve tudományt népszerűsítő irodalmat egyaránt talál a boltban, amelyekmég a somorjai kisebbségkutató intézetben sem elérhetőek.
Mitől volt más a pénteki jubileumi nap a könyvesboltban? Talán attól, hogy a betérők ezúttal virággal, vagy kisebb meglepetésekkel érkeztek, de hozzátették, hogy a könyvesboltban hétköznapokon is ugyanilyen kedvességgel, hosszú beszélgetésekkel, egy csésze illatos teával, kávéval kínálják az érkezőket.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »