Test és lélek gyógyulását szolgálja a szatmári Hám János Orvosi Központ

Test és lélek gyógyulását szolgálja a szatmári Hám János Orvosi Központ

Ünnepélyes keretek között szentelték fel és adták át március 2-án a már működő Hám János Orvosi Központot – adta hírül a Szatmári Friss Újság. Az épületet egykor Hám János szatmári püspök építtette a Páli Szent Vincéről elnevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Kongregációjának, az általa 1842-ben létrehozott rendnek, melynek tagjai leányneveléssel, szegénygondozással és betegápolással foglalkoztak.

Az építtető, Hám János püspök szándéka szerinti, eredeti célját, a test és lélek gyógyulását szolgálja ismét a közel kétszáz éves szatmári épület.

A beruházás a hódmezővásárhelyi kórházzal elindított közös projekt, modern diagnosztikai, terápiás egészségügyi és képzőközpont, ahol a betegek megújult épületben, modern technikai feltételek között, anyanyelvükön fordulhatnak az orvosokhoz.

Március 2-án, csütörtökön Lázár János magyarországi építési és beruházási, valamint Cseke Attila romániai fejlesztési miniszter, szatmári és szabolcs-szatmár-beregi közméltóságok jelenlétében szentelték fel és adták át hivatalosan is az egyébként már működő Hám János Orvosi Központot.

„Ha nem az Úr építi a házat, hiába fáradnak, akik építik azt. Csodálatos volt az indulás, és Isten áldása volt a nővérek munkáján” – mondta a kezdetekről Schönberger Jenő püspök.

A főpásztor emlékeztetett: az épületet Hám János szatmári püspök építtette az általa 1842-ben létrehozott, Páli Szent Vincéről elnevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Kongregációjának. Mivel a rend Szatmárnémetiben jött létre, ezért itt volt az anyaház, innen irányították a rendet, amely a működése elején lánynevelő tevékenységet folytatott, majd, mivel jelentős igény mutatkozott a betegek ápolására és a szegények gondozására is, ezen a területen is elkezdett tevékenykedni. A rend kiváló teljesítménye nyomán Szatmár vált a leánynevelés, tanítónőképzés, betegápolás mércéjévé.

Hírdetés

A második világháborút követően a rendet feloszlatták, ekkor 190 nővér lakott a zárda épületében, amelyben a kommunizmus évtizedei alatt iskola, bentlakás, sportklub is működött.

A rendszerváltást követően közel százan vették fel ismét a rend ruháját, amikor még az anyaház az állam tulajdonában volt. Az épület 2005-ben került vissza a rend tulajdonába; birtokba vételére 2012-ben nyílt lehetőség – ekkor a Szatmári Irgalmas Nővérek egyesülete megalapította a Boldog Scheffler János Rehabilitációs és Fejlesztő Központot, amelynek célja a rászorulók, gyermekek és felnőttek, mozgássérültek és egyéb szellemi vagy fizikai fogyatékossággal élők segítése, rehabilitációja és fejlesztése.

Az épület másik szárnyában működő egészségügyi intézmény ötlete Schönberger Jenő szatmári püspök kezdeményezésére 2017-ben született meg. Hiánypótló a régió betegellátó rendszerében.

„A Szűzanya palástját megint nagyra nyitotta, hogy a környéket és a rászorulókat tudja oltalma alá fogadni. Ez egy csoda” – emelte ki az ünnepélyes átadón a megyéspüspök. A főpásztor köszönetet mondott a magyar és a román kormánynak, a nővéreknek, az önkormányzati intézményeknek, kivitelezőknek.

„Hogy mi köti össze Hám János majd kétszáz évvel ezelőtti művét és a klinikát, amely ma a nevét viseli? Szakmai felelősségtudat, feltétlen bizalom Isten segítségében” – mondta köszöntőjében Maria Ignacia Hrinova általános rendfőnöknő, aki arra biztatta a jelenlevőket, hogy soha ne tévesszék szem elől a jót és ne felejtsenek el hálásnak lenni.

Forrás és fotó: romkat.ro

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »