Az alábbi térkép azokat a helyeket ábrázolja Európában, ahol erősödő nacionalista tendenciák figyelhetők meg – legalábbis a Geopolitical Futures (GF) intézete szerint. Szerepel rajta a határon túli magyar kisebbség, de számtalan más ország nemzeti közössége is.
Azok a területek, amelyek nem dőlt betűsek, ott aktív szeparatista mozgalmak működnek. A dőlt betűs területek függetlenséget nem követelnek ugyan, de nagyobb autonómiát igen.
A GF szerint tehát szeparatista megnyilvánulások jellemzik Székelyföldet, és legfeljebb autonómia-követelése van a felvidéki, kárpát-aljai és partiumi magyar kisebbségnek.
A szeparatisták esetében nem a méretük fontos, hanem hogy azokon a területeken van egy kisebbségben élő lakosság, amely olyan nemzeti öntudattal rendelkezik, ami disszonáns az európai országok jelenlegi határelrendezésével.
Geopolitikai kényszerítőerők
Egy kép felér ezer szóval, és ez a térkép nagyon jól mutatja, milyen geopolitikai erők határozzák meg Európa jövőjét. Érdemes megjegyezni, hogy a Brexit sok mindent megváltoztatott. Spanyolországban a katalánok függetlenségi népszavazást akarnak tartani, az Egyesült Királyságban Londonon és az angolokon kívül mindenki (írek, walesiek, skótok) zúgolódnak, mert nem kívánnak kilépni az EU-ból.
A bank- és kormányválságban vergődő Olaszország egy sor tartománya nagyobb autonómiát követel, vagy vannak szeparatista mozgalmai, de vannak szeparatista hajlamai a cseh Morvaországnak és a lengyel Sziléziának is. És persze nem szabad elfeledkezni a Balkánról sem.
Körkép.sk, GeopoliticalFutures.com
Nyitókép: Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »