Josszi Shain, a Tel-Avivi Egyetem politológus professzora cikket írt az Ynet hírportálra, melyben az amerikai zsidóság körében tapasztalható növekvő identitásválságról, és ezzel kapcsolatban az Amerikai Zsidó Bizottság szerepéről elmélkedik. A professzor szerint az amerikai zsidók fordulóponthoz érkeztek, mivel lényegében két táborra szakadtak, melyek ellentétesen ítélik meg helyüket az amerikai társadalomban, illetve az Izraelhez fűződő viszonyukat. A szakadás Magyarországon, de globális szinten is jól érzékelhető.
Az egyik oldalon állnak ugyanis a liberális zsidók, akiknek a „törzsi” és „vallásos” Izraellel fennálló problémái csak súlyosbítják „belső amerikai problémáikat”. A másik oldalon pedig az ortodox vallásos zsidókat – kiemelten a haredi (ultraortodox) zsidókat – találjuk, akik erősítik kapcsolataikat Izraellel, és egyre távolodnak a liberális judaizmustól – szögezi le a professzor az egyébként nem is oly meglepő tényt. Egyúttal felhívja a figyelmet arra, hogy közvélemény-kutatási adatok szerint az amerikai zsidók egyre inkább elfordulnak Izraeltől. Ez álláspontja szerint megengedhetetlen, mivel Izrael a zsidó identitás központi eleme, ezért aki hátat fordít a zsidó államnak, annak az önazonosságával gondjai lesznek.
Mint írja, az Amerikai Zsidó Bizottságnak – mely az egyik legrégebbi zsidó szervezet, 1906-ban alapították – lényegében két kulcsfontosságú kérdésre kell összpontosítania: az amerikai zsidók helyzetére és Izrael megítélésére az amerikai zsidóság körében.
Az Amerikai Zsidó Bizottság már az első világháború előtt segítette a kelet-európai zsidók amerikai letelepedését, később pedig komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy a Szovjetunióból is megindulhasson a zsidók kitelepülése. „A szervezet harcolt a katolikus egyház berkeiben tapasztalható antiszemitizmus ellen, igyekezett hidakat építeni az egyes vallások között, fontos szerepet játszott a zsidó örökség megőrzésében, és a holokauszt emlékezetének átadásában az európai posztkommunista országoknak” – írja eszmefuttatásában a professzor. Majd rámutat arra, hogy a szervezet kezdetben ellenséges volt a cionizmussal szemben, és az USA-ban történő letelepedést tartotta a legjobb megoldásnak a zsidók számára, de Izrael állam megalakulása, kiváltképpen pedig az 1967-es hatnapos háború után, az Amerikai Zsidó Bizottság fokozatosan cionistává vált. Manapság pedig az Amerikai Zsidó Bizottság sok helyen a világban immár Izrael szószólója, és a szervezet vezetője, David Harris talán a legfontosabb zsidó „diplomata” a diaszpórában.
Csakhogy – mutat rá a professzor – a szervezet támogatói közül sokan ideológiai téren, a szabadságjogok, a vallás és a palesztin kérdés ügyében elfordulnak a zsidó államtól. Ők azok az amerikai zsidók, akik a „liberális demokrácia örökségét képviselik, és a szabadság és az emberi jogok értékeit kívánják elterjeszteni a világban”, véli a szerző, aki egyúttal utal arra is, hogy míg a legtöbb amerikai zsidó ellenségesen viszonyul Donald Trumphoz, addig az izraeliek mint igazi nemzeti hősre tekintenek rá.
Az Amerikai Zsidó Bizottság elvárja az amerikai elnöktől, hogy következetesen harcoljon a növekvő antiszemitizmus ellen az USA-ban, másrészt támogatja őt az izraeli amerikai követség Jeruzsálembe történő áthelyezése ügyében. Márpedig ez utóbbi lépéstől sok liberális zsidó a legkevésbé sem volt elragadtatva – szögezi le írásában Josszi Shain.
Az Amerikai Zsidó Bizottság megkísérli elmagyarázni a világnak, hogy Izrael elkötelezettsége a demokrácia, valamint az úgynevezett kétállami megoldás iránt töretlen, továbbá azt hangoztatja, hogy a palesztin ellenkezés és az iszlamista fenyegetés akadályozza meg a palesztinokkal fennálló konfliktus megoldását. Azonban az izraeli jobboldalnak azon törekvése, hogy kiterjessze az izraeli fennhatóságot egész Júdeára és Szamáriára (vagyis Ciszjordániára), ezen kívül a vallásos kérdések előtérbe helyezése (az áttérési törvény, a Nyugati Fal-terv), meglehetősen megnehezíti az Amerikai Zsidó Bizottság munkáját – véli az izraeli politológus professzor.
Izrael immár nincs oly mértékben ráutalva az amerikai zsidókra, mint régebben, azonban szüksége van az Amerikai Zsidó Bizottságra, továbbá az amerikai liberális zsidókra is, amikor a „legitimáció és a diplomáciai hidak” építése kerül napirendre. Izrael létezése és támogatása egyrészt morális kérdés, másrészt alapvető fontosságú a diaszpórában élő zsidók önazonosságának megőrzése szempontjából. Ezért az Amerikai Zsidó Bizottság feladata, hogy meggyőzze az amerikai liberális zsidókat Izrael támogatásának fontosságáról – írja cikkében Josszi Shain izraeli politológus professzor.
P. O.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »