"Szélsőségesek" ellen és bevándorlók mellett harcolnak az európai szocialisták – a "magyarok" főleg

Három határozatot fogadtak el, egyhangúlag, az Európai Szocialisták Pártjának (PES) szombaton befejeződött budapesti kongresszusán: az Egységben a munkahelyekért, az Egységben a demokráciáért és az Egységben a békéért elnevezésű dokumentumot.

Az MSZP sajtóosztálya által az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a határozatok a munkanélküliség csökkentésének, a befogadó társadalom építésének és a szélsőségesség elleni harcnak a lehetőségeit, a közös kihívásokra adandó "progresszív válaszokat" veszik számba.

Az Egységben a munkahelyekért című dokumentum konkrét javaslatokat tesz a munkanélküliség csökkentésére az ifjúsági garancia révén, továbbá a munkakörülmények javítására helyez hangsúlyt, valamint a környezetbarát munkahelyek teremtését szorgalmazza.

Az Egységben a demokráciáért határozat az állampolgárságra és a demokráciában való részvételre összpontosít a befogadó társadalom megteremtésének szándékával a nacionalizmussal szemben. A közleményben megjegyezték, hogy ez különösen fontos a Fidesz vezette kormány "bevándorlók ellen folytatott kampánya" miatt.

Végül az Egységben a békéért nyilatkozat a szélsőségesség elleni erőfeszítésekről szól, valamint válaszokat sürget a közös kihívások, így a Földközi-tenger felől érkező bevándorlókat, a Száhel-övezetben tapasztalható erőszakot és instabilitást, valamint a szabadság és biztonság közötti egyensúly megteremtését illetően. A közleményben arra is kitértek, hogy a PES vezetősége egyensúlyt mutat a nemek és az európai régiók között. A főtitkár a német Achim Post marad, az alelnökök a francia Jean-Christophe Cambadélis, a svéd Carin Jämtin, a tót Katarina Nevedalova és a brit Jan Royall lettek.

Az Európai Szocialisták Pártjának (PES) 10. kongresszusát pénteken és szombaton tartották Budapesten. A rendezvény csütörtökön a nőszervezet ülésével vette kezdetét.

A határozatok elfogadása előtt Tóbiás szélsőségesezett egy egészségeset

Az MSZP elnöke zsákutcának nevezte a gyűlöletkeltésre alapozó politikát az Európai Szocialisták Pártjának (PES) 10. kongresszusán szombaton, Budapesten.

Tóbiás József hangot adott meggyőződésének, hogy a belső szolidaritásra és közös felelősségvállalásra épülő migrációs politika vezethet eredményre az EU-ban.

Lehetséges olyan megoldás, amely a tagállami szuverenitást nem korlátozza, de az összehangolt cselekvés hatékonyabb és emberibb – tette hozzá.

A politikus azt mondta: a szocialisták közös hitvallása, hogy minden ember egyenlő, sem származása, sem vallása, sem politikai véleménye alapján nem lehet kirekeszteni senkit.

Aki mégis ezzel próbálkozik, önmagát zárja ki Európából – tette hozzá a kommunista állampárt utódjának első embere, akik éppen csak azu eltérő véleményeket üldözték az elmúlt 25 évben is, ha kellett, akkor gyurcsányi-gergényi rendőrterrorral.

Tóbiás József a szocialisták pártcsaládjára utalva úgy fogalmazott: "mi Európában veletek vagyunk otthon. Orbán Viktornak ezért az életérzésért Kazahsztánba kell utaznia".

Ezt a közösségi élményt Orbán Viktor nem is ismerheti, mert egyre-másra fordulnak vele szembe pártcsaládjának, a néppártnak a képviselői is, mert Európa keresztény-konzervatív vezetőinek kínos Orbán Viktor, nem állhatnak "egy halálbüntetés-párti, gyűlöletkeltő, menekültellenes, radikális politikus mellé" – mondta.

Nincs kétségük afelől, hogy a Jobbik kormányon ugyanilyen politikát követne – jegyezte meg.

A szocialista pártelnök fontosnak nevezett minden, Brüsszelből érkező támogatást, illetve minden kritikát, amely a nyugati értékek fontosságára hívja fel Orbán Viktor kormányfő figyelmét.

Hírdetés

Nem szabad azonban elfelejteni, hogy Orbán Viktor leváltását "nekünk magunknak kell megoldanunk" – fűzte hozzá.

Mint mondta, nem véletlenül választotta a PES Budapestet a kongresszus helyszínének, hiszen a nap folyamán hitet tesznek amellett, hogy ahogyan Európában, úgy Magyarországon is változásra van szükség.

Ennek a letéteményese Magyarországon az MSZP, amely a legerősebb ellenzéki pártként képes arra, hogy 2018-ban leváltsa a most regnáló kormányt – hangoztatta.

Stefan Löfven szociáldemokrata svéd miniszterelnök kijelentette: Európának növekedésre, beruházásokra van szüksége, hogy versenyképes legyen, de teljesítenie kell polgárai igényeit és munkalehetőségeket kell teremtenie.

Beszélt arról is, hogy a közös munkaerőpiacon közös óvintézkedésekre van szükség, valamint az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett szabadkereskedelmi egyezményre utalva kijelentette: erkölcsös és ambiciózus megállapodást kell kötni.

Stefan Löfven közölte: az EU-ban a munkaképes korú nők egyharmada, néhány országban több mint felük nincs megfelelően megfizetve.

Egyenlő fizetésekre, az anyasági szabadság biztosítására van szükség – mutatott rá.

A kongresszuson a demokráciáról folytatott panelbeszélgetésen felszólalt Botka László, az MSZP választmányának elnöke, Szeged polgármestere, aki szerint Magyarország a rendszerváltás után sokáig példa volt.

Most, ötévi Orbán-rezsim után ismét példa lett az ország, mert itt megtalálható minden, ami veszélyezteti az európai demokráciát – jelentette ki.

Értékelése szerint ezeknek a negatív folyamatoknak a csalódottság, a bizalmatlanság, a szegénység, a munkanélküliség az alapja, illetve az, hogy az emberek jelentős része nem érzi biztonságban magát.

Az elmúlt öt évben Orbán Viktor ezekre építette hatalmát, ezért keres újabb és újabb ellenségeket. Most a bevándorlókat találta meg mint ellenséget – tette hozzá.

Botka László elmondta, a határhoz közeli Szegedre január-februárban naponta ezer bevándorló érkezett, számuk mostanra azonban visszaesett az átlagos szinte, 50-100-ra. Szerinte néhány hónappal ezelőttig a hivatalok is azt mondták, hogy a migráció nem okoz feszültséget.

Miután a Fidesz elveszítette népszerűségnek jelentős részét az elmúlt hónapokban, illetve miután a párt három időközi választást is elveszített, Orbán Viktor új ellenséget talált a bevándorlókban, és ezért kezdett egy hiteltelen kampányt – közölte a szocialista politikus. Botka László úgy összegzett, ez mutatja az orbáni politika lényegét: semmilyen alapvető emberi és európai érték nem számít, ha saját hatalmának biztosításáról van szó.

Hangsúlyozta, csak az erősödő, megújuló európai szociáldemokrácia képes megállítani a populizmust, és újra megerősíteni a közös európai értékeket.

Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, EP-képviselő a munkahelyteremtésről folytatott kerekasztal-beszélgetésen azt hangsúlyozta, hogy kötelességük minden 25 év alatti fiatalnak munkát adni.

Azzal is foglalkozni kell, hogy nagymértékben megnőtt a Magyarországról kivándorlók száma – mondta.

A Jobbik az alábbi közleményben reagált az MSZP-elnökre:

A Jobbik és a magyar emberek már tudják, milyen az, amikor a XX. század leszerepelt pártjai, a Fidesz és az MSZP kormányoznak: pártközeli oligarchák gazdagodnak meg vagy éppen ülnek miniszterelnöki, miniszteri bársonyszékbe, elkótyavetyélik a nemzeti vagyont, burjánzik a korrupció, eladósodik az ország, brókercégek tömik tele a zsebüket, devizahitellel taszítják reménytelenségbe a családokat. Eközben újabb és újabb adókat vetnek ki a magyar emberekre: a XX. század pártjai emelték meg az áfát Európa-csúcsot jelentő 25, majd 27 százalékra.

A magyar családoknak biztos egzisztenciára, megélhetést biztosító munkahelyekre van szükségük, ehhez a XX. századi Fidesznek távoznia kell. A reményt a bissau-guineai útlevelesek pártjával, a XX. századi MSZP-vel ellentétben csak a XXI. század politikai ereje, az ellenzék vezető tömörülése, a Jobbik képes biztosítani.

(MTI – Kuruc.info)

Korábban írtuk: Menekültáradatot kérve a nyakunkba hirdetik az "európai" értékeket – Budapesten választottak elnököt az európai szocialisták


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »