Szeizmológus: több magyarországi településen is érezték a földrengést

Szeizmológus: több magyarországi településen is érezték a földrengést

Északkelet-Magyarország több településén is érezni lehetett a Kassa környéki, 5-ös erősségű földrengést – közölte a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma. A világban tapasztalható földmozogások száma azonban nem utal tektonikai „élénkülésre”.

Szlovákiában, Kassától mintegy 50 kilométerre északra pattant ki hétfőn egy mintegy 5-ös magnitúdójú földrengés. Az ilyen erősségű földrengéseket már elég nagy területen érzi a lakosság is – például az idei nyáron Arad közelében volt hasonló földmozgás, ami ott a délkeleti határidék, itthon pedig az északkeleti határvidéken élők is érezték a rengéseket.

Süle Bálint szeizmológus, a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium munkatársa az InfoRádióban elmondta: a tegnapi földmozgás kapcsán kaptak jelentést Miskolcról, Nyíregyházáról, Mályiról, azaz észak-keleti régióban lehetett a legjobban tapasztalni (voltak jelentések Hajdúnánásról és Sárospatakról is). Az észlelések szerint az épp nyugalomban lévő emberek hullámzó mozgást éreztek, ahogyan mozgott alattuk a talaj. A kisebb tárgyak ilyenkor esetleg összekoccanhatnak, de mást ebből nem lehetett érzékelni.

Marokkóban, Törökországban is sok áldozattal járó földrengéseket lehetett érezni, Afganisztánban is volt a napokban egy pusztító földmozgás – ezek kapcsán úgy tűnhet, hogy egy kicsit intenzívebbek a földmozgások. Erre válaszul Süle Bálint elmondta:

Hírdetés

nem látnak olyan jeleket, hogy a tektonika megélénkülne, ezt ki lehet zárni.

A világban tapasztalható és a médiába bekerült rengésekkel kapcsolatban hangsúlyozta: nagyon gyorsan és nagyon részletesen értesülnek a világ akár távoli eseményeiről is, illetve a földrengések eloszlása vagy gyakorisága – vagyis hogy egy területen a tudományos világ szerint átlagosan milyen gyakran van földrengés – az nem feltétlenül azt jelenti, hogy ez „menetrend szerint, éves pontossággal” történik, hanem egyik évben több van, másik évben kevesebb.

„Vagyis bár hallhattunk a török-szíriai földrengésekről az év elején, vagy amelyek a térségünket érintették – bár ezek nem voltak olyan nagy földrengések -, például a nyári aradi földrengés, aztán a magyarországi Szarvas környéki földmozgások, illetve a marokkói földrengések egymásutánisága nem véletlenszerű, de ez nem jelenti azt, hogy a tektonikai aktivitás növekedett volna” – szögezte le Süle Bálint szeizmológus.

(A nyitókép illusztráció.)


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »