Pénteken Milan Majerský, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke a mozgalom parlamenti képviselőivel együtt sajtótájékoztatón bírálta a kormányt, amiért nem tudja kezeli a száj- és körömfájás elleni védekezést.
A kereszténydemokraták szerint a kormányt személyesen kellene felelősségre vonni a járvány rossz kezeléséért, egyúttal más, megkérdőjelezhető példákra mutattak rá.
A kormány olyan intézkedéseket talált ki, amelyeket maga sem tart be
Marián Čaučík KDH-s képviselő szerint a szlovák kormány olyan intézkedéseket talált ki, amelyeket maga sem tart be. „Lehetséges ellentmondásokat látunk a gazdák kártalanításában, nem beszélve az intézkedések lassú végrehajtásáról a szomszédos országokhoz képest” – mondta Čaučík.
A KDH megkérdőjelezte a három kilométeres védőkörzetek bevezetését és azon belül a fogékony állatoknak a főállatorvos által elrendelt leölését. Az Európai Bizottság ezt ugyan engedélyezi, de nem írja elő.
„A rendelkezésre álló dokumentumok áttanulmányozása után sem találtuk meg hivatalosan a főállatorvosnak ezt az utasítását. Csak találgatni tudjuk, hogy miért van ez így“ – mondta Čaučík, hozzátéve, hogy a Dercsikától három kilométerre fekvő Baka járványhelyzete segíthet a magyarázatban.
Szerdán kezdik a dercsikai fertőzött bikák likvidálását
„A főállatorvos utasítása szerint a dercsikai tenyészetet már sokkal korábban fel kellett volna számolni. Ez azonban nem történt meg. Olyan benyomást kelt az egész, mintha valaki úgy döntött volna, hogy eltussolja és nem foglalkozik a dercsikai farmmal“ – jelentette ki a képviselő. „Vajon a válságstábnak vagy Richard Takáč mezőgazdasági miniszternek voltak ilyen információi?” – kérdezte.
Ragadós száj- és körömfájás: Elrendelték az alistáli szarvasmarhatelep állományának felszámolását
Különbségek az elpusztult állatok kártérítésében
Jozef Humenský, a KDH képviselője rámutatott az elpusztult állatok kártérítésében tapasztalható különbségekre. Robert Fico miniszterelnök kijelentette, hogy egy 1000 állatból álló állomány kárát 7–10 millió euróra teszik, míg a Baka környéki kisgazdák esetében 32 állatra 30 ezer eurós összegről beszélnek.
„A szerződések központi nyilvántartásában a kisgazdák kártérítési szerződéseiben tehenenként 732 euró szerepel, míg egy egyszerű számítással egy nagytenyésztő esetében ez tehenenként 7–10 ezer euró” – mondta Humenský.
Takáč: A kisgazdák már ezen a héten megkapják a kártérítést
„Nem azt mondjuk, hogy ez pontosan tehenenként kiszámítható, hanem arra mutatunk rá, hogy a kis- és nagygazdaságok kompenzációja szögesen eltér egymástól. Ezt szigorúan meg fogjuk vizsgálni, és átláthatóságot fogunk követelni“ – mondta Čaučík, hozzátéve, hogy a kártalanítás feltételeit világosan meg fogják határozni.
A KDH ezért ismételten felszólított az elszámoltathatóságra és arra, hogy száj- és körömfájás irányítását, amelyet talán még nem sikerült véglegesen megszüntetni, illetékes kezekbe adják.
SITA
Nyitókép: SITA/Martin Havran
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »