Idén Kincses Előd erdélyi magyar jogász és Mircea Dinescu román költő részesült az elismerésben, melyet a közép-európai népek szabadságáért küzdő közéleti személyiségek kaphatnak meg.
Kincses Előd erdélyi magyar jogász és Mircea Dinescu román költő kapta idén a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, valamint a Mol-csoport által közösen alapított Petőfi-díjat. Az elismerésben azok a jeles személyek részesülhetnek, akik az elmúlt évtizedekben kiemelkedően sokat tettek a közép-európai népek szabadságáért. A tizenhatodik alkalommal odaítélt díjat Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet főigazgatója és Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója adták át a díjazottaknak.
A Mol Campusban tartott díjkiosztón Schmidt Mária mondott köszöntőt. „Minden évben megtaláljuk azokat a személyeket, akik a legnagyobb magyar költőről elnevezett díjra érdemesek, és olyan példát állítanak mindannyiunk elé, amelyek jobbá, őszintébbé, tisztességesebbé tesznek minket” – fogalmazott a történész.
Kövér László a díj névadójának verssoraira utalva kiemelte, hogy az erkölcsi halál nemcsak Petőfire és kortársaira, hanem a ma emberére is leselkedik. „A globalizmus korszakában, újabb háborúk árnyékában mi jelentheti korunk nemzedékei számára a Petőfi által említett döghalált, az erkölcsi megsemmisülést?
A mi nemzedékünk számára az erkölcsi halált az jelenti, ha nem teszünk az ellen, hogy az abnormális normálissá váljon, és ha hagyjuk, hogy az abnormalitás legyőzze a normalitást”
– mondta az Országgyűlés elnöke.
Hernádi Zsolt szerint a szabadságot sokan magasztos politikai fogalomként kezelik, mások kihasználják vagy megpróbálják kisajátítani. Úgy vélekedett, hogy a szabadságot az teszi szabaddá, ha a mindennapi életünk részévé válik, ha mindenki a sajátjának érezheti, és ha mindenki hajlandó tenni és küzdeni érte. „Szabadság és önrendelkezés nélkül nincs jövő. Sem régiók, sem nemzetek, sem kisközösségek, sem az egyének számára” – tette hozzá a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója.
Fogadtunk, és olyan boldogan még életemben nem fizettem meg a veszteséget”
– emlékezett vissza a fogadásra a jogász.
A másik díjazott Mircea Dinescu költő, akivel 1989 márciusában a francia Liberation közölt egy olyan interjút, amit diplomáciai postával csempésztek nyugatra, és amelyben nyíltan bírálta Nicolae Ceausescu rendszerét. Az őrizetből szabadulva 1989 decemberében a bukaresti tüntetők élére állt, és a televízió élő adásában ő jelentette be Nicolae Ceausescu menekülését és a romániai forradalom győzelmét.
(A nyitóképen: Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója, Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, Mircea Dinescu költő, díjazott, Schmidt Mária történész, a XXI. Század Intézet főigazgatója, Kincses Előd erdélyi magyar jogász, díjaztott, Szili Katalin, az Országgyűlés volt elnöke és Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Petőfi-díj a közép-európai népek szabadságáért kitüntetés átadási ünnepségén a Mol Campusban 2024. november 29-én.)
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »