Šutaj Eštok szerint terrortámadás készült a Barátság-kőolajvezeték ellen

Šutaj Eštok szerint terrortámadás készült a Barátság-kőolajvezeték ellen

Matúš Šutaj Eštok (HLAS) belügyminiszter szerint Kelet-Szlovákiában olyan tevékenységre figyeltek fel a hatóságok, amely kritikus infrastruktúra elleni terrortámadást készített elő. A belügyminiszter erről a közrádió Szombati párbeszéd című műsorában beszélt.

Šutaj Eštok elmondása szerint hírszerzési információk van arról, hogy egy szervezett csoport feltérképezte a Barátság vezeték és az Ukrajnából érkező gázvezeték környékét, nem csak Szlovákiában, de Magyarországon is. 

A belügyminiszter az Északi Áramlat elleni terrortámadáshoz hasonlította az esetet.

„Az információk komoly aggodalomra adnak okot”

mondta. Emlékeztetett, 2022 szeptemberében egy terrorakció során az Oroszországból Németországba gázt szállító Északi-Áramlat 1 és 2 vezetékszálait felrobbantották.

Az elkövetők kiléte továbbra is tisztázatlan. Egy német-amerikai közös titkosszolgálati nyomozás és narratíva szerint a szálak Ukrajnához vezetnek. A történet azonban ezer sebből vérzik, és sokan csak alibi-sztorinak tekintik, amivel az Egyesült Államok felelősségét próbálják leplezni.

„Elég részletes információnk vannak arról, hogy itt egy szervezett csoport működik, amely Szlovákia kritikus infrastruktúráját akarja megtámadni”

mondta.

Két gyanúsítottat letartóztattak (november 26-án), az autójukban pedig számos drónt, telefont és SIM-kártyát találtak, beleértve több térképet Szlovákia kritikus infrastruktúráiról.

Hírdetés

Sokan szívesen mutogatnának most is az oroszokra. De olvassunk a sorok között

Šutaj Eštok bejelentése kapcsán érdemes kiemelni, hogy a héten ebben az ügyben összeült a Biztonsági Tanács is, amelyen úgy döntöttek, hogy megnövelik a kritikus infrastruktúra védelmét az ország egész területén.

Az akkori sajtótájékoztatón Pavol Gašpar, a Szlovák Titkosszolgálat (SIS) igazgatója utalt rá, hogy nem akarja megnevezni a csoport hovatartozását, mert nem akarja az ügyet politikai és geopolitikai játszámákba.

Tény azonban, hogy a cseh titkosszolgálat vezetője a cseheket ért hibrid támadásokért rendre az oroszokat teszik felelőssé. Épp ezért, a balliberális, háborúpárti Denník N a sajtótájékoztatót követően arról írt, hogy „Šutaj Eštok még mindig nem akarja kimondani, hogy az oroszok állnak a hibrid támadások mögött”. Ez pontosan az a fajta politikai játszma a lap részéről, amire Gašpar figyelmeztetett.

Ukrajnának elég lenne elzárni a csapot. Vagy mégsem?

Az Ukrajna irányából érkező földgázvezeték és olajvezeték elszabotálása ugyanis nem az oroszoknak áll érdekében, hanem Ukrajnának, és azoknak az országoknak, akiknek az orosz nyersanyagokról való erőltetett leválásából geopolitikai haszna származik (britek, baltiak, lengyelek és persze az amerikaiak).

Ukrajna nem hajlandó meghosszabbítani a gáztranzit-szerződést az oroszokkal, ám Szlovákia talált áthidaló megoldást az azeriken keresztül. A nyáron Kijev egy szankciós intézkedésen keresztül több hétre kvázi elzárta Szlovákiát és Magyarországot az Oroszországból érkező olajmennyiség tetemes részéről. Később ezt is sikerült megoldani.

Ukrajna tehát próbálkozott politikailag eladható eszközökkel arra vonatkozóan, hogy elzárja a gáz- és olajcsapot Közép-Európa felé, de nem jött be. Elvileg megtehetné, hogy egyszerűen elzárja a vezetékek útját saját területén. Csakhogy ha nyíltan vállalja fel ezt a döntést, az később vissza fog ütni rá, például az uniós csatlakozási tárgyalásokon, ahol Szlovákiának és Magyarországnak is vétójoga van.

Egy „zászló nélküli” csoport által elkövetett szabotázsakció letagadható, de legalábbis kellőképp ködösíthető ahhoz, hogy megfelelő (értsd: ukránbarát progresszív)  kormány esetén ne legyen politikailag kényelmetlen döntés támogatni Ukrajna tagfelvételét, vagy további támogatását.

Terrorfenyegetés miatt megerősítik a szlovák kritikus infrastruktúra védelmét

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »