Súlyos járvány fenyegeti az agráriumot – Fél évszázad után újra itt a száj- és körömfájás

Súlyos járvány fenyegeti az agráriumot – Fél évszázad után újra itt a száj- és körömfájás

Ez a rendkívül fertőző állatbetegség az összes haszonállatot – a szarvasmarháktól a sertéseken át a juhokig – érintheti, így nem csupán állategészségügyi, hanem súlyos gazdasági válsághelyzet is kialakulhat.

– A fertőzés terjedése súlyosan veszélyezteti a hazai állattartást és az exportpiacainkat is, hiszen Magyarország eddigi kedvező állategészségügyi státusza lehetővé tette a széleskörű kivitel lehetőségét – emelte ki Bencze János. – Most azonban az exportpiacok beszűkülése és az ebből fakadó bevételkiesés komoly csapást jelenthet a gazdaságoknak – tette hozzá.

A képviselő szerint a kényszerleölések önmagukban is súlyos veszteséget jelentenek, azonban az igazán súlyos következmények hosszabb távon jelentkeznek. A tejelő állományok kiesésével hónapokra, akár évekre is megbénulhat egy-egy gazdaság működése, az új állományok felnevelése pedig hosszadalmas és költséges folyamat.

– A gazdák nemcsak a bevételeiket veszítik el, de munkahelyeket is meg kell szüntetniük, ezáltal egész vidéki közösségek megélhetése kerülhet veszélybe – figyelmeztetett a jobbikos politikus.

A Jobbik szerint a jelenlegi helyzet nem tűr halasztást: a kormány részéről világos kommunikációra és azonnali, vissza nem térítendő támogatások biztosítására van szükség.

– Ebben a helyzetben a hitel nem megoldás, hanem csapda

Hírdetés

– szögezte le Bencze.

Külön kiemelte, hogy nemcsak a nagyobb gazdaságokat, hanem a kisgazdaságokat és hobbiállattartókat is súlyosan érinti a járvány, ezért az állami segítségnek minden érintett számára elérhetőnek és arányosnak kell lennie.

– Alapvető elvárásunk, hogy a kormány az állategészségügyi hatóságok munkájának támogatása mellett gondoskodjon az érintett gazdaságok és emberek hosszú távú megélhetéséről, hogy ne kelljen nulláról újrakezdeniük az életüket – hangsúlyozta a képviselő.

Végül, de nem utolsósorban a Jobbik elvárja, hogy a kényszerleölések állatvédelmi szempontból méltó és kíméletes körülmények között történjenek.

– Felelős állattartóként erkölcsi kötelességünk az állatokkal való emberséges bánásmód – húzta alá Bencze János.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »