Az amerikai külügyminiszter kvázi elismerte az atomháború veszélyét – és azt, hogy nem rajta múlott a túlélésünk

Az amerikai külügyminiszter kvázi elismerte az atomháború veszélyét – és azt, hogy nem rajta múlott a túlélésünk

Antony Blinken Financial Times hasábjain megjelent interjújának jelentőségét nem lehet túlbecsülni, mert olyan állítások vannak benne, amelyek önmagukban cáfolják azokat a narratívákat, amelyeket lassan három éve tolnak a mainstream sajtó kitartott megmondóemberei. Az amerikai külügyminiszter nem kevesebbet állított, hogy Kína beszélte le Oroszországot arról, hogy Ukrajnában atomfegyvert vessen be. Más szavakkal: az, hogy eddig sikerült elkerülni az atomháborút a fokozódó eszkaláció közepette nem Washingtonon, Londonon, Brüsszelen vagy Varsón múlott. Semmi nem volt a kezükben a katasztrófa megállításához, mégis hazárdíroztak – elsősorban az Ukrajnában és Közép-Kelet-Európában élő emberek életével.

Blinken úgy fogalmazott:

„Okunk van azt hinni, hogy Kína fogta le Oroszország kezét, és mondta, hogy nem menjen el olyan messzire”.

Azt is mondta, hogy az Egyesült Államok „nagyon aggódott” amiatt, hogy Oroszország nukleáris fegyverek bevetését fontolgatta.

Ez a kijelentés cáfol minden eddigi politikai és „szakértői” kijelentést, amely szerint „Putyin úgysem vetne be atomfegyvert”. Ez utóbbi igencsak optimista narratívát sulykolta a szlovák és nemzetközi liberális sajtó apraja nagyja, Jaroslav Naď volt védelmi miniszter, Rastislav Káčer volt külügyminiszter, Tomáš Valášek, a PS külpolitikai „szakpolitiksa”. És lám, maga az Egyesült Államok leköszönő, háborúért Putyin után leginkább felelős Biden-kormányzat külügyminisztere mondja azt, hogy amivel eddig etették a jónépet, hazugság volt.

Fontos kiemelni, hogy Biden alaposan mellébeszélt Ukrajna sorsa kapcsán.

Azzal vette védelmébe  a Biden-adminisztráció Ukrajna politikáját, hogy végső soron „Putyin stratégiai vereséget szenvedett és a NATO megerősödött”.

A probléma Blinken okfejtéssel az, hogy Ukrajna közben nemzethalálba menetel és az ország (no, meg az európai gazdaság is) romokban áll. Mind a Financial Times-nak tett nyilatkozataiból, mind a The New York Timesnak adott interjújából hiányzik a felelősségvállalás Ukrajna kapcsán. Felemlegeti ugyan Ukrajna NATO-tagságát, de a kontextusból egyértelmű, hogy a felvetést leköszönő külügyminiszterként, a Trump-kormányzat ellenlábasaként fogalmazta meg – politikai felelősség nélkül.

Hírdetés

Blinken azt is elismerte, hogy nőtt a nukleáris fenyegetés a háború miatt. Ez azért érdekes, mert ennek tudatában engedélyezte Biden elnök (tekintettel az amerikai elnök szellemi állapotára valószínűleg inkább épp Blinken hivatala) az amerikai nagy hatótávolságú rakéták bevetését Oroszország mélységi területei ellen.

Vagyis az a narratíva, hogy ettől nem fog kitörni az atomháború, szintén hazugság volt.

Az egész dologban az az igazán ijesztő, hogy Washington nem tudta elrettenteni Oroszországot a nukleáris fegyverek használatától. Vagyis úgy szították az ukrajnai háború tüzét, hogy nem volt eszközük a nukleáris eszkaláció elkerüléséhez. Kína fogta le az oroszok kezét, nem az amerikaiaktól való félelem. És ez nagy különbség. 

Fontos részlet, hogy nem kell hagyományos, stratégiai nukleáris fegyverekre gondolni, amikor egy ilyen lépés lehetőségéről van szó. Oroszország bevethetett volna taktikai atomfegyvereket is, amelyek cirka 20 kilométeres körzetben pusztítanak, és még nem jelentenek akkora nukleáris katasztrófát, mint a hagyományos atomtöltetek. Szerencsére, ezt is sikerült elkerülni.

Mindezt azért érdemes hangsúlyozni, mert amikor majd valaki Ukrajna NATO-csatlakozásáról, vagy Oroszország térdre kényszerítéséről beszél, jusson eszünkbe, hogy ezekkel a narratívákkal sodortak minket veszélybe. Elsősorban Ukrajnát, másodsorban minket, Ukrajna szomszédságában élőket.

Blinken maga cáfolta meg washingtoni és brüsszeli háborús héják legfontosabb narratíváját, miszerint Oroszországgal bármit meg lehet tenni, úgysem csap vissza.

Még egy fontos részlet: Blinken szerint Putyin stratégiai vereséget szenvedett és a NATO megerősödött. Remélem ezt azok is olvasták, akik azt állították, hogy ha Ukrajna nem győz, akkor az oroszok nem állnak meg a La Manche csatornáig?

A leköszönő amerikai külügyminiszter megcáfolta a háború fenntartásának minden állítólagos okát, és megcáfolta a veszélyeket elbagatellizáló fegyvergyártó-lobbi állításait is. Az atlantista háborús „szakértők” hitelét saját gazdájuk taposta a földbe….

Komjáthy Lóránt 


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »