Škoda Octavia 2.0 TDI 85 kW: Attraktív, tágas és takarékos

Škoda Octavia 2.0 TDI 85 kW: Attraktív, tágas és takarékos

A negyedik generációs Octaviát először kombi kivitelben teszteltük, most a limuzin változat került sorra. Ezen látszik igazán, mennyire megváltozott ez az autó, mennyire átírta formáját az új, modernebb és esztétikusabb farrész. A hossznövekménnyel együtt már-már egy kisebb Superb benyomását kelti…

A tesztkocsi a középső Ambition szereltségű volt, a belépő kétliteres dízelmotorral felszerelve.  

Az újdonság legfeltűnőbb stíluseleme a hatszögletessé vált új hűtőmaszk, és a sokat vitatott dupla fényszórók eltűnése; helyettük éles vonalakkal határolt, keskeny lámpatestek díszítik az autó orrát. Ezekben minden szereltségi szinten LED fényforrások dolgoznak.

A farrész pedig tényleg szinte a felismerhetetlenségig megváltozott: eltűntek róla a rendszámtábla körüli csúnya keresztirányú horpaszok, rendkívül letisztult látványt nyújt az új, ívelt csomagtartófedél, pengemetszésűvé váltak a lámpák, és a középen elhelyezett ŠKODA felirat is sokkal impozánsabb a korábbinál.

Mindezek a változások, a méretnövekedéssel együtt mutatósabbá és nagyautósabbá tették az új Octaviát; méghozzá úgy, hogy a légellenállási mutatója közben 0,24-re csökkent…  

Hírdetés

Mint már említettük, az autót a középső Ambition szereltségben teszteltük, ahol már alaptartozékká vált a teljesen digitális, 10,25 hüvelykes műszerfal, többféle megjelenítési lehetőséggel.

Itt lép be a kétfunkciós tempomat, a kétzónás automata légkondi, az elülső ülésfűtés, a hátsó parkolóradar, miközben a klasszikus vezetéstámogató rendszerek döntő többsége – ráfutásgátló, gyalogosérzékelő, sávtartó automatika – már Active alapszinten standard. Az infotainment rendszer funkciói és adatai 8,5 hüvelykes kijelzőn hívhatók le. Ennek előnye a szép grafika és az áttekinthető menü, hátránya pedig az ilyen rendszerek leggyakoribb fogyatékossága: a túl kevés klasszikus nyomógomb, a túl sok érintős, képernyő-maszatolós funkció.

Különösen jó példa erre a légkondi vezérlése.  S hogy ezt a fejezetet mégis dicsérettel zárhatjuk, az az autó talán legnagyobb erényének: az impozáns rakodókapacitásnak köszönhető. Alapon 600, maximalizálva 1555 literes koffer, kitűnő hozzáférhetőséggel; lenyűgöző!

Az új Octavia motorskáláján lényeges változás, hogy eltűnt róla a korábbi 1,6-os belépő dízel. Helyét ugyanaz a kétliteres vette át, amely most is a másik gázolajos alternatíva, csak 150 lóerős kiszerelésben. A tesztautónkat is hajtó lefaragott verzió teljesítménye pont akkora, mint a korábbi 1.6 TDI-é volt, a nagyobb köbtartalom azonban 50 Nm-rel több nyomatékot szolgáltat. Ennek köszönhetően még lejjebb került a csúcsnyomaték, a motor alacsonyabb fordulatszámon használható, ami értelemszerűen kisebb fogyasztást eredményezett. Esetemben 5 liter alattit az egy hét során…

További különbség a két motorgeneráció között, hogy az új, Evo TDI megjelölésű erőforrások új kipufogógáz-utánkezelési rendszerrel dolgoznak, ami a gyártó szerint kb. 80 százalékkal mérsékli a nitrogén-oxidok kibocsátását. A kedvező fogyasztáshoz egyébként a hatfokozatú kézi váltó okos beosztása is hozzájárul: 90-es országúti tempóban, végfokozatban mindössze 1300-zal pörgeti a motort…


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »