A Sissi – A magyarok királynéja (1955), a Sissi – Az ifjú császárné (1956) és a Sissi – Sorsdöntő évek (1957) című filmek premierjük idején főként német nyelvterületen arattak sikert. Nemzetközi elismertségük később nőtt meg, amikor televíziók világszerte sugározni kezdték a sorozatot.
Romy Schneider 1955-ben, pályakezdő színésznőként, édesanyja, Magda Schneider biztatására vállalta el Erzsébet királyné (Sissi) szerepét. Érdekesség, hogy a filmben Sissi édesanyját, Ludovika bajor hercegnét maga Magda Schneider alakította, így a páros a filmvásznon is átélhette az anya-lánya kapcsolatot.
A filmek sok tekintetben romantizálták Erzsébet életét: az alkotók több tényleges történelmi eseményt figyelmen kívül hagytak vagy megváltoztattak, hogy jobban illeszkedjenek a közönség elvárásaihoz. Ennek oka egyrészt Ernst és Hubert Marischka „Sissy” című operettje, másrészt Marie Blank-Eismann „Sissi” című regénye, amelyek valószínűsíthetően nagy hatással voltak a készülő filmre.
Romy úgy érezte, hogy a Sissi-filmek egy idealizált képet ragasztottak rá, amely korlátozta karrierje komolyabb szerepek felé való elmozdulását. Ezért utasította vissza, hogy újra eljátssza Sissi szerepét, például az 1972-es Ludwig című Luchino Visconti-filmben.
Bár a filmekben számos osztrák helyszínt használtak (pl.: Schönbrunni kastély), nem minden jelenetet forgattak eredeti történelmi helyszíneken. Néhány felvétel például németországi kastélyokban és kertekben készült.
A Sissi-filmek sikere miatt Romy Schneider fiatalon óriási médiafigyelmet kapott, ami érzelmileg megterhelte. Ez az egyik oka annak, hogy később Franciaországba költözött.
Romy Schneider a francia színész, Alain Delon oldalán találta meg boldogságát, miután elhagyta Németországot. Kapcsolatuk eleinte a nemzetközi bulvársajtó egyik kedvenc témája volt, de végül fájdalmas szakítással végződött.
A Sissi-filmek korabeli kosztümjei és díszletei rendkívül részletgazdagok voltak, és nagyban hozzájárultak a filmek vizuális szépségéhez. A ruhák egy része valós történelmi öltözékek alapján készült, bár némi művészi szabadsággal.
Romy Schneider élete számos tragédiával volt tele, beleértve fiának, Davidnek a halálát is. Romy 1982-ben, mindössze 43 évesen halt meg. Halálának okaként több elmélet is napvilágot látott, bár hivatalosan szívmegállást állapítottak meg.
MTVA
NYitókép: MTVA Filmiroda
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »