Püspöki szentmisék Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén egyházmegyéinkben

Püspöki szentmisék Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén egyházmegyéinkben

Február 2-án ünnepli az Egyház Urunk bemutatását. Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepét 1997-ben nyilvánította a megszentelt élet napjává Szent II. János Pál pápa. A püspökök által bemutatott szertartásokról az egyházmegyei tudósítások alapján számolunk be.

Egri Főegyházmegye

Február 2-án az egri ciszterci Szent Bernát-templomban mutatott be szentmisét Ternyák Csaba egri érsek. Az ünnepi liturgián a hagyományokhoz híven jelen voltak az egyházmegye szerzetesi közösségeinek tagjai is.

Ternyák Csaba homíliájában a megszentelt életet élőkhöz fordulva úgy fogalmazott: „Isten különleges ajándékaként élő karizmát hordoztok, amelyre nagy szüksége van az Egyháznak, ezért a Szentlélek ma is meghív a ti karizmátokra fiatalokat. A hivatásgondozás pedig különleges feladat. Kell hozzá imádság és mély emberi kapcsolatok, lelki vezetés, beszélgetés és jó példa. Szükség van tehát egy élő kapcsolatra a fiatalokkal.”

Ennek a szolgálatnak nem a siker, hanem az Istennek való elköteleződés mélyülése a fokmérője. Örömmel kell tekinteni saját hivatásunkra és meg kell becsülni azt, vigyázni kell rá, mint különleges ajándékra, és kérni kell az Úrtól az életre szóló hűség kegyelmét. „A talentumainkat a lélek derűjével kell kamatoztatni, nem szabad elásni. Mi a Krisztus-követő élet örömét szeretnénk élni.”

Végezetül az érsek Isten segítségét kérte, hogy a megszentelt életet élők napról napra elkötelezzék magukat hivatásuknak megfelelően. „Adjátok oda magatokat teljesen elégő áldozatul, mint a tömjén, amelyet ráteszünk a tűzre Isten dicsőségére. Így váljatok égő gyertyává, és sugározzátok Krisztus világosságát és szeretetének melegét!”

A szentmiséről szóló bővebb beszámolót ITT olvashatják.

Forrás:Domán Vivien/Egri Egyházmegye

Fotó: Szent István Televízió – Federics Róbert

* * *

Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Erdő Péter bíboros, prímás Gyertyaszentelő Boldogasszony és Urunk bemutatása ünnepén a budapesti Örökimádás templomban mutatott be szentmisét.

A bíboros szentbeszédében úgy fogalmazott: A gyertyák fénye, amelyeket ilyenkor megszentelünk, emlékeztet minket a hálaadásra, a kötelességre és a reményre.

Erdő Péter hangsúlyozta: Keresztényi felelősségünk, hogy a világosság fiaként járjuk az élet útját, ha pedig súlyos bűnbe estünk, a tökéletes bánat és a szentgyónás útján mielőbb térjünk vissza a kegyelem állapotába.

Ha így élünk, ez nem csak passzív állapotot jelent, őrizkedést a rossztól, hanem tanúságtételt is. Krisztus világosságát, a hit és a szeretet fényét tovább kell adnunk a környező világnak. „Ti vagytok a világ világossága” (Mt 5,14) – mondja Krisztus tanítványainak. Minél nagyobb a sötétség, annál inkább szükség van a bennünk élő tiszta krisztusi lángra.

A szentmiséről szóló bővebb beszámolót ITT olvashatják.

Forrás: Esztergom-Budapesti Főegyhézmegye

Fotó: Depaula Flavio

*

A megszentelt élet napja alkalmából Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepének előestéjén, február 1-jén a pasaréti Páduai Szent Antal-templomban gyűltek össze a budapesti szerzetesközösségek képviselői közös zsolozsmára és a koncelebrált szentmisére, amelyet Michael Wallace Banach, Magyarország apostoli nunciusa mutatott be.

Az ünnepi liturgiáról ITT olvashatják beszámolónkat.

Fotó: Merényi Zita

Hírdetés

* * *

Győri Egyházmegye

A Győri Egyházmegyében szolgáló szerzetesek kérésének megfelelően, hogy Urunk bemutatása, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepét plébániáik közösségében tarthassák meg, Veres András püspök február 1-jén mutatott be szentmisét a győri székesegyházban a szerzetesek részvételével.

Homíliájában a főpásztor arra hívta fel a figyelmet, hogy a keresztény élet egyben megszentelt is, mivel a keresztség által mindnyájan megszenteltté váltunk. Aki megszentelt, az az Istennek adott, lefoglalt személy. Az ilyen ember Isten áldásában és védelmében részesül, sőt az Ő kegyelmi ajándékainak hordozója. Ez a megszenteltség azonban feltételezi az Istennek való felajánlottságot is.

A jelen lévő papokhoz, szerzetesekhez szólva Veres András kiemelte, hogy hivatását senki sem önmagáért kapja, hanem mások megszentelésére. A mai kor szülöttjeiként, az önzés kultúrájában ez mindegyikünk számára nagy kihívást jelent: legyőzni a bennünk levő önzőségre való hajlamot. „Mindnyájunk feladata, hogy a bennünk rejlő kisebb-nagyobb önzést levetve napról napra, egyre inkább szeretetben tudjunk másokért élni. Ez szolgálja igazán a megszentelődést.

A bővebb beszámoló ITT olvasható.

Forrás: Győri Egyházmegye

Fotó: Ábrahám Kitti

* * *

Székesfehérvári Egyházmegye

Urunk bemutatása és a megszentelt élet ünnepén együtt adtak hálát Istentől kapott meghívásukért a Székesfehérvári Egyházmegye területén működő papok, szerzetesek, szerzetesnők, a plébániai lelkiségi mozgalmak és a harmadrendek képviselői, valamint a Prohászka Imaszövetség tagjai Székesfehérváron.

Spányi Antal megyéspüspök beszédében személyes tanúságot tett a gyermekkorában megélt közös családi alkalmakról, amelyek az összetartozást, az egységben megélt békességet erősítették meg a családtagokban. Ezt szolgálja a megszentelt élet napján egybegyűlt, az egyházmegyében elkötelezett életet élő papok, szerzetesek, a Prohászka Imaszövetség és lelkiségi mozgalmak képviselői közös ünneplése is. „Mert minket is hazavár és egybegyűjt az Atya, hogy egymás példáján, együtt tudjunk megerősödni.”

A főpásztor azt is hangsúlyozta, Urunk bemutatásának evangéliumi története arra hív minket, kövessük Máriát abban a hitben, hogy Isten valóra váltja akaratát. „Megígérte, hogy eljön majd a Megváltó és eljön a fény, ami semmivé teszi a sötétséget. És ez az Isten kegyelme lesz. Mert Isten terve, akarata, ígérete valóra válik, nem csak az üdvösség történetében, hanem személyes életünkben is. De akarnunk kell, hogy az életünk az Isten tervei szerint legyen; adjuk át neki és ne vegyünk vissza belőle semmit. A Szentlélek így vezet bennünket az imádság által, hogy Isten szava megszólaljon, és világosan tudtunkra adja, mi a feladatunk a világért.” – fogalmazott a főpásztor, majd arról beszélt Krisztus küld minket a világba, mert szükség van a tanúságtevő emberekre. „Isten azt mondja: szükségem van rád! Mindannyiunkat hív, a szerzeteseket, szerzetesnőket, világi papokat és minden egyes keresztény embert.”

A szentmise végén Ugrits Tamás pasztorális helynök vezetésével elmondták a Prohászka Imaszövetség imáját új papi és szerzetesi hivatásokért.

A bővebb beszámoló ITT olvasható.

Forrás: Székesfehérvári Egyházmegye

Szöveg: Berta Kata

Fotó: Berta Gábor

* * *

Katolikus Tábori Püspökség

Berta Tibor dandártábornok, katolikus tábori püspök gyertyaszentelést tartott és Balázs-áldásban részesítette a megjelenteket a Honvédelmi Minisztérium Balaton utcai objektumának 6. emeleti rendezvénytermében Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén, február 2-án.

„Jézus születése után negyven nappal őt a törvény előírása szerint ki kellett váltani, mint elsőszülöttet, mert akkoriban minden elsőszülött gyermek az Úrnak szentelődött Izraelben, tehát felnőve templomi szolgálatra voltak rendelve. Másrészt a zsidó vallás alapján az édesanya a szülés utáni negyven napos tisztulási folyamat alatt nem vehet részt istentiszteleten” – fejtette ki az ünnep eredetét a katolikus tábori püspök.

Hozzátette: a gyertyaszentelés ősi hagyománya innen ered, ugyanis a vallási rituálén jelen lévő agg Simeon és Anna prófétaasszony felismerte az Isten küldöttét a gyermek Jézusban, akit előbbi a nemzetek megvilágosítására szolgáló világosságnak nevezett. A főpásztor az ünnepségen rámutatott, hogy Jézus a szent szolgálat alóli kiváltása miatt a Szent Családnak nem kellett volna elmenni Jeruzsálembe, hiszen azt lakhelyükön, a galileai Názáretben is meg lehetett volna tenni.

„Ez azért fontos, mert Lukács evangélista ki akarja emelni, hogy a templom nagyon fontos helyszín: az Istennel való találkozás helye. Éppen ezért azt szoktam mondani erre a rendezvényteremre, hogy ilyenkor ez mindig templom, bármennyire is világi környezet, végtére mi itt valójában Istenhez szeretnénk odafordulni. Ezért tartom fontosnak a gyertyaszentelő eseményt: pontosan arról van szó, hogy egyfajta érzékletes gyakorlatban az ember a gyertya fénye által világosságot nyer” – fogalmazta meg a püspök az ünnep jelentőségét.

A bővebb beszámoló ITT olvasható.

Forrás: Katolikus Tábori Püspökség

Szöveg: Navarrai Mészáros Márton

Fotó: Kormány Gábor

Kiemelt kép: Ábrahám Kitti / Győri Egyházmegye

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »