Pellegrini beolvasott a kormánynak, már közvetlenül Ficót is bírálja

Pellegrini beolvasott a kormánynak, már közvetlenül Ficót is bírálja

Pellegrini beolvasott a kormánynak, már közvetlenül Ficót is bírálja Tokár Géza2025. 04. 14., h – 16:13

Alig jut lélegzetvételnyi szünethez a kormánykoalíció – a parlamenti többség formális bebiztosítása után először Andrej Danko SNS-elnök kiszámíthatatlanságával kellett megküzdenie, újabban pedig Peter Pellegrini államfő is több intézkedés kapcsán bírálta a kormányt.

Pellegrinit egy éve választották elnöknek, a Hlas volt elnökével és az egykori miniszterelnökkel kapcsolatban előzetesen több félelem is megfogalmazódott – például az, hogy Robert Fico meghosszabbított kezeként fog ténykedni. Ez a feltételezés nem bizonyult teljesen igaznak. Egy év elteltével el lehet mondani, hogy az államfő nem csak a szokásosnál aktívabb a politikai életben, de olyan lépések kapcsán is kritizálhatja a koalíciót, ami később is fájhat a kormánypártoknak.

Felgyülemlő sérelmek

Pellegrini decemberben egy évértékelő beszéddel szeretett volna fellépni a parlamentben, de a terv végül nem valósult meg. Többek között azért, mert egészen márciusig tartott a koalíció helyreállítása és az eredeti 79 mandátumos többség visszaszerzése különféle technikai manőverek útján.

Robert Fico kormányfő a stabil parlament érdekében több olyan döntést is hozott, ami kockázatokkal jár. Az SNS és a Hlas egy-egy minisztériumának elvétele, Rudolf Huliak és Samuel Migaľ beemelése a kormányba több problémát okozhat, mint amennyit megold. Migaľ régiófejlesztési miniszterré való kinevezése különösen érzékenyen érintette Pellegrinit, hiszen az államfő januárban a Hlas tiszteletbeli elnökeként kiemelt szerepet játszott a politikus pártból való kizárásában, szokatlanul kemény hangú beszédben követelte az eltávolítását. 

Az államfő és Migaľ konfliktusa személyes: az engedetlenkedő képviselő először ugyanis Pellegrini örökségével takarózva bírálta a pártját, ezzel pedig érezhető presztízsveszteséget okozott a Hlasnak.

Pellegrini nem is örült annak, milyen módon stabilizálták a kormányt: Migaľ beiktatásán szokatlanul éles szavakkal bírálta az új minisztert és külön kiemelte, hogy a politikus nem a választók akaratából került a pozíciójába.

Az államfő a személyes vonzatú problémák mellett más fejlemények miatt is aggódhat. Volt pártja, a Hlas egyre gyengébben szerepel a közvélemény-kutatásokban és keresi az identitását, az ország pedig egy éve permanens válságban van. A kormánykoalíció népszerűsége csökken a gazdasági intézkedések, például a tranzakciós adó miatt, a politikai közbeszéd szintje pedig eldurvult, egyre nagyobb teret kaptak az összeesküvés-elméletek.

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

Andrej Danko (SNS) után Peter Pellegrini államfő is beszállt a „szüntessük meg a tranzakciós adót” versenybe.

Peter Pellegrini köztársasági elnök is „rájött” arra, hogy a tranzakciós adónak nincs gazdasági alapja, ezért meg kellene szüntetni, tájékoztatott a TASR állami hírügynökség. „Adót mindig nyereség, forgalom vagy valamilyen hozzáadott érték után kell fizetni. Diplomás közgazdász vagyok, de tényleg nem tudok válaszolni a barátaimnak, az engem kérdező embereknek arra, miért kell adót fizetnie valakinek még azután is, hogy számlára utalja az alkalmazottainak a fizetést, vagy amikor valaki megkapja az adóvisszatérítést, miért kellene még azután is adózni” – részletezte aggályait az államfő.

Ő máshogy képzelné el a költségvetés konszolidálását, még ha az adóemelést is igényel, ő inkább nagyobb adókulccsal sújtaná a magasabb fizetéseket. 

Úgy gondolom, ha az állam plusz adókat akar kivetni, akkor progresszív adózást kell bevezetnie, vagy olyan dolgokat megadóztatni, amelyek jelenleg mentességet élveznek, vagy magasabb adót kivetni bizonyos szegmensekre

 – tette hozzá.

Kapcsolódó cikkünk

A miniszterelnök, Robert Fico (Smer) nem nézi jó szemmel, hogy a legkisebb kormánypárt elnöke, Andrej Danko (SNS) az utóbbi napokban kritikák egész sorát fogalmazta meg. A kifogásolható megnyilvánulásairól híres járványügyi kormánybiztost, Peter Kotlárt azonban védelmébe vette.

A kormányfő, Robert Fico legújabb videójában elismeri, hogy az elmúlt napokban kénytelen volt lemondani programja egy részét, mivel a merénylet utáni sérülései „gondokat okoztak” neki, azt azonban nem pontosította, milyen problémákról is volt szó.

Fico burkoltak ugyan, de kritizálta koalíciós partnerét, Andrej Dankót, aki az elmúlt napokban több kérdés kapcsán is különvéleményt fogalmazott meg. A miniszterelnök szerint annak, aki felül szeretné bírálni az áprilisban életbe lépett tranzakciós adót, újabb intézkedésekkel kell előállnia, amelyek pótolhatják az új adónem eltörlése miatt keletkezett bevételkiesést. Mivel azonban erre eddig nem került sor, így Fico tárgytalannak minősítette az ügyet, azt azonban megjegyezte, hogy a tranzakciós adó bevezetését az egész koalíció támogatta.

Annak ellenére, hogy a járványügyi kormánybiztos, Peter Kotlár ténykedése kapcsán az államfő, Peter Pellegrini is negatív véleményt fogalmazott meg, Robert Fico védelmébe vette Kotlárt, aki szerinte „hasznos munkát végez”. A kormányfő arra is kitért, hogy az oltásokkal kapcsolatban neki is voltak aggályai, nem véletlen, hogy ő maga sem vette fel a vakcinát. 

A miniszterelnök zárásként még leszögezte, mondhat bárki bármit, ő mindent megtesz azért, hogy kormánya a 2027-es választásokig vezesse az országot.

Fico Dankót már „helyre tette”

A tranzakciós adó megszüntetését Andrej Danko, az SNS elnöke vetette fel az elmúlt hetekben. Múlt héten már azt is bejelentette, hogy az egyéni vállalkozók esetében akár már nyártól megszűnhet ez az adó, és elképzelhetőnek tartotta, hogy a 100 ezer euró alatti forgalommal rendelkező cégeket se terheljék ezzel az adónemmel. Vasárnap azonban megszólalt Robert Fico miniszterelnök is, aki szerint a koalíciós egyetértett az új adónem bevezetésében. A miniszterelnök szerint annak, aki felül szeretné bírálni az áprilisban életbe lépett tranzakciós adót, javaslatokkal kell előállnia, hogy hogyan pótolhatják az új adónem eltörlése miatt keletkezett bevételkiesést. 

Mivel azonban erre eddig nem került sor, így Fico tárgytalannak minősítette az ügyet, azt azonban megjegyezte, hogy a tranzakciós adó bevezetését az egész koalíció támogatta.

Hírdetés

Pellegrini tehát új frontot nyitott Ficóval, szombaton a közrádió vitaműsorában arról beszélt, hogy nem hajlandó aláírnia a főügyésznek életjáradékot biztosító törvényt, és élesen bírálta a Covid-amenesztiát is, amely elengedné azok büntetését, akik megszegték a járvány terjedésének fékezése miatti előírásokat.

Kapcsolódó cikkünk

A köztársasági elnök, Peter Pellegrini alkalmanként egyáltalán nem biztos benne, hogy a Robert Fico (Smer) vezette kormány ki szeretné tölteni a hivatali idejét. A kaotikus törvénykezés azonban még a koalíció belső válságainál is jobban aggasztja az államfőt, aki szerint az ország vezető politikusai az elmúlt hetekben több kérdésben is veszélyes precedenst teremtettek.

Az államfő, Peter Pellegrini néhány héttel ezelőtt még abban bízott, hogy sikerült pontot tenni a kormányválság végére, az elmúlt napok történései azonban állítása szerint azt igazolják, hogy a koalíció politikusai az emberek gondjai helyett még mindig a saját problémáikkal vannak elfoglalva, közölte a köztársasági elnök az STVR Szombati párbeszédek című műsorában.

Előrehozott választás jöhet

Figyelemmel követem az események alakulását, és egyes hírek hallatán azon gondolkozom, a koalíció valóban ki szeretné -e tölteni a hivatali idejét 

– mondta Peter Pellegrini, aki teljesen abszurdnak nevezte, hogy a koalíciós partnerek egyes politikusok személyes ambíciói miatt hónapokig halogatták a házelnök megválasztását, amely eredménye végül tiszteletben tartotta a koalíciós szerződésben foglaltakat.

Pellegrini szerint kezdetben még a kormányfő, Robert Fico sem vette kellően komolyan a válságot, hiszen maga is bátorította a pozícióra áhítozó Andrej Dankót. Az államfő úgy véli, ez a hiba máig kísérti Robert Ficót, mert így megágyazott a „zsarolásnak”. A nemzetiek elnöke az utóbbi napokban például a partnerei akaratát figyelmen kívül hagyva a tranzakciós adó megszüntetéséért kardoskodik. 

„11 nap után még nem tudjuk értékelni, hogy a tranzakciós adó teljesíti -e az elvárásokat, azt azonban látjuk, hogy komoly feszültségeket okoz” – hangsúlyozta Peter Pellegrini, aki úgy véli, ez annak tudható be, hogy a lakosok egyáltalán nem értik, miért van szükség az új adónemre. Ennek ellenére kiáll azon döntése mellett, hogy aláírta a tranzakciós adóról szóló törvényt, mert enélkül nem tudták volna elfogadni az idei költségvetést. 

Ha ezen az úton haladunk tovább, nem zárom ki, hogy előrehozott választások jöhetnek

– jelentette ki Pellegrini, majd hozzátette, „a jelenlegi helyzetben egyáltalán nem lenne előnyös, ha sor kerülne a voksolásra, mivel egyik oldal részéről sem látja, hogy olyan javaslatokkal állnának elő, amik az ország érdekeit szolgálnák”.

A köztársasági elnök úgy gondolja, a kormány az elmúlt időszakban képtelen volt mérsékelni a társadalomi polarizációt. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy a kabinet az elmúlt hónapokban az emberek problémái helyett a saját gondjaival volt elfoglalva, már meg is kapjuk a választ arra a kérdésre, miért törnek előre Szlovákiában is a szélsőséges pártok.

„A szabványoknak megfelelő politikai pártok inkább az ideológiai kérdések felé fordultak a mindennapok kihívásainak megoldása helyett, ez pedig az extrém térnyerésének kedvez, akik bár nyersen, de érthetően, a saját nyelvükön próbálnak kommunikálni az emberekkel” – magyarázta Peter Pellegrini. A köztársasági elnök egyelőre hipotetikusnak tartja a kérdést, de nem utasította el egyértelműen azt a lehetőségét, hogy a jövőben hajlandó lenne kinevezni egy olyan kormányt, amelynek a Szlovákia mozgalom, esetleg a Republika is tagja lenne. Pellegrini elmondása szerint az említett tömörülésekért, amelyeket egyébként bomlasztónak tart, a kormányfő felelne.

Koalíciós kritikák egész sora

Peter Pellegrini nem spórolt a kormánynak címzett kritikával. Az államfő egyértelműen elismerte, komoly problémája van a törvényjavaslattal, amely értelmében a főügyész, Maroš Žilinka busás juttatást kapna élete végéig. 

Nem látok logikát abban, hogy úgy biztosítsunk életjáradékot a főügyésznek, hogy ki sem tölti a hivatali idejét

– utalt Pellegrini arra, hogy a képviselők által elfogadott módosítás értelmében a főügyész már négy leszolgált év után jogosult lenne az életjáradékra. A köztársasági elnök egyúttal bejelentette, jelenlegi formájában nem hajlandó aláírni a változtatást, aminek a honatyák már zöld utat adtak.

Az elnöki interjú után az ellenzéki Progresszív Szlovákia politikusai üdvözölték az államfő bejelentését, valamint megjegyezték, abban bíznak, hogy legalább néhány koalíciós képviselő jobb belátásra tért a főügyésznek járó juttatás elfogadása óta, így nem törik majd meg Peter Pellegrini vétóját.

Veszélyes precedens

Pellegrini azonban még ennél is élesebben bírálta a parlament által a napokban elfogadott Covid-amnesztiákat.

Nagyon veszélyes precedenst teremtettek. Fogalmam sincs, hogy a javaslat előterjesztői hogyan néznek majd azok szemébe, akik elveszítették valamelyik szerettüket a világjárvány idején. Arról nem is beszélve, hogy a nagyszámú halálozáshoz azok is hozzájárultak, akik nem tartották be az intézkedéseket

– szögezte le az államfő, aki arra is emlékeztetett, hogy a parlament egy olyan időszakban fogadta el a módosítást, amikor Szlovákiában egy újabb járvány tombol, a politikusok pedig azt várják, hogy az emberek tiszteletben tartsák a szabályokat, amiket a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében hoztak. 

A köztársasági elnök arról is beszélt, hogy támogatja a kormányfő „négy égtáj felé orientálódó” külpolitikáját, ugyanakkor arra figyelmeztette Robert Ficót, hogy ne feledkezzen meg Szlovákia nyugati szövetségeseiről.

Kemény kritika

Pellegrini a hétvégén a közmédia rádiójának adott egy hosszú interjút, melyben kitér a kormánykoalíció alapvető problémáira. Az elnök nem fogta magát vissza, több visszás intézkedést is kifogásolt, miközben hangsúlyozta, hogy a kormány az ország irányítása helyett leginkább csak saját magával veszekedett. A kijelentés azért is fájdalmas lehet a koalíciónak, mert Robert Fico többek között pont a stabilitás és a belpolitikai nyugalom ígéretével került hatalomra. Az elégedetlen államfő többek között szóvá tette, hogy a törvényalkotási folyamat kaotikus, az emberek gondjai helyett szinte véletlenszerű módon fogadnak el fontos törvényeket. 

Pellegrini kijelentette, hogy Robert Fico kormányfő saját maga is hozzájárult a koalíciós válság súlyosbodásához, miután bátorította az üres házelnöki posztra vágyó Andrej Dankót (SNS) – egyben kijelentette, bármennyire is nem lenne előnyös, nem zárható ki az előrehozott választás sem. 

Az államfő különösen súlyosan bírálta a Covid-amnesztiákról szóló törvényt, melynek értelmében az állam kárpótolná többek között a járvány idején megbüntetett állampolgárokat. Pellegrini szerint ez az intézkedés különösen visszatetsző akkor, amikor a száj- és körömfájás terjedése ellen is korlátozásokkal kell fellépni, egyben a koronavírus-járvány áldozatai felé is tiszteletlen megnyilvánulás. 

A politikus bírálta a tranzakciós adót, ami véleménye szerint átláthatatlan és azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében életjáradékot kapna Maroš Žilinka főügyész – ezt a mostani formájában nem is lenne hajlandó aláírni.

Néhány esetben Pellegrini kritikája mérsékeltebbnek bizonyult: az államfő megvédte a civil törvényjavaslatot és egyértelműen elutasította, hogy az orosz mintára születne, a szlovák külpolitikával pedig kizárólag az a problémája, hogy Fico a keleti kapcsolatok erősítése mellett elhanyagolja a nyugatot.

Említésre méltó, hogy Pellegrini a hétvége után sem állt le: az államfő hétfőn egy konferencián egyenesen már a logikátlannak minősített tranzakciós adó megszüntetését követelte, egyben szorgalmazta az orosz katonai invázió elleni összehangolt fellépést az EÚ és a NATO intézményeivel összehangolva.

Kellemetlen tényező

Amennyiben Pellegrini elutasítja valamelyik elfogadott törvényjavaslat aláírását, még nem nehezíti meg jelentősen a kormány dolgát – elég az abszolút többség, tehát legalább 76 képviselő az elnöki vétó megtörésére. Az államfő hevesebb megnyilvánulásainak azonban más következménye is lehet: tovább éleződhet a konfliktus a koalíción belül, illetve Robert Fico miniszterelnököt is érzékenyen érintheti a kritika. Fico – félig-meddig kényszerből – Dankóval ellentétben érdemben is támogatta Pellegrini elnökválasztási kampányát, tavaly tavasszal őszinte örömmel tudatosította, hogy kormánypárti politikus került az államfői székbe. 

Pellegrini ténykedése azonban ebben a pillanatban már akadály is lehet, különösen azért, mert a politikus a hosszú mandátuma tudatában a saját (és akár a Hlas) politikai jövőjét építve megfogalmazhat kritikusabb megjegyzéseket a kormány címére.

Az államfő a korábbi kritikus megnyilvánulásaiban igyekezett kerülni Fico közvetlen bírálatát. Újabban azonban ez változik: a Covid-amnesztia személyesen a Peter Kotlár járványügyi biztost is nyilvánosan megvédő miniszterelnök kedvelt témája, a tranzakciós adó pedig a költségvetés alapköve. Amennyiben Pellegrini és Fico viszonya elmérgesedik, az az egész koalíció stabilitására visszacsaphat. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »