Az 1989. november 17-hez köthető értékek nem magától értetődőek. Mindannyiunk kötelessége, hogy emlékezzünk rájuk. Ezt Peter Pellegrini szlovák államfő mondta az STVR-ben tartott rendkívüli beszédében, kijelentve, hogy a szabadság, a demokrácia, az erőszak elutasítása, a társadalom megbékélése és a jobb élet iránti természetes vágy összefügg a bársonyos forradalommal. Ezzel összefüggésben a gyűlölet terjedésének megszüntetésére szólított fel.
– jelentette ki.
Ezzel összefüggésben az államfő rámutatott a Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök elleni merényletre. Bírálta, hogy a politikai és civil szcéna az eset után is úgy él, mintha mi sem történt volna.
„Ezért ezen a napon nyomatékosan felhívom a figyelmet arra, hogy ha nem állítjuk meg a gyűlölet terjedését, az az egyik legnagyobb fenyegetéssé válhat annak elvesztésére, amit 1989 novemberében erőszakmentesen és békés úton harcoltunk ki” – szögezte le.
Az államfő sajnálja, hogy a kormány semmilyen hivatalos ünnepséget nem készített az ünnepnapra
Pellegrini az 1989. novemberi események egyik üzeneteként az összetartozásról is beszélt. Ezzel összefüggésben a mai társadalom megosztottságára mutatott rá. Arra buzdította az embereket, hogy lépjenek ki „buborékaikból”, és próbáljanak megérteni más attitűdöket. Emlékeztetett arra is, hogy emlékezni kell a bársonyos forradalom értékeire. Sajnálja, hogy a kormány semmilyen hivatalos ünnepséget nem készített az ünnepnapra.
„Ahogyan Szent Cirill és Metód érkezése, a szlovák nemzeti felkelés vagy a duklai hadművelet, november 17-e is alapvető változást jelentett életünkben” – konstatálta.
A kormány mellett az ellenzéket is bírálta. Szerinte mindketten lemondtak arról, hogy megemlékezzenek a bársonyos forradalom fontosságáról egész Szlovákia számára.
„November 17-e nem az a nap, amelyre párt- vagy politikai címkét kellene ragasztanunk. Nem az a nap, amikor saját politikai eredményeinkre kellene emlékeznünk, vagy éppen ellenkezőleg, a jelenlegi, demokratikusan megválasztott kormány ellen tiltakozni”
– mondta. Szerinte november tizenhetedike a Szlovák Köztársaság minden állampolgárát illeti.
Úgy gondolja, hogy annak jelentősége, amit ’89 novembere képes volt megváltoztatni, nemcsak a szabadságjogok és a demokrácia terén kell, hogy megnyilvánuljon, hanem az állam fejlődésében és társadalmi adottságaiban is. Az államnak ezért reális jövőképet kell kínálnia.
„Nemcsak az alapvető infrastrukturális projekteket kell befejeznünk, és végre magasabb szintre emelnünk kórházainkat, iskoláinkat, útjainkat, vasutainkat és gyárainkat, hanem azt is tudnunk kell, merre tartanak erőfeszítéseink, és hol van Szlovákia helye a világtérképen a 21. században”
– hangsúlyozta a jelenlegi és a jövőbeli kormányok szerepét.
Felhívta a figyelmet arra, hogy ha ezt a jövőképet nem tudjuk a fiatal, következő nemzedék számára meghatározni, majd hatékonyan megvalósítani, annak a következménye a demokratikus politikai berendezkedésből érkezők hosszú távú és súlyos csalódása lehet. „Ez pedig komoly gondot jelenthet mindannak, amit november 17-e hozott az életünkbe, és amiről semmiképpen sem akarunk és nem is mondhatunk le” – figyelmeztetett az államfő.
TASR, STVR
Nyitókép: STVR/screenshot
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »