Öt embert csaptak agyon a gázai légisegélyek, mert nem nyíltak ki az ejtőernyők

Öt embert csaptak agyon a gázai légisegélyek, mert nem nyíltak ki az ejtőernyők

Nyitókép: SITA

Eddig legalább öt halálos sérültje és több sebesültje van annak a légiakciónak, melynek során az Egyesült Államok jelentős mennyiségű segélyt dobott le ejtőernyőkkel a gázai övezetben.

US aid drops kill at least 3 civilians in Gaza Several parachutes failed to open while humanitarian aid was being airdropped by the US in northwest Gaza, killing at least 5 civilians and injuring others. pic.twitter.com/x0Z096rV8m — The Cradle (@TheCradleMedia) March 8, 2024

Mi van a csomagokban?

A küldemények C-130 óriás szállítógépekről érkeznek, melyeket Törökországban töltenek fel az amerikai katonai kontingens készleteiből (MRE). A ledobott csomagokról azt lehet tudni, hogy disznóhústól mentesek, és egy doboz egy főétkezést és süteményt tartalmaz, 1250 kalóriaértékben, valamint fűszert és vécépapírt.

A The Washington Post a múlt héten azt írta, hogy az akció annyira költséges, hogy abból lehetne hatékonyabb módszereket is finanszírozni. Erre vonatkozó átfogó tervet viszont nem mutatott be senki. Ha Gáza összes menekültjét így kellene ellátni, ahhoz az amerikai légierő valamennyi szállítógépe sem lenne elég, naponta.

Hírdetés

Többek szerint a légiszállítmányok, bármilyen sűrűek is lennének, randomszerűen érkeznek a földre, mert a lakosság nem kap előzetes tájékoztatást, és az ejtőernyők fogadását nem szervezi meg senki. Elosztásuk ezért eleve nem lehet arányos és igazságos.

Mint megírtuk, a segélyszervezetek azt jelentették,hogy szinte lehetetlenné vált a szállítmányok közúti eljuttatása Gázában, az izraeli hadsereggel való koordinációs nehézségek, a folyamatos harcok és a közrend összeomlása miatt.

Az X-en sokan szóvá tették, hogy több szállítmányt a Hamász kaparintott meg, és a landolásokat erőszakos cselekmények is kísérték.

Az amerikai vezetés is felismerhette a légihíd nem kellő hatását, és tegnapi uniós beszédében Joe Biden amerikai elnök be is jelentette egy úszó kikötő (pontonhíd) felállítását a gázai parszakaszon, hogy a küldemények nagyobb számban és ellenőrizhetőbben jussanak el a rászorulókhoz. (Megjegyzendő, hogy a tengeri rakományok szállítása és elosztása még teljesen tisztázatlan.)

A tengeri módszer valóban hatásosabb lehet a légihídnál, de kiépítése hetekbe telhet, és azt sem lehet még kiszámítani, hogy Ciprusról mikor indulhatnak el a szállítmányok.

Euronews


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »