Ősi városra bukkantak Ehnaton és Tutanhamon korából

Ősi városra bukkantak Ehnaton és Tutanhamon korából

Egyiptomi és francia régészek egy, a 18. dinasztiához köthető ősi várost tártak fel az északi Kom el-Nugus területén, Alexandria közelében. A leletek között borászatra utaló amforák, templomalap és Tutanhamon családjához köthető nyomok is szerepelnek – mindez új fényt vethet Egyiptom ókori északi történelmére.

Ősi városra bukkantak Kom el-Nugusnál

Egyiptomi és francia régészek eddig ismeretlen, jelentős várost tártak fel Kom el-Nugusnál, Észak-Egyiptomban, mintegy 43 kilométerre Alexandriától. A város a feltételezések szerint a 18. dinasztia idején (i. e. 1550–1292) jött létre, és valószínűleg Ehnaton fáraó, Tutanhamon apja alapíthatta.

Monumentális épületek és borászati nyomok

A helyszínen monumentális kalcarenit épület – vélhetően templom – alapjait, valamint korsókat, tálakat és borászkodásra utaló eszközöket találtak. Az egyik amforán bélyegző nyoma Meritaten, Ehnaton lánya és Tutanhamon húga nevével. A felfedezés alapján a városban jelentős borkészítő üzem is működhetett, amelyet a hercegnőről nevezhettek el.

Ehnaton fáraó (i. e. 1353–1336) új vallási kultuszt vezetett be, amely Aton, a napkorong istenének imádatát helyezte előtérbe. Fia, Tutanhamon, aki nyolc-kilenc évesen került trónra, visszaállította az egyiptomi politeizmust. A most feltárt város szorosan kapcsolódhat ehhez az uralkodói dinasztiához.

Hírdetés

A települést vályogtéglából építették, és utcák köré szerveződött. Az egyik ilyen utca enyhén dél felé lejt, és egy vízgyűjtő rendszer kapcsolódik hozzá, amely védelmet nyújtott az alapfalaknak. A leletek egy templomról is árulkodnak, amelyet II. Ramszesz fáraónak szenteltek. Ebből az épületből mára csak néhány alapelem és a bejárati folyosó – a dromosz – maradt fenn.

Történelmi újraértékelés

Korábban úgy vélték, hogy a Kom el-Nugus térségét csak a hellenisztikus időszakban (i. e. 332–31) telepítették be. Az új felfedezések azonban arra utalnak, hogy már az Újbirodalom idején is jelentős település működött itt. A leletek alapján a város akár katonai bázis is lehetett, erődítményekkel és közigazgatási épületekkel.

A helyszínen még sok a feltáratlan terület. A tanulmányt vezető régész, Sylvain Dhennin szerint a város pontos méretét egyelőre nem lehet meghatározni, de a maradványok minősége és elrendezése jelentős, akár időszakos katonai megszállásra is utalhat.

Tutanhamon (i. e. 1332–1323) halála – körülbelül 18 éves korában – máig rejtély. Sírját Howard Carter brit régész 1922-ben fedezte fel a Királyok Völgyében, ami óriási szenzációt keltett világszerte.

Kom el-Nugus jelentősége

Az Antiquity című folyóiratban publikált tanulmány szerint a Kom el-Nugusban feltárt építmények és eszközök új dimenziót nyitnak az Újbirodalom kori Egyiptom településszerkezetének megértésében. Az észak-egyiptomi térség korai történelmét a jövő ásatásai még tovább árnyalhatják.


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »