Korábban többször, rendszeresen foglalkoztam a postásokat érintő ügyekkel portálunkon, többek között kint voltam a tüntetésükön is. Most újabb fejleményről értesülhettünk, bejelentették, hogy 10 százalékos béremelésben részesülnek.
Tekintve, hogy a postás dolgozók nagyobbik része körülbelül nettó 150-200 ezer forintot keres, akkor az a 10 százalékos emelés, amelyik még az inflációt sem követi le, lényegében semmi. De, hogy ne legyen ilyen egyszerű, vannak itt még elhallgatott tények, ugyanis még ez a 10 százalék sem annyi – legalábbis mindenkinek.
Egyébként a bértárgyalásokból több szakszervezetet is kizártak, már ez sokat elárult, mire lehet számítani. Lássuk.
Tehát teljes 10%-os emelésre azonban csak nagyon kevés esetben számíthatnak a dolgozók, ugyanis rengeteg körülmény határozza meg az emelés mértékét. Pfeifer Tamás, a Postások Független Érdekvédelmi Szövetségének (POFÉSZ) elnöke azt mondja, nagyjából 5-8%-os emelésekre lehet számítani, de olyan is lehet, aki egyáltalán nem kap fizetésemelést.
De hogyan lehetséges ez?
A szakszervezeti vezető elmondta, több tényező is meghatározza, hogy mekkora mértékű béremelésben részesülnek a postai alkalmazottak. Egyik ilyen például a ledolgozott évek száma. Az elnök szerint ennek mértékében 4-22 ezer forint közötti összegre számíthatnak a munkavállalók (például egy 40 éve a postánál dolgozó alkalmazott bére most 22 ezer forinttal növekedhet, ami már meghaladhatja az átlagos 10%-os emelést).
További fontos tényező, hogy azok a postások, akiknek a minimálbér emelés következtében már egyszer "megnövekedett" a bére, szintén nem 10%-os emelést kapnak majd, ugyanis a minimimálbér-emelés is beleszámít a mostani átlagbér emelésbe.
A POFÉSZ egyébként egyike volt azon szakszervezeteknek, amelyet kizártak a bértárgyalásokból. Összességében megállapítható tehát, hogy lényegi javulás nem várható, a Magyar Posta menetel tovább az úton, melyre már hosszú évekkel ezelőtt lépett, ez pedig a teljes összeomlás felé vezet. A "béremelésről" szóló hírek és azok gyakorlati megvalósulása folytán pedig tömeges felmondások várhatók, amin nem is lehet csodálkozni.
De nem mindenki jár azért olyan rosszul, szintén nemrég látott napvilágot, hogy a posta vezetője és három helyettese közel 20 millióba, míg a többi 27 vezető összesen havi közel 600 millió forintjába kerül a cégnek.
Balczó Barnabás vezérigazgató havi 5 millió forintos fizetése mellett 650 ezer forintos igazgatósági tiszteletdíjat, 240 ezer forint egyéb juttatást és 20 százalékos prémiumot kap.
Kohuth Viktor üzleti vezérigazgató-helyettes havi 4 millió forint fizetése mellett 450 ezer forintos igazgatósági tiszteletdíjat, 240 ezer forint egyéb juttatást és 20 százalékos prémiumot kap.
Horváth Tamás szervezetirányítási vezérigazgató-helyettes szintén havi 4 millió forintos fizetést kap, ő nem tagja az igazgatóságnak, így csupán 240 ezer forint egyéb juttatást és 20 százalékos prémiumot kap.
Szíj Tibor István pénzügyi vezérigazgató-helyettes szintén havi 4 millió forintos fizetést kap, ő sem tagja az igazgatóságnak, így ő is csupán 240 ezer forint egyéb juttatást és 20 százalékos prémiumot kap.
Lantos János – Kuruc.info
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »