Nehéz helyzetbe került a Magyar Szövetség. Így nem nagyon lesz választási partnerük

Nehéz helyzetbe került a Magyar Szövetség. Így nem nagyon lesz választási partnerük

Becsukódni látszik az egyetlen ajtó, mely résnyire és nyikorogva ugyan, de a Magyar Szövetség elnökének délibábja szerint úgy-ahogy még a párt rendelkezésére állt. Legalábbis, a következő parlamenti választások előtti együttműködést illetően.

Igen, annak a KDH-nak az ajtajáról beszélünk, melyen a „maszövi” reményei szerint még kopogtathatnak. Mert úgy gondolják, hogy (az egyébként valójában progresszívvá vált KDH) értékrendileg talán a legközelebb áll hozzájuk. Milan Majerský, a KDH elnöke azonban ma kerek-perec kijelentette, hogy pártja semmilyen paktumot,választási koalíciót nem tervez kötni a parlamenti választások előtt     senkivel. A KDH választási listájára ellenben fel lehet jönni. Függetlenként, párton kívüliként, de nem egy másik párt mezében. Ők ugyanis már a legutóbbi választások során is megmutatták, hogy képesek megugrani az 5 százalékos bejutási küszöböt. Nincs szükségük partnerra.

Hogy ez mit jelent?

Elég egyértelmű: mellérendelt, partneri pozíció helyett a KDH alárendelt szerepet kínál választási listáján a párton kívüli jelölteknek. Minderről a Konzervatív Unióval (KÚ) történt minapi tárgyalások apropóján nyilatkozott. Akinek ez nem tetszik, az természetesen elutasíthatja, és nekivághat maga is a választásoknak. Ahogy tette a mindenkori magyar párt is, mely az utolsó 7 alkalommal el is bukott a választásokon.

Ezt látta be Gyimesi György is a legutóbbi bukta után és fogalmazta meg alternatíváját:

„Új formát akartam adni az etnikai politizálásnak. A Magyar Szövetséget bizonyos százalékon stabilizáltam volna egy nagyon világos, konzervatív, antiglobalista, szuverenista vonalon, mert a magyar választók többsége ezekkel az értékekkel azonosul”.

Hírdetés

Szlovák partnerrel közös választási pártot hozott volna létre, amelyben a szlovák fél hasonlóan konzervatív jellemvonásokkal bírna, és képes lenne a konzervatív, patrióta, szuverenista értékrendű magyar választók által elvárt programpontok nagy részét támogatni.

„Itt látom a magyar etnikai politizálás jövőjét, és így lehet csak bejuttatni legalább néhány képviselőt a Nemzeti Tanácsba. Azonban az az érzésem, hogy a Magyar Szövetségben sokak számára elegendő az állami támogatást jelentő 3 százalékos eredmény megszerzése is” függetlenül attól, elbuknak-e vagy sem a választási megmérettetésen.

A Magyar Szövetség új elnöke azonban teljesen másként látja a jövőbeli lehetőségeket. Gubík László Gyimesivel szöges ellentétben korábban továbbra is az önálló parlamenti indulást szorgalmazta. A Štandardnak tavaly decemberben üres frázisok szintjén annyit mondott a kérdésre, hogy szerepel-e a tervei között egy szlovák párttal való közös listán történő szereplés, vagy koalícióban történő indulás, hogy a Magyar Szövetség partnerséget és nem választási listát keres.

És itt jutottunk el az új elemhez, az aktuális fejleményekhez, mely cikkünk címének apropóját is adta. A KDH ugyanis a KÚ hasonló szándékaira egyértelműen nemet mondott. Azaz, ha a Magyar Szövetség valamikor majd eljut oda, hogy tárgyalni hívják, a pártelnök pedig előadja elképzelését, parlamenten kívüli pártként nagy eséllyel ugyanarra a válaszra számíthat, mint a KÚ is kapott.

Ilyen helyzetben tehát a Gyimesi féle kínálat válhat egyedüli reális alternatívává a felvidéki magyarság számára. Azaz, találni egy szlovák partnert, aki hasonlóan gondolkodik a világ dolgairól, mint a felvidéki magyarság konzervatív, szuverenista, patrióta többsége, és vele közös listán indulni. Egyéni alapon, és így bejuttatni minél több magyart a parlamentbe. A Magyar Szövetségnek azonban, amíg Budapest lélegeztetőgépen tartja, és a 3 százalék feletti eredmény jelenleg is 3,4 millió eurós állami bevételt garantál, semmi ambíciója nincs az országos politizálás nyűgjét a nyakába venni.

Jó nekik a langyos semmittevés a pozsonyi székházban illetve az otthon melegében. A többezer eurós havi fizetés, szolgálati autó, mobiltelefon, notebook, saját fényképész, meg persze a forinttízmilliók saját polgári társulásaikra a magyar kormánytól. És még megszólalni sem kell országos ügyekben. Nemdebár?

Király Zsolt


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »