Oláh harcmodor a sertéspestis ellen: belehajítják a fertőző tetemeket a Dunába, az majd elviszi

Oláh harcmodor a sertéspestis ellen: belehajítják a fertőző tetemeket a Dunába, az majd elviszi

Dunában lebegő sertéstetemek fotó lepték el a román közösségi oldalakat: a megbetegedett állatok gazdái így próbálnak megszabadulni az elhullott sertésektől, hogy a többi – még egészséges – jószágaikat ne kelljen levágniuk a hatóságok parancsára. Ahol megjelenik a kórokozó, ott ugyanis el kell pusztítani minden sertést, amely kapcsolatba kerülhetett vele. Így jártak Európa második legnagyobb sertésfarmján, Tichileşti-ben is, ahol (miután a bukaresti állategészségügyi laboratórium igazolta az afrikai sertéspestis vírusát egyik állatukban), több mint 140 ezer sertés kényszervágását rendelték el  – írja a Magyar Hang.

A megyében további két farmon is igazolták a vírus jelenlétét. Gicu Drăgan, a Brăila megyei állategészségügyi igazgatóság vezetője szerint a Duna vizében terjed a fertőzés. „Az utóbbi napokban több fertőzött disznó tetemét találták meg a vízben, amelyeket beszámíthatatlan emberek dobtak a folyóba” – nyilatkozta Drăgan. Hasonló a helyzet Tulcea megyében is, ahol legalább hét fertőzési gócot találtak, és egy, a Nemzeti Liberális Párt által a közösségi oldalra kitett, fotóval bizonyított bejegyzés szerint a „Duna-deltája tele van afrikai sertéspestisben elhullott állatok tetemével”.

Hírdetés

A járvány következtében felére esett Románia sertéshúsexportja, és a szakértők azzal számolnak, hogy a következő évben hiány lesz ebből a fajta húsból az országban. Ez érthető, hiszen eddig már megsemmisítettek 130 ezer állatot, miután tizenegy megye 159 településéről jeleztek fertőzéseket.

A román rendőrség közben elkapott három brăilai munkást, akik egy sertéspestis miatt karantén alatt álló farmról loptak el húst, hogy értékesítsék. Azon a farmon 35 ezer állatot kellett lemészárolni. Egyébként a fertőzött állatok húsa nem jelent veszélyt az emberre, de arra alkalmas, hogy továbbterjessze a kórt.


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »