Növekszik a migrációs nyomás: garantálni kell a polgárok biztonságát – a Szövetség politikusait kérdeztük

Növekszik a migrációs nyomás: garantálni kell a polgárok biztonságát – a Szövetség politikusait kérdeztük

Az emúlt hetekben ismét megjelentek a migránsok Nyugat-Szlovákiában, naponta százas nagyságrendben érkeznek. Pozsonyból a jelek szerint a probléma nem látszik, a hivatalnokkormány nem tesz érdemi lépéseket. A Szövetség politikusait kérdeztük a kialakult helyzettel kapcsolatosan.

Forró Krisztián, a Szövetség országos elnöke lapunk megkeresésére hangsúlyozta, „saját szememmel is meggyőződtem a komáromi határátkelőhelyeken uralkodó körülményekről. Sem a vasúti hídon, sem a Monostori hídon nem volt rendőri jelenlét a szlovák oldalon.

A központi kormány figyelmen kívül hagyja, hogy a dél-szlovákiai határmenti településeken az emberek aggódnak, és féltik a biztonságukat”.

Gyimesi György korábbi parlamenti képviselő aláhúzta, „látszik, hogy az Ódor-kormány a migránsválságot nem akarja kezelni.

Nem szeretnék spekulálni az okokról, hogy ebben az egyes kormánytagoknak mekkora a felelőssége, de tisztán láthatjuk, hogy a migránsáradat nem csappant meg, hanem duzzad”.

Mózes Szabolcs, a Szövetség alelnöke leszögezte, „a tiltott határátlépés, valamint a migránsok szállítása bűncselekmény, a minisztériumnak e szerint kellene eljárnia.

Láttuk, hogy a korábbi Matovič/Heger-féle kormányok sem látták a problémát, egy időre ezért zárták le a csehek és az osztrákok a közös határt. Jó lenne, ha a hivatalnokkormány időben észbe kapna!”

Pandy Péter, a Szövetség Országos Tanácsának elnöke felidézte, „amikor az ukrán anyák gyermekeikkel menekültek a tényleges háború elől, akkor nekik is sorba kellett állniuk a szlovák-ukrán határon, és csak a regisztráció után léphettek be Szlovákia területére”.

Pandy hozzátette, „ennek tükrében a most megjelent migránsok nyilván illegálisan jutottak be Szlovákia és egyben az Európai Unió területére.

Az illegális migráció bűncselekmény, ezért a rendőrség kötelessége, hogy fellépjen az illegális bevándorlókkal szemben”.  

Szigorúbb ellenőrzéseket kellene bevezetni a határátkelőkön

Forró hozzátette, „a polgárok biztonsága érdekében be kell vezetni a szigorúbb ellenőrzéseket a határátkelőkön, és fokozni a rendőri jelenlétet a határ menti településeken”.

Hírdetés

Mózes arra emlékeztetett,

a magyar-szlovák határt nem szabad lezárni, ez nem érdeke a határ két oldalán élőknek, viszont a rendőrségnek nagyobb erőket kell bevetnie az ellenőrzés és megelőzés terén. Ez teljes mértékben az államigazgatás hatásköre”.

Pandy szerint sem maradhatnak tétlenek a hatóságok, a politikus leszögezte, „mindenképpen fokozni kell a rendőri jelenlétet az érintett településeken”. 

Gyimesi szerint a migránsválság megoldása nem lehetséges a magyar-szerb, és főleg nem a szlovák-magyar határon.

Az illegális bevándorlást akkor lehetne feltartóztatni, ha az Európai Unió betartaná a saját szabályait, és érvényre juttatná a 2015-ös migránsválság utáni ígéreteit.

Vagyis Görögországban és Dél-Olaszországban hotspotokat állítanának fel, és támogatnák a görögöket és az olaszokat abban, hogy a migránsokat ezekre a pontokra tereljék, ahonnét vagy visszafordítanák őket, vagy valamelyik befogadó uniós tagállamba mehetnének”.

Ne erőltessék az uniós tagállamokra a migránsokat!

Az ellenőrzés nélküli migránsáradatot meg kell akadályozni. Emellett támogatjuk, hogy minden tagállam önállóan dönthesse el, milyen mértékben és formában támogatja a migránsok befogadását”

– jegyezte meg Forró Krisztián annak kapcsán, hogy európai szinten újra felvetették a kötelező migránskvótákat: húszezer eurót kellene a vonakodó tagállamoknak fizetnie migránsonként.

Gyimesi György a kötelező migránskvóták ismételt felvetésére úgy reagált,

nem tartom szolidárisnak azt, ha egyes tagországokra rá akarják erőltetni a migránsokat, mert azt gondolom, minden országnak szuverén joga eldönteni, kivel és hogyan szeretnének élni”.

Mózes Szabolcs szerint „összeurópai érdek, hogy ellenőrizetlen menekültáradat ne legyen. Ebben a kérdésben is meg kell hagyni a tagállamok szabad döntését”. 

Pandy Péter aláhúzta,

jelen esetben nem menekültekről, hanem illegális bevándorlókról van szó.

A Szövetség OT-elnöke szükségesnek tartja, hogy minden uniós tagállam önállóan dönthessen az adott problémát illetően.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »