Nincs akadálya az orosz gáz Németországba érkezésének

Nincs akadálya az orosz gáz Németországba érkezésének

Nincs akadálya az orosz gáz Németországba érkezésének

Újra érkezhet orosz gáz Németországba az Északi Áramlat-1 vezetéken Fotó: AFP / John Macdougall

 

Befejeződött az Északi Áramlat–1 földgázvezetékhez szükséges turbina karbantartása, így nincs technikai akadálya annak, hogy Oroszország teljesítse a gázszállítási szerződésekben vállalt kötelezettségeit – jelentette ki Olaf Scholz német kancellár szerdán a karbantartást végző vállalat mühlheimi telephelyén.

A német kancellár a többtonnás berendezés előtt tartott tájékoztatóján elmondta, hogy a turbina nem csupán kifogástalan állapotban van, hanem az összes hivatalos dokumentum is rendelkezésre áll ahhoz, hogy leszállítsák a vezetéket üzemeltető Gazprom orosz állami energetikai óriásvállalatnak.

Hírdetés

A turbina használatba vételének jogi akadályai sincsenek, hiszen a földgázkitermelés és a földgázkereskedelem területét nem érintik az Ukrajna ellen indított háborúja miatt Oroszországra kivetett szankciók.

Már csak arra van szükség, hogy az orosz fél oldalán „legyen valaki, aki azt akarja, hogy megérkezzen” a berendezés – mondta Olaf Scholz.

Az Északi Áramlat–1 mindössze 20 százalékos kapacitáson működik, a Gazprom állítása szerint kizárólag a turbina karbantartásával összefüggő műszaki okok miatt

Németország felé július 11-én állították le a gázszállítást az Északi Áramlat–1 vezetéken Oroszország felől, a Gazprom közleménye szerint éves karbantartás miatt. A németek akkor attól féltek, hogy nem is fog újra indulni a gázszállítás a vezetéken, ami miatt az eddiginél is súlyosabb energiaválság elé nézne az ország.

Erre fokozatosan készítik fel egyébként a német lakosságot, különböző spórolási javaslatokkal és intézkedésekkel. Az egyik német nagyvárosban, Hannoverben például elzárták a meleg vizet: a középületekben, a sportcsarnokokban, az edzőtermekben és az uszodákban csak hideg víz folyhat a csapokból. A város vezetése az energiatakarékosság jegyében, és a közelgő gázválság miatt hozta meg a drasztikus döntést.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »