Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) hétfőn elítélte Izrael azon terveit, amelyek palesztin területeken lévő zsidó telepek gyarapítását tűzik ki célul. Az úgynevezett elnöki nyilatkozatként elfogadott dokumentum hat év után az első olyan fellépést jelenti Izrael ellen, amelyet az Egyesült Államok nem vétózott meg.
"A Biztonsági Tanács újfent megismétli, hogy Izrael (ciszjordániai) zsidó telepekre vonatkozó tevékenysége súlyosan veszélyezteti az 1967-es helyzeten alapuló kétállami megoldást" – olvasható a nyilatkozatban, utalva arra a jövendőbeli palesztin államra, amely a nemzetközi elképzelések szerint Ciszjordániában és a Gázai övezetben jöhetne létre a sok évtizedes palesztin-izraeli viszály megoldása érdekében.
"A BT mély aggodalmát és döbbenetét fejezi ki Izrael február 12-i bejelentése kapcsán" – áll a nyilatkozatban, reagálva az izraeli kormány azon tervére, miszerint még több zsidó telepet létesítenének palesztin területeken, a meglévőket pedig építkezésekkel és betelepítésekkel terjesztenék ki.
A nyilatkozat – amelyet a BT mind a 15 tagjának jóvá kellett hagynia – azután nyerte el Washington támogatását is, hogy az Egyesült Arab Emírségek "a felek közt kialakult pozitív párbeszédre" való tekintettel úgy döntött, nem indítványoz még élesebb tartalmú tervezetet; ezt ugyanis az Egyesült Államok Izrael szövetségeseként várhatóan leszavazta volna.
A szigorúbb változat, melyet a Reuters hírügynökség megszerzett, "a megszállt palesztin területeken történő telepítési tevékenységek azonnali és teljes felfüggesztését" követelte volna Izraeltől. Elfogadásának azonban fontos kitétele lett volna, hogy a BT öt állandó tagja közül egyik se ellenezze az indítványt.
Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a BT ülésén kijelentette, hogy Washington ellenzi Izrael február 12-i kijelentéseit, kiemelve, hogy "az ilyen egyoldalú intézkedések csak tovább fokozzák a feszültséget, a felek közti bizalom rovására mennek, és aláássák a kétállami megoldásra irányuló tárgyalásokat".
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn azt mondta: kormánya a következő hónapokban nem fogja jóváhagyni újabb telepek létrehozását Ciszjordániában.
Az izraeli miniszterelnök hivatala állásfoglalásában hétfőn este egyoldalúnak nevezte az ENSZ BT nyilatkozatát, az Egyesült Államokat pedig bírálta, amiért támogatta ezt a dokumentumot. "Ezt a nyilatkozatot nem kellett volna megtenni, az Egyesült Államoknak pedig nem kellett volna ehhez csatlakoznia" – tette hozzá.
Netanjahu hivatala szerint a világszervezet vezető testületének nyilatkozata "megtagadja a zsidók jogait, hogy "történelmi hazájukban élhessenek", fittyet hány a jeruzsálemi terrortámadásokra, amelyek ebben a hónapban tíz izraeli állampolgár életét követelték, figyelmen kívül hagyja továbbá azt a tényt, hogy a Palesztin Hatóság pénzeli a terrorizmust és a terroristák családjait, és lekicsinyli az antiszemitizmust, amely "zsidók millióinak meggyilkolásához vezetett".
Rijád Manszúr, a palesztinok ENSZ-nagykövete ugyanakkor üdvözölte a nyilatkozat elfogadását. "Nagyon örvendünk, hogy az ENSZ BT nagyon határozott, egyhangú üzenetet küldött Izrael február 12-én született illegális, egyoldalú döntésével szemben, amelynek értelmében visszamenőleges hatállyal kilenc zsidó telepet engedélyeznek Ciszjordániában, illetve további 10 ezer új lakóegység építését.
(MTI nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »