Neonáci mozgalom erősödik a skandináv országokban

Neonáci mozgalom erősödik a skandináv országokban

Egy kupac szemetet borított három ember Aalborg észak-dániai város egyik háztömbjének bejáratához egy tavaszi vasárnap. A címzett az épületben lakó Lasse P. N. Olsen, a város környezetvédelmi és energetikai tanácsnoka volt. A szeméthalmon elhelyezett cetli szerint a hulladékot a városban gyűjtötték és arra akarták felhívni a figyelmet, hogy a politikusok takarítsák fel a szemetet.

Azonban ez nem egy környezetvédelmi tüntetés volt. A három férfi bevándorlásellenes jelszavakat skandált és náci karlendítéssel pózolt a szemétkupacnál a szomszédok beszámolója szerint. A cetlit pedig úgy írták alá, hogy Den Nordiske Modstandsbevægelse, vagyis Skandináv Ellenállási Mozgalom.

Ez az eset jelezte, hogy Dániába is megérkeztek a neonáci mozgalmak, amelyek korábban főleg az északi országokban voltak jellemzőek.

De mi ez a csoport?

Az Skandináv Ellenállási Mozgalom (SEM) egy svédországi alapítású neonáci szervezet, amely nyíltan antiszemita, menekül- és melegellenes. Céljuk, hogy létrehozzanak egy etnikailag tiszta pán-skandináv nemzetet, ahonnan deportálnak minden nem észak-európai embert, illetve hogy lebontsák a “globális cionista elit” uralmát, hirdeti a honlapjuk.

És bár a csoport nem buzdít egyértelműen erőszakra, az önvédelmet leszámítva, a SEM tagjai nem futamodnak meg az összecsapásoktól, önmaguknak küzdősport és késharc képzéseket is szerveznek. Kutatók és aktivisták viszont aggódnak, mert a csoport egyre erőszakosabb viselkedést mutat.

Konfliktus és erőszak

A csoport tagjai közvetlenül köthetők kisebbségek elleni erőszakos cselekményekhez, de azokat is megtámadták már, akik nem értenek egyet ideológiájukkal. 2016-ban egy férfi életét vesztette Finnországban, miután a SEM egyik tagja egy tüntetésen mellkason rúgta, amitől az áldozat elesett és beütötte a fejét. A csoporttal kapcsolatba hozható személyek házi készítésű robbanó eszközöket helyeztek el szélsőbaloldali kávézóknál és menekültek szálláshelyéül szolgáló épületeknél Göteborgban 2016-ban és 2017-ben. Az egyik robbanás egy bevándorlásügyi hivatalnokot sebesített meg.

A csoport törzstagjai Svédországban élnek, itt alapították a szervezet 21 évvel ezelőtt. 2008-ban Finnországban, 2011-ben Norvégiában is megalapították a helyi szervezeteiket. Most úgy tűnik, hogy Dániában is növekedni akarnak.

Ugyanaznap, amikor Lasse Olsen lakása elé szeméthalmot borítottak, Jakob Ellemann-Jensen, dán környezetvédelmi és élelmiszerügyi miniszter kocsibehajtójához, és több kormányépülethez is hulladékkupacokat tettek.

A neonáci szervezet honlapján található dán címről egy magát Jacob Andersenként azonosító férfi az Euronews-nak elmondta, hogy a szemétakció egyértelmű üzenet volt, hogy most már jelen vannak az országban, de egyúttal arra a környezeti problémára is fel akarták hívni a figyelmet, amellyel a politikusok nemigen törődtek.

A legradikálisabb szervezet

Hírdetés

Andersen, aki mint elmondta, azért csatlakozott a csoporthoz, mert ez tűnt az egyetlen erős, szervezett és fegyelmezett csoportnak, amely képes cselekedni, nem volt hajlandó elárulni, hogy hány tagja van a SEM-nek Dániában, de azt állította, hogy a követők száma egyre gyarapszik.

A csoportot tevékenységét vizsgáló kutatók szerint a SEM tagjainak száma és a csoport tevékenysége egyelőre alacsony szinten mozog, de az utóbbi években valóban megfigyelhető erősödés.

Már három éve a stabil növekedés jelei láthatók a csoportban – mondta Jonathan Leman, az Expo nevű, stockholmi székhelyű rasszizmusellenes alapítvány kutatója.

Ez azért aggasztó, mert ez a legszélsőségesebb szervezet, és egyre inkább tevékeny részvételt vár el az újonnan csatlakozó tagoktól. Sokkal erőszakosabbak, ha politikai ellenfeleikkel, a rendőrökkel vagy másokkal csapnak össze – tette hozzá a szakember.

A SEM egyre erőszakosabb nyilvános viselkedésére nyár elején, egy nyilvános svédországi politikai rendezvényen Almedalenben is volt példa.

Egy felvételen látható volt, amint a neonáci csoport tagjai a földre löknek egy nőt, és belefojtották a szót egy beszélő politikusba. A gyűlésre a szervezet kétszer annyi tagja jött el idén, mint egy évvel korábban. A The Local című lap szerint a következő választásokon önkormányzati pozíciókba is szeretnének bekerülni.

A csoport egyre nyíltabban van jelen a skandináv országokban: a hónap elején a finnországi Turku városában mintegy 300 tagjuk vonult fel, szeptember 1-jén pedig Stockholmban rendeznek menetelést.

A sajtót is ellenségként kezelik. A SEM egyik svéd tagját őrizetbe vették, miután bizonyítékokat találtak, hogy meg akart ölni két újságírót.

Bár pontos információ nincs a szervezet nagyságáról, az Oszlói Egyetem szélsőségkutató intézete szerint Svédországban több száz tagja lehet a SEM-nek, Finnországban kevesebb mint száz, Norvégiában pedig néhány tucat. Az Expo 2017-ben 111 új tagot azonosított, közülük 47-nek semmilyen neonáci kötődése nem volt korábban.

A SEM vállaltan antiszemita és az is látszik, hogy felszálltak a bevándorlásellenes hullámra is – mondta az Euronewsnak John Lipowsky, a New York-i és londoni székhelyű Szélsőségellenes Projekt kutatója, és hozzátette: az emberek érzelmeit kihasználva bűnbakokat állítanak a problémákhoz, így tudják terjeszteni ideológiájukat. Ebben a közösségi média is segítségükre van, ráadásul azon keresztül a világ minden tján kapcsolatba léphetnek a fehér nacionalista szervezetekkel.

A csoport tevékenysége az elmúlt években kimerült abban, hogy propagandájukat terjesztették, matricákat ragasztottak, szórólapokat osztottak országszerte. Ezt főleg az új tagok végezték, hogy befogadják őket a csoportba, és helyet kapjanak a hierarchiában.

Szemben a Skandináv Ellenállási Mozgalommal

Nem mondhatni, hogy a SEM erősödése észrevétlen maradt Skandináviában. A csoport nyilvános demonstrációin sokkal több ellentüntető vesz részt, az almedaleni események pedig vitát indítottak a Svédországban jelenlévő idegengyűlöletről a politikai pártok között, májusban pedig másfél millió euróból a holokausztot ismertető programokat szerveztek.

Finnországban bíróság tiltotta be a SEM-et, bár azóta is működik. Norvégiában a szélsőséges csoportból kilépő segítő programokat szerveztek, amelyek már más skandináv országokban is sikerrel működnek.

Dániában a helyhatóságok folyamatosan távolítják el a neonáci szervezet matricáit, és felhívják a lakosság figyelmét, hogy tegyenek a Sem által terjesztett propaganda ellen.

Euronews


Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »