A határon túli magyar felsőfokú képzés keretében elsőként a Selye János Egyetem Tanárképző Karának Testnevelés Tanszékén választható tárgy keretén belül, a 2018/2019-es akadémiai évben indult be a budapesti székhelyű Ovi-Sport Közhasznú Alapítvány programja szerinti kétszemeszteres képzés. Annak újabb végzősei június 8-án az SJE Konferencia-központjában arra vonatkozó oklevelet kaptak, hogy képzett vezetői lehetnek az ovis sportprogramoknak. Az ünnepségen ifj. Buzánszky Jenő, az OviSport Alapítvány-Alapítói Jogok Gyakorlója is köszöntőt mondott.
Magyarországon több mint 200 óvoda csatlakozott az áldásos programhoz, amely lényege az, hogy a gyerekekben már óvodás korban felébresszék a mozgás szeretetét, megalapozzák egyes készségeiket, s a sporttevékenységen keresztül a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztéséhez is hozzájáruljanak.
“A 2021/22-es a negyedik akadémiai évünk, amikor a tanszékünkön „C“ típusú, választható tantárgyként beindult az Ovi-Sport Közhasznú Alapítvány programja szerinti kétszemeszteres képzés. Tehát Juhász György, az SJE rektora és Horváth Kinga, a karunk dékánasszonya pozitív döntésének és támogatásának köszönhetően a hallgatók számára ez teljesen ingyenes képzés. A pandémia idején online térben folyt az oktatás, s amikor lehetővé vált, folytatódtak a gyakorlati foglalkozások is. E program a testkultúra fejlesztésének és a mozgásoknak a játékos módjára irányul. Az alapozó gyakorlatok során használt, színes érdeklődés-felkeltő segédeszközök alkalmazásával a kisgyerekek képességeit készség-szintre tudjuk emelni, s a mozgásbeli hiányosságaikat lehet pótolni. Mivel azok a mozgás által a gondolkodásuk élettani alapjait is érintik, ezért főleg az alsótagozatosok tanulási nehézségeinek a feloldása során is hatékonynak bizonyulnak“ – magyarázta a program hozadékát Dobay Beáta, az SJE Tanárképző Kara Testnevelés Tanszékének vezetője.
Hozzátette: a program céljaira, az óvodások számára kialakított, fedett, multifunkcionális sportpályát és a segédeszközöket megkapták az alapítványtól.
„Ilyen sportpályával az érdeklődő óvodák az Ovi-Sport Közhasznú Alapítvány által kiírt pályázat útján gazdagodhatnak. Ahová elhelyeznek ilyen pályát, ahhoz segédeszközöket és tananyagokat is adnak, illetve azok használatáról a tankönyvek szerzői az ovikban személyesen tartanak kis képzést az óvónőknek. A „selyés“ hallgatóink pedig az egyetemi könyvtárban juthatnak hozzá a szükséges tananyagokhoz, melyekben az is olvasható, hogy egyes sportágak fejlesztésséhez milyen készségeket hogyan kell megalapozni. A programot kidolgozó szakemberek egyelőre 5 sportágat: az ovifocit, továbbá a kézi- , tollas- és röplabdát, valamint a teniszt preferálják, s annak keretében ezen sportágakhoz szükséges mozgáskészségeket fejleszthetők. Tehát nem teniszezni, focizni… tanítjuk a kicsiket, hanem megalapozzuk az azokhoz kellő készségeiket“ – árulta el.
Kérdésünkre, hogy az egyetemi hallgatók részéről milyen érdeklődés mutatkozik e képzés iránt, így válaszolt: „E lehetőséggel nem csak a mi tanszékünk hallgatói élhetnek, kezdettől fogva további fiatalokat is várunk a képzésre, hiszen az általunk nyújtott tudásanyagot mások is tudják hasznosítani. Egy-egy évben 20-30 hallgató tartja fontosnak, hogy a diplomája mellé ezt az oklevelet is megszerezze. A távutas hallgatókat külön, szombatonként vértezem fel a szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekkel. A kétszemeszteres képzés minden évben 26 alkalmat foglal magába. Örvendetes, hogy e tanévben azt még többen, vagyis 40-en végezték el. Egyre többen tudatosítják, hogy az intézményünk és az említett alapítvány által közösen kiadott oklevél birtokában a frissdiplomások többletet tudnak nyújtani a majdani munkahelyükön, A volt hallgatóink visszajelzéseiből kitűnt, hogy ez előnyt jelenthet az elhelyezkedésük során“.
A mai oklevél-átadó ünnepségen ifj. Buzánszky Jenő, az OviSport Alapítvány-Alapítói Jogok Gyakorlója is köszöntőt mondott. Tudvalevő, hogy az édesapja, id. Buzánszky Jenő, a Nemzet Sportolója, az Aranycsapat Tagja alapította az Ovi-Sport Közhasznú Alapítványt.
„ Jeles vendégünk elsősorban a program filozófiáját ismertette, mely szerint „kis cipőben nagy lépéseket teszünk a sport, a mozgás terén“, a kicsiket rávezetve a rendszeres mozgás jelentőségére és rászoktatva a szabadidős sporttevékenységre is. Az ünnepségünket ugyancsak megtisztelte jelenlétével Hegedűs Gábor, aki az Óvodáskorú gyermekek mozgásfejlesztése című kötetnek is a szerzője. Ő ezen programnak a kicsik mozgásfejlesztésére és ovifocira vonatkozó részét dolgozta ki, s a témában előadást tartott az ünnepség résztvevőinek. Természetesen, Horváth Kinga dékánasszony is köszöntötte a jelenlevőket, végül ifj. Buzánszky Jenővel együtt átadták az okleveleket a végzősöknek” – tájékoztatott a mai történésekről.
Végül arra voltunk kíváncsiak, hogy az oktatás során már vannak-e hazai segítőtársai, esetleg az egykori tanítványai köréből. „Jelenleg az egyetemünkön egyedül nyújtom át a programmal kapcsolatos tudást. Remélhetőleg mielőbb bővül a tanszékünk oktatói állománya, s miután a vonatkozó ismereteimet átadom az ifjú kollégáimnak, a jövőben besegíthetnek az oktatásba, s tovább éltethetik ezt a nagyszerű programot” – felelte Dobay Beáta.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »