Napjainkban valóban gazdag a természetes gyógyszerek kínálata. Az embereket érdekli, hogy mit vesznek be. A mindenütt jelen lévő vegyszerek tömkelege vesz bennünket körül, sokan ezért is keresik a természetes termékeket. Lassan visszatérünk nagyanyáink jól bevált tanácsaihoz, és a természetben keressük a gyógyhatású anyagokat.
Lehet, hogy önök is azok közé tartoznak, akik mindenben a természetest helyezik előtérbe. Az ilyen termékek gyártása abban különbözik a többi készítmény gyártásától, hogy nemcsak vegyi úton előállított anyagokból, hanem természetes alapanyagú összetevőkből áll. Ám ezenkívül olyan fontos tényezők is számításba jönnek, mint például az idő és a felhasznált gyógynövények gyűjtésének ideje. A természetes alapanyagú gyógyszerek kutatásakor megkülönböztetett figyelmet fordítanak a nem kívánt mellékhatásokra.
Önök is biztosan ismernek olyan gyógynövényeket, amelyeket már kipróbáltak. Ilyen a levendula, a kakukkfű, a hársfa, az áfonya, a zsálya, a csipkebogyó, a fekete bodza, az édeskömény, a csalán, a máriatövis, a homoktövis, a gyömbér, a gingko biloba. A kevésbé ismert természetes anyagok közé tartozik a tisztított agyag, aminek gyógyhatását még a középkorban fedezték fel. Finom földnek néz ki, és a szilikát sziklák hosszú fejlődésének az eredménye.
Az agyagot egyebek mellett kopott kőzetekből származó elemek lerakódásai képezik, ugyanis vulkanikus kőzetek átalakulásával keletkeztek. Bár az agyag természetes eredetű, összetétele attól függ, hogy hol található. A legismertebb agyagtípus a szmektit, a talkum vagy zsírkő és a kaolinit. Minden agyagnak hasonló struktúrája van. Csak abban különböznek egymástól, hogy az egyes rétegek térben rendezettek és más az ásványianyag-összetételük. Az agyagban magnézium, vas, mész, kálium vagy nátrium atomjai is találhatók, ezek felelősek az agyag különböző elszíneződéséért.
Az egyes agyagtípusoknak összetételük miatt figyelemreméltó tulajdonságaik vannak. Néhányról bebizonyosodott, hogy képes felfogni a bélben a vírusokat (például a rotavírust), a baktériumokat és a méreganyagokat. A külső környezet különféle anyagait is meg tudja kötni, például a zsírkő a zsírokat, a szmektit pedig a gázokat. Az agyagban elektromosan töltött részecskék (ionok) vannak, amelyek kicserélődhetnek a külső környezet ionjaival. Néhány agyag, mint például a szmektit vagy a bentonit meg tudja növelni térfogatát, ami felszívó képességét igazolja.
Több lehetőség is van az agyag hasznosítására. Néhány típusa azért hasznos, mert gyógyszerként vagy segédanyagként használható. Terápiás célokra használják a szmektitet, a kaolinitet, a zsírkövet. A természetesen tisztított agyagot kezelésre vagy néhány betegség tüneteinek enyhítésére használják. Különösen felszívóképességüket hasznosítják, magukhoz kötnek bizonyos anyagokat és kórokozókat. A természetes módon tisztított agyagot például a gasztroenterológiában hasznosítják: erősíti a bél nyálkahártyájának védő szerepét és gyulladáscsökkentőként hat. A reumatológiában az agyagot lokális kezelésre, például iszappakolásra használják. A dermatológia szintén hasznosítja a bőrre gyakorolt kedvező hatását.
A szmektitek csoportjába tartozó agyagot ősidők óta a gyomor- és bélproblémák orvoslására használják – számos klinikai vizsgálat bizonyította, hogy helye van a hasmenés kezelésében. Bebizonyosodott, hogy az agyag erősíti a bélbaktériumokat és fékezi a belek áteresztő képességét, ami hasmenés esetén változik. Ha emésztési zavarai vannak, nézzen körül a természetesen tisztított agyagot tartalmazó készítmények között. Tartsa szem előtt: a kiválasztott termékről kérje ki orvosa vagy gyógyszerésze véleményét. Így kerülheti el a betegség kiújulását és a súlyos mellékhatások kialakulását.
(kovács)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »