A Szenczi Molnár Albert Alapiskola nevelőtestülete és alkalmazotti kara is feketébe öltözve támogatta a mai iskolai tiltakozó megmozdulásokat.
Mint a szenci alapiskola közösségi oldalán írta, így tiltakoznak az ellen, hogy:
– az egész EU-ban Szlovákiában a legalacsonyabb az oktatásügy anyagi támogatottsága
– a fejpénzrendszer igazságtalan
– a régiók tengerszint feletti magasság szerinti támogatása igazságtalan
– nem teljesül az inklúzió és a támogatási intézkedések anyagi háttere, nincs elegendő anyagi forrás az asszisztensekre, a segítő szakemberekre
– a nem pedagógus alkalmazottak bérezése rendkívül alacsony
2024. november 27-én a Szakszervezet (OZ PŠaV) tiltakozó megmozdulásra hívta fel a figyelmet a kormány iskolákat érintő kedvezőtlen döntései ellen.
Ehhez a megmozduláshoz a komáromi Tulipán Óvoda alkalmazottai is csatlakoznak. Közösségi oldalukon kifejtették, tiltakozásuk jeleként mindannyian fekete öltözetben jelentek meg a tanítási napon.
„Az oktatás és képzés befektetés az egész társadalom jövőjébe, és prioritásként kell kezelni!” – véli a gömöralmágyi alapiskola és óvoda tantestülete, akik szintén csatlakoztak a megmozduláshoz.
„Reméljük, sikerül felhívnunk a figyelmet az iskolaügy egyre nyomasztóbb anyagi gondjaira” – bizakodnak a feketébe öltözött tantestületek.
Az oktatási szakszervezet nem elégedett a szlovák regionális és felsőoktatás finanszírozásával, és nem ért egyet a 2025-ös állami költségvetés előterjesztésével. Úgy vélik, a konszolidációs intézkedések az infláció növekedését okozzák, aminek következtében az oktatásban dolgozók reálbére jelentősen csökken.
Az Oktatáspolitikai Intézet előrejelzése szerint Szlovákiában 1600-2100 fős tanárhiány lesz a következő években. Egy második fokozatú egyetemi végzettséggel rendelkező tanár kezdő fizetése mindössze bruttó 1200 euró.
Gyászban az oktatásügy! – Ezzel a jelmondattal indították el akciójukat, s arra kértek minden dolgozót, hogy ezen a napon feketébe öltözve menjen dolgozni az elégedetlenség jeleként, és osszák meg a tiltakozásról készült fotókat a közösségi oldalakon.
Az Iskolai Szakszervezet közösségi oldalán folyamatosan teszi közzé a csatlakozók csoportképeit.
(HE / Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »