Nem mindegy, milyen gyógyszert visz magával az útra

Nem mindegy, milyen gyógyszert visz magával az útra

Ha most készül szabadságra és gyógyszert szed, csomagolja be megfelelően, nehogy a hő hatására értéktelenné váljon. Mire kell ügyelni és mit tartalmazzon a házi patika? – erre próbálunk választ adni a Közegészségügyi Hivatal ajánlásai alapján.

Ha ön krónikus beteg és hosszabb útra készül, vigye magával a krónikus betegségeket igazoló orvosi jelentést, valamint a gyógyszereit, és gondoskodjon a megfelelő tartalékról. Ha repülővel utazik és gyógyszert is visz magával, tudnia kell, hogy némely légitársaság angol nyelven kéri az orvosi jelentést. Az utas a kézipoggyászban 100 ml-es csomagolásban viheti magával a szokásos gyógyszereket, vagy más folyadékkal, aerosollal vagy géllel együtt átlátszó, zárható műanyag dobozba csomagolja maximum 1 literig.

Főleg a cukorbetegeknek, a szívbetegeknek és a magas vérnyomásban szenvedőknek ajánlatos az utazás előtt kikérni a kezelőorvos véleményét. Ha hosszú repülő-, autóbusz- vagy autóútra készül, az orvos ajánlhat kis adag véralvadásgátló gyógyszert vagy vérrögképzést gátló gyógyszert. Ezzel elkerülhető a tüdőembólia. Az embóliáról tudni kell, hogy észrevétlenül alakul ki, idővel a légszomj fokozódik, de hirtelen halált is okozhat. Az embólia megelőzésének egyik módja a megfelelő folyadékpótlás, elsősorban a nem szénsavas víz fogyasztása. A megszokottnál több vizet kellene fogyasztaniuk a hosszú útra készülőknek, s nem csak az idősebbeknek. Az emberek többsége a hosszú úton fél több folyadékot inni, hogy a sofőrnek ne kelljen gyakrabban megállnia, pedig ezzel egészségüket veszélyeztetik. Utazáskor különösen arra a poggyászra kell vigyázni, amelyben a gyógyszerek vannak, nehogy valahol ottfelejtse őket. Ügyeljen arra, hogy a gyógyszerek a szabadság alatt is száraz és sötét helyen legyenek, ideális a 25 °C.

■ Csak annyi gyógyszert vigyen magával, amennyire szüksége van. Így elkerülheti az egész gyógyszeradag esetleges károsodását.

Hírdetés

■ A gyógyszert soha ne hagyja az autóban vagy a tűző napon. Ha repülővel utazik, csomagolja a kézi poggyászba – így megvédi a szállítás közbeni hőmérséklet-ingadozástól.

■ Az is megoldás, ha a gyógyszert a szabadság helyszínén váltja ki. A vényre kapható gyógyszereket az Európai Unió minden gyógyszertárában kiválthatja. Utazás előtt azonban ellenőrizze, hogy a gyógyszer az adott országban kapható-e. Kezelőorvosától kérheti a gyógyszer felírását. Nincs rá semmilyen meghatározott minta. Elég, ha a vény az alábbi adatokat tartalmazza:

Figyelem: nem biztos hogy külföldön elfogadják az elektronikus vényt – az orvostól kérjen papírmásolatot.

A napsugár és a gyógyszer együtt bőrproblémákat okozhat. Bizonyos gyógyszerek használatakor a bőr érzékenyebb a nap- és ibolyán túli sugárzásra, beleértve a szoláriumot is, ami nem kívánt tünetekhez – kiütések, vörösödés, duzzanat, sőt bőrégés – vezethet. A bőr túlzott fényérzékenysége negatívan hathat a hosszú ideig fennálló bőrbetegségekre, mint amilyen az atópiás bőrgyulladás, a pikkelysömör vagy a herpesz. Ha valaki ilyen gyógyszert szed, ha csak lehet, minél rövidebb ideig tartózkodjon a napon. Ajánlott továbbá egész nap fényvédő krémet használni még akkor is, ha nem éri a bőrt közvetlen napfény.

(kovács)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »