Napok alatt összeomlott a szír rezsim, nem kizárt, hogy Aszad elnök menekülés közben meghalt

Napok alatt összeomlott a szír rezsim, nem kizárt, hogy Aszad elnök menekülés közben meghalt

Összeomlott az oroszok és Irán által támogatott Aszad-rezsim Szíriában, Bassár al-Aszad elnök elmenekült az országból, a főváros a lázadók kezén van. A szír „ellenzék” egy békés Szíriát akar névleg építeni. Azért névleg, mert a nyugaton csak „demokratikus ellenzéknek” nevezett csoportok között nagy számban vannak kifejezetten szélsőséges, dzsihadista, terrorista elemek. Még nem teljesen látni át, hogy lehet-e „Szíriáért Ukrajnát” alku a háttérben Washington és Moszkva között. Tény azonban, hogy az amerikaiak most jelentős győzelmet arattak a Közel-Keleten.

A szíriai polgárháború 2011-ben robbant ki, szörnyű szenvedést okozva a szíreknek. Ez a konfliktus több millió embert üldözött el az otthonából, sokan belső migrációban volt, de több millióan indultak meg Európa felé, biztonságos és jólétet keresve. A szír válság táplálta az európai migrációs válságot, annak minden következményeivel együtt.

A szíriai polgárháború adott teret az Iszlám Állam megerősödésének, amelynek hívei számtalan terrorcselekményt hajtottak végre Európában.

Az Aszad-rezsim néhány nap alatt omlott össze, és nagy valószínűséggel külföldi segítséget kapott az ellenzék. A Welt német lap arról írt, hogy két hónappal az ellenzék meglepetésszerű támadása előtt ukrán „katonai szakértők” érkeztek Idlibbe, a szír ellenzék központjába.

Törökország is harcol Szíriában

Nem mellesleg, Törökország is hadműveleteket hajt végre Észak-Szíriában, az ottani kurdok ellen. Az Iszlám Állam elleni harc során a kurd erők küzdöttek a legeredményesebb. Leginkább azért tolták őket előre, mert szunniták voltak, így a szintén szunnita Iszlám Államtól visszafoglalt városokban nem kezelték őket ősellenségként. Jutalmuk az volt, hogy az USA nem avatkozott be, mikor Észak-Szíriában Törökország offenzívát indított ellenük 2019-ben.

A török külügy azt közölte, hogy az észak-szíriai Manbij területének 80 százaléka felett törökpárti szír katonák gyakorolják a hatalmat, és „közel állnak az ottani kurd erőkkel szembeni győzelemhez”.

Törökország területén többmilliós szír kisebbség él, az állam fenyegetésként és ellenségként tekint rájuk, mert autonómiát és függetlenséget akarnak elérni. Ehhez a céljukhoz a legközelebb 2019-ben jártak, amikor az Iszlám Állam  legyőzése után a nyugati fegyverekkel felszerelt kurd milíciák Észak-Szíriában két, kishíján összefüggő terület felett gyakorolták a hatalmat. A törökök ekkor indítottak támadást ellenük. Törökország a mai napig megszállva tartja Észak-Szíria határmenti területeit.

Aszad elnök gépe eltűnt a radarról

A Reuters szír katonai informátorai szerint Bassár al-Aszad elnök menekülőre fogta, gépe Damaszkuszból szállt fel. Eredetileg Szíria alevita területei felé tartott, majd hirtelen megfordult, ezt követően pedig eltűnt a radarról.

A Reuters forrásai szerint „nagy a valószínűsége, hogy Aszad meghalt”. Lehet ugyan, hogy kikapcsolták a helyzetmeghatározó transzpondert a gépen, de sokkal valószínűbb, hogy a gépet leszedték.

Hírdetés

Hogyan jutottunk idáig?

A szakértők abban egyetértenek, hogy a szír rezsim napok alatt történő elbukásának elsődleges oka Irán és proxijai, a Hezbollah és a Hamász végzetes meggyengülése volt. Ezt pedig Izrael érte el a gázai, majd a libanoni hadműveletekkel. Ezen a téren utólag már érthető, hogy Washingtonban a politikai ellenszél ellenére kitartottak Izrael feltételen támogatása mellett.

Mi jön most? Káosz

Az Egyesült Államok által támogatott Szíriai Demokratikus Erők, benne egy csomó radikális dzsihadistával, vasárnap azt közölte, hogy történelmi pillanat a mai és véget ért a zsarnoksák időszaka.

„A mártírok vére, a fogvatartottak szenvedése és a kitelepítettek küzdelme egyenes utat vont a szabadság felé”

mondták a lázadók a nyugati sajtónak. Állításuk szerint az „új Szíria minden állampolgárát magához öleli, etnikai vagy vallási hovatartozástól függetlenül”.

Nagy kérdés, hogy mit szólnak-e majd ehhez a lázadók dzsihadista elemei.

A felszabaduló orosz csapatok mehetnek Ukrajnába

Az Egyesült Államok aratott egy nagy győzelmet Szíriában, az oroszok pedig kínos, de nem végzetes vereséget szenvedtek. Lehet, hogy elvesztik a tartuszi katonai kikötőt, ami miatt jelentősen csökken az orosz hadiflotta mozgástere a Földközi-tengeren. Tegyük azonban hozzá, hogy a fekete-tengeri orosz flotta az ukrán (értsd: brit és amerikai) támadások miatt már súlyosan meggyengült.

Demkó Attila, író, biztonságpolitikai szakértő, az NKE John Lukacs Intézet Stratégiai jövőprogram vezetője a facebookon rövid elemzésében utalt rá, hogy az eddig Szíriát támogató orosz csapatokat át lehet vezényelni Ukrajnába.

Adja magát az egyelőre csak konspirációra utaló kérdés, hogy van-e kimondott vagy kimondatlan háttéralku Moszkva és Washington között. Washingtonnak alapvető dilemmát jelentett Ukrajna kapcsán, hogyan ne legyen belőle újabb arcvesztés számára a konfliktus befagyasztása. Ennek az arcvesztésnek a veszélye most csökkent.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Hussein Malla


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »