Folyamatosak itthon az ellenőrzések, miközben az EU kötelező erejű dokumentumot adott ki. A kisbajcsi telepen az állatok újabb betelepítéséig még sok tennivaló van. Pásztor Szabolcs országos főállatorvost az InfoRádió kérdezte az újabb intézkedésekről és a vírus eredetéről is.
Csütörtökön befejeződik az állatok leölése azon a kisbajcsi szarvasmarhatelepen, ahol felbukkant Magyarországon a rendkívül gyorsan terjedő és a hatósági, szállítási zárlatok miatt hatalmas gazdasági károkkal fenyegető száj- és körömfájás betegséget okozó vírus.
A Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: a vírus múlt heti azonosítása óta folyamatosak a mintavételek és vizsgálatok, ám máshol nem fedezték fel a fertőzést, ezért lehet, hogy az intézkedések kellően gyorsak voltak ahhoz, hogy eredményesek legyenek. „Pillanatnyilag úgy tűnik, nem terjedt tovább a vírus” – mondta a politikus, és százszázalékos állami kártalanítást ígért.
Bejelentette: már most kiadta az EU azt a bizonyítványt, amely az uniós tagállamok számára kötelezővé teszi az érintett állatokból származó magyar termékek tagállamokba történő beengedését, így a magyar kereskedők minden exportkötelezettségüknek eleget tehetnek. Összesen 15 ország állította le a magyar termékek importját. (A Nébih honlapjának tanúsága szerint korábban uniós országok is letiltották egyes, Magyarországról származó termékek – páros ujjú patás állatok húsa és tejtermékei – importját, ám Lengyelország máris visszavonta az intézkedést, a csehek viszont még szerepelnek cikkünk írásakor a listán.)
Emellett Gulyás Gergely elmondta: reménykednek, hogy hamarosan visszakapja az ország az élő állatokra vonatkozó exportengedélyt is az unión belül. A Nébih csütörtökön frissített szakoldala szerint ugyanis
a vírus miatt érintett élő állatok külföldre szállítása továbbra sem engedélyezett.
Emiatt jelentős veszély fenyegeti a juh- és kecskeágazatot, ugyanis a hazai gazdák milliárdos értékben exportálnak ilyenkor, húsvét előtt élő bárányokat Olaszországba, de a kamionok egyelőre állnak.
A most lejárt intézkedéseket jórészt további három napra meghosszabbították.
Az országos főállatorvos az InfoRádióban elmondta: a kisbajcsi állomány felszámolása után többkörös fertőtlenítés történik,
állatok újabb betelepítésére laborvizsgálatokkal igazolt vírusmentesség után kerülhet sor.
Pásztor Szabolcs közölte: eddig kedvezők azok a járványügyi vizsgálatok, amelyeket olyan telepeken és helyszíneken végeztek, amelyek kapcsolatba kerülhettek az érintett kisbajcsi szarvasmarha-tenyészettel, de többkörös vizsgálatokra van szükség mind a telep körüli tíz kilométeres körzetben, mind országosan. Ez azért fontos, mert a vírus rendkívül könnyen terjed, állatokon kívül ruhán, járműveken, vadállatokkal, emberek nyálkahártyáján és számtalan más módon eljuthat más állattelepekre is.
Még nyomoznak annak ügyében, hogy Kisbajcsra hogyan került a vírus, amely nem azonos azzal a vírustörzzsel, amely Németországban fertőzött a közelmúltban. Pásztor Szabolcs közölte: egyelőre nem áll rendelkezésükre a magyarországi vírus származásáról pontos információ.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »