Nagyon rossz a helyzet Új-Zélandon!

Nagyon rossz a helyzet Új-Zélandon!

Nagyon rossz a helyzet Új-Zélandon! Karika Alexandra2024. 03. 29., p – 13:52

Új-Zéland gleccsereinek egyre gyorsuló ütemű olvadásáról számolt be hétfőn az új-zélandi Nemzeti Víz- és Légkörkutató Intézet (NIWA) egyik tudósa. Nemrég fejezte be az új-zélandi Déli-Alpok „hóhatárának” éves felmérését, amely a gleccserek visszahúzódásának mértékét térképezi fel. 

„A hóhatár egyre magasabbra és magasabbra tolódik, és az elmúlt években ez a (hó)veszteség csak gyorsult. A gleccserek fogyásának folyamatos tendenciáját látjuk”

 – mondta Andrew Lorrey, a NIWA vezető kutatója.  

Az új-zélandi tudósok közel 50 éve foglalkoznak a gleccserek állapotával. A légi úton megfigyelt több tucat úgynevezett indexgleccsert használják barométerként az Új-Zéland Déli-szigetének nehezebben megközelíthető részein található több ezer gleccserhez.  

„A legdélebbi gleccserekhez repültünk, amelyeket már 2018 óta nem láttunk. Az egyikük már csak a kétharmadát éri el legutóbb mért magasságának” 

Hírdetés

– nyilatkozta Lorrey. 

A NIWA felhívja a figyelmet, hogy a legmelegebb új-zélandi évek közül hét is az elmúlt tíz évben került feljegyzésre. Leroy szerint sok gleccsert már úgy sem lehetne megmenteni, ha a szélsőséges felmelegedési tendencia még valamilyen módon visszafordítható lenne. Állítása szerint a helyzet világszerte hasonló.  

Új-Zéland gleccserei egyedülállóak abban a tekintetben, hogy sok közülük elérhető a turisták számára. A Fox- és Ferenc József-gleccserek például az ország legsűrűbben látogatott helyei közé tartoznak. 

„Óriási értéket képviselnek, de attól tartok, hogy a gyermekeinknek már nem lesz lehetőségük megcsodálni őket” 

– mondta Lorrey.  

Hozzátette, hogy a gleccserek megmentéséhez foglalkoznunk kell az üvegházhatású gázok növekvő kibocsátásának problémájával. 

(cas.sk)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »