A mérők a felhasználók tulajdonában vannak, így azok cseréjéről is a tulajdonosoknak kell gondoskodniuk, ezt pedig ajánlott minél korábbra ütemezni, ugyanis az év második felében rendszerint megnő a szabad időpontokra várakozók száma – mondta az InfoRádióban Fogarasi Gábor, a Fővárosi Vízművek vízmérő-kezelési osztályvezetője.
A Fővárosi Vízművek szolgáltatási területén idén csaknem 80 ezer fogyasztási helyen szorulnak cserére a lakás-mellékvízmérők. Társasházakban ezek a mellékmérők biztosítják, hogy a felhasználók a tényleges fogyasztásuk után, és ne a társasház szabályzata szerinti becsült érték alapján fizessenek vízdíjat. A szolgáltató azonban csak hiteles mérővel rendelkező fogyasztók számára állíthat ki számlát. A hitelesítés éve a mérő számlapjáról és a vízdíjszámláról egyaránt ellenőrizhető.
A Fővárosi Vízművek vízmérő-kezelési osztályvezetője az InfoRádióban elmondta: érdemes minél előbb megtenni a szükséges intézkedéseket. Nagyon sokan halogatják a lakás-mellékvízmérők cseréjének kérését az adott év végéig, amikor már jóval korlátozottabbak a Fővárosi Vízműveknek és szerződött partnereinek a kapacitásai. Ebből kisebb-nagyobb kellemetlenségek szoktak származni, ezért jó, ha minél korábbra ütemezik.
Fogarasi Gábor úgy fogalmazott, az említett 80 ezer fogyasztó egy viszonylag magas szám, így a megrendelések várható magasabb száma miatt az év második felében akár hosszabb is lehet a várakozási idő.
A jogszabályban meghatározott hitelességi idő nyolc év, vagyis 2025-ben azoknak kell intézkedniük, akiknek a mérőjén a számlapon 2017 szerepel hitelesítési évként.
Ezt matricákon, gravírozásokkal vagy különböző feliratok formájában jelenítik meg. A fogyasztók számára ugyanakkor a számlákon is feltüntetik, ha az adott lakás-mellékvízmérő hitelessége lejár, továbbá az intézkedés módját is időben ismertetik a lakossággal.
A legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás, ha az érintettek a Fővárosi Vízművek munkatársait bízzák meg a cserével, de arra is van lehetőség, hogy a társaság húsz szerződött partnerének egyikét keressék fel. Ezek a vállalkozások a szereléshez és üzembe helyezéshez szükséges minden tennivalót elvégeznek, beleértve a kapcsolódó adminisztrációt is.
Fogarasi Gábor jelezte: szerződött partnereik ugyanolyan jogosítvánnyal rendelkeznek, mint a Fővárosi Vízművek. A szakemberek egyéb teendők mellett elhelyezik a mérőn azt a sárga színű plombát is, aminek már az érintett fogyasztóknál kell lenniük.
A 2017-es vízórák hivatalosan 2026. január elsejével veszítik el hitelességüket, amivel gyakorlatilag megszűnik a közvetlen számlázás a mellékmérőre. Ha valaki nem intézi el december 31-ig a cserét, akkor az adott lakás fogyasztása átterhelődik a társasház bekötési mérőjére, és onnantól belső elszámolási viszonyba kerül az érintett fogyasztó a társasház közös képviseletével. Ez pedig az eddigi tapasztalatok és a társasházak belső szabályozása alapján
garantáltan magasabb költséget jelent, mintha a társaságoknál hiteles mellékmérő alapján történne a számlázás.
Egy-egy mérőóra cseréjének eltérő lehet a költsége, az összeg attól függ, hogy melyik társaságot vagy vállalkozást bízza meg a szükséges feladatok elvégzésével a fogyasztó. Fogarasi Gábor ugyanakkor kiemelte, hogy aki most intézkedik, kedvezményes áron teheti, ezért is érdemes minél előbb lépni.
A Fővárosi Vízműveknél május 10-ig tart a kedvezményes időszak, addig tíz százalékkal olcsóbban lehet kérni a lakás-mellékvízmérő cseréjét. Ha az érintettek a Fővárosi Vízművek dolgozóit bízzák meg a munka elvégzésével, 30 és 100 ezer forint közötti összeggel kell kalkulálniuk, a mérők számától függően.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »