Szerdán az Európai Parlament elfogadta a migrációs paktumot, ami jobboldali-konzervatív körökben méltán kelt nagy felháborodást. Elvileg a logika azt diktálná, hogy az EP-választások közeledtével ennyire megosztó intézkedést a mainstream képviselők nem vállalnak be. Csakhogy benne van a pakliban, hogy az Európai Parlament erőviszonyai idén olyan mértékben rendeződnek át, hogy többet nem lenne alkalmuk elfogadni a tagállamokat zsaroló intézkedést. Budapest és Varsó elutasította a bujtatott kvótákat tartalmazó migrációs paktumot, Pozsony pedig csütörtökön csatlakozott hozzájuk. Ennek ellenére szép számmal akadt szlovák EP-képviselő, aki megszavazta a migrációt ösztönző és támogató javaslatot.
A 2020-ból származó javaslat központosítaná a migráció kezelését, ám nem annak feltartóztatása, hanem annak fenntartása érdekében. A javaslat lényege, hogy miközben gyorsítaná a menekültkérelmek elbírálását, a kitoloncolás (és a kitoloncolás gyakorlati megvalósításáig tartó elhelyezés) költségeit ráterheli egy kvótamechanizmuson keresztül a tagállamokra.
A javaslat nem tartalmaz olyan szigorításokat, amelyek a migránstömegek feltartóztatását szolgálnák.
Az EP által megszavazott javaslat legvitatottabb része a „rugalmas szolidaritás” bevezetése. Érdemes kiemelni, hogy ennek eredetileg több része lett volna: migránsok befogadása a frontországokból, pénzügyi támogatás nyújtása a frontországoknak a helyzet kezelésére, hotspot-pontok létrehozása a forrásországokban, forrásországok pénzügyi támogatása vagy uniós határvédelem fejlesztése. Ezek voltak azok az ötletek, amelyek kapcsán elkezdődött a vita.
Ebből annyi maradt meg, hogy a most elfogadott javaslat értelmében az adott tagállam egy kvóta szerint meghatározott mennyiségű migránst fogad be azokból, akik eljutnak valamelyik európai frontországba. A tagállam saját költségére lesz kénytelen a migránsokat szállásolni, eltartani, és vállalni a kitoloncolás feladatát, vagyis nem az EU, hanem a tagállam lesz kénytelen véget nem érő alkudozásba bocsátkozni a migráns származási országával.
Ha a tagállamnak ez nem tetszik, kiválthatja magát e felelősség alól azzal, hogy minden be nem fogadott migránsért több mint 20 ezer eurót fizet a migrációkezelésre létrehozott alapba. Ezt nem lehet másképp nevezni, mint migrációs sarcnak.
Ami a kvóta mennyiségét illeti, annak sajnos nincs felső határa, Brüsszel minden évben önhatalmúlag növelheti az előírt kvóta mennyiségét.
A szlovákiai felelősök
A javaslat messze nem élvezett akkora támogatást, mint az várható lett volna. A politikai túlélésért küzdő mainstream pártok képviselőinek nagy része ennyire közel a választásokhoz már nem volt olyan lelked. Így a javaslat viszonylag szűk többséggel, 322 igen, 266 nem és 31 tartózkodás mellett ment át.
A szlovákok közül, a kötelező szolidaritást (értsd: migrációs sarcot) támogatta:
Hárman tartózkodtak, ami jelen esetben a paktum óvatos támogatását jelentette:
Nemmel szavaztak:
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »