Moldova most dönti el, az Európai Uniót vagy Oroszországot választja

Moldova most dönti el, az Európai Uniót vagy Oroszországot választja

Moldova most dönti el, az Európai Uniót vagy Oroszországot választja Mészáros Richárd2024. 10. 20., v – 18:33

Moldovában vasárnap elnökválasztást és népszavazást tartottak az ország uniós csatlakozásáról. Oroszország komoly összegeket költött arra, hogy számára kedvező irányban befolyásolja a hét végi moldovai választás és népszavazás eredményét.

A legutóbbi felmérés szerint a legesélyesebb elnökjelölt a hivatalban lévő államfő, a Nyugat-barát Maia Sandu, akinek kényelmes előnye van mind a tíz vetélytársa előtt, de várhatóan csak a november 3-i 2. fordulóban tudja biztosítani győzelmét. Sandu, az ország első női államfője a Harvardon (is) diplomázott, a moldáv gazdasági minisztériumban, majd a Világbank moldáv irodájánál dolgozott, később a Világbank washingtoni ügyvezető igazgatójának tanácsadója lett. Ahhoz, hogy már az 1. fordulóban eldőljön, ki győzött, valamelyik jelöltnek meg kell szereznie a szavazatok több mint 50%-át. Ha ez nem sikerül, akkor tartanak 2. fordulót, amelybe a két legtöbb voksot megszerző jelölt jut. A közvélemény-kutatások szerint Sandu legvalószínűbb ellenfele a 2. fordulóban Alexandr Stoianoglo volt főügyész lesz, akit a hagyományosan oroszbarát szocialista párt támogat. A népszavazáson a választásra jogosultaknak arra a kérdésre kell válaszolniuk, hogy rögzítsék-e az alkotmányban Moldova uniós csatlakozási szándékát. Ennek érvényességéhez legalább 33%-os részvétel szükséges. Moldova és az Európai Unió 2014-ben kötött társulási és szabadkereskedelmi megállapodást, amely 2016. július 1-jén lépett hatályba.

Hírdetés

Mivel ez az első elnökválasztás azóta, hogy Oroszország 2022-ben megtámadta Ukrajnát, így annak tesztje is, mekkora befolyása maradt Moszkvának a valaha a szovjet érdekszférába tartozó országban. Bár a mindennapi életre a jövő évi parlamenti választás eredménye nagyobb hatást fog gyakorolni, de az elnökválasztás már jelezni fogja a nemzetközi közösségnek, hogy Moldova keletre vagy nyugatra húz. Csak szeptemberben mintegy 15 millió dollárt költött Oroszország arra, hogy befolyásolja a hét végi moldovai választás és népszavazás eredményét. Ezúttal is, hasonlóan a korábbi hónapokhoz, több mint százezer moldovai szavazó kapott pénzt, hogy a hivatalban lévő államfő, Maia Sandu egyik ellenfelére voksoljon, illetve szavazzon nemmel arra, hogy prioritásként vegyék-e be a volt szovjet tagköztársaság alkotmányába a törekvést az EU-tagság megszerzésére. „A tavalyi önkormányzati választásra legalább 50 millió dollár érkezett a propagandisták és a kiszemelt választók megvásárlására. Most még több pénzt, becsléseink szerint 100 millió dollárt fordít a Kreml a moldovai választásokba való beavatkozásra” – mondta újságíróknak Stanislav Secrieru, Sandu nemzetbiztonsági tanácsadója. Azt is elmondta, hogy Moszkva egy egész „trollhadsereget” is bevetett azért, hogy megfélemlítse a 2,5 millió lakosú állam polgárait. „A félelmet akarják kihasználni, azon belül is elsősorban a rettegést a háborútól. Ez az első alkalom, hogy veszélyesen összekapcsolják Moldova EU-csatlakozási törekvéseit és a háború lehetőségét” – magyarázta.

Oroszországnak több szempontból is fontos, elfordul-e a Nyugat felé Moldova. Elsősorban azért, mert az országból az 1990-es évek elején kiszakadt Dnyeszter Menti Köztársaság gyakorlatilag Oroszország nem hivatalos exklávéja. A senki által el nem ismert állam ingyen kapja az energiahordozókat Moszkvától, 1500 orosz katona állomásozik a térségben. Az is aggasztja Moszkvát, hogy Moldova nemcsak az EU-hoz igyekszik közelebb kerülni, hanem a NATO-hoz is: bár az alkotmány szerint az ország semleges, évről évre mélyül az együttműködése az észak-atlanti katonai szövetséggel. 

(MTI, 444, hvg)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »