Ahogy arról hírt adtunk, hétfőn az orosz államfő elismerte a kelet-ukrajnai szakadár köztársaságok függetlenségét. Milyen gyakorlati jelentősége van ennek a lépésnek?
A Donyecki és a Luhanszki „népköztársaságok” orosz elismerése egyértelműen tovább nehezíti a kelet-ukrajnai konfliktus diplomáciai rendezését.
Ennek legfőbb oka, hogy
ezzel a lépéssel az Orosz Föderáció gyakorlatilag felmondta a az ún. normandia négyek (Franciaország, Németország, Oroszország és Ukrajna) által tető alá hozott minszki megállapodásokat,
amelyek a kelet-ukrajnai orosz lakosságú megyék különleges státuszát irányozták elő Ukrajnán belül. Ennek végrehajtását az ukrán fél hátráltatta, arra hivatkozva, hogy a kelet-ukrajnai szakadárok tulajdonképpen Moszkva, emiatt nem volt hajlandó a képviselőikkel tárgyalóasztalhoz ülni.
A poltikai rendezésre így valós esélyt a minszki megállapodás sem jelentett, de a tűzszüneti megállapodás 2015-öt követően, az ismétlődő incidensek ellenére, egészen az utóbbi napokig biztosította a konfliktus kiéleződését a térségben. Donyeck és Luhanszk orosz elismerésével új helyzet áll elő, bár még nem világos, mi lesz Moszkva következő lépése.
Ha a következő órákban, napokban az orosz fegyveres erők bevonulnak a szakadár köztársaságokba, és azok csatlakoznak Oroszországhoz, ahogy az 2014-ben a Krím esetében történt, az orosz-ukrán háború szinte elkerülhetetlennek látszik.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »