Minden napra valami: most éppen Kína és a NATO ügyében fordította meg Trump a köpönyegét

Minden napra valami: most éppen Kína és a NATO ügyében fordította meg Trump a köpönyegét

Az amerikai kormány a továbbiakban nem minősíti Kínát árfolyam-manipulátornak – közölte Donald Trump elnök szerdán a The Wall Street Journal című lapnak adott interjújában.

Az elnök ezzel visszalépett a választási kampányában hangoztatott ígéretétől. Trump leszögezte, hogy kormányzata sem most, sem a jövőben nem kárhoztatja Kína árfolyam-politikáját.

“Nem manipulálják az árfolyamot” – jelentette ki. A napilap nem szó szerint idézte ugyan az elnököt, de megírta, hogy Donald Trump azért változtatott az álláspontján, mert véleménye szerint Kína hónapok óta nem manipulálja nemzeti valutáját, a jüant, és ezért ő sem kívánja veszélybe sodorni az Észak-Koreáról folyó amerikai-kínai tárgyalásokat.

A pénzügyminisztérium szóvivője szerdán megerősítette: a tárca félévente kiadott és a napokban nyilvánosságra hozandó szokásos jelentésében, amely az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnereinek árfolyam-politikáját is górcső alá veszi, Kínát már nem minősítik árfolyam-manipulátornak.

Az Egyesült Államokban érvényben lévő törvények szerint nyomozás és a vámtarifák újratárgyalása indítható meg azon államok ellen, amelyeket a washingtoni kormány valuta-manipulációval vádol meg.

A The Wall Street Journalnek adott interjúban az elnök kitért az amerikai dollár helyzetére is. Leszögezte: a dollár jelenlegi árfolyama szerinte “túl erős”, ez nehezíti az amerikai exportot, és végső soron árthat az amerikai gazdaság egészének. Bár hozzátette: “ennek részben én vagyok az oka, mert az emberek bíznak bennem”.

NATO-ügyben is felülbírálta korábbi álláspontját

Donald Trump amerikai elnök a NATO főtitkárával, Jens Stoltenberggel tartott közös sajtótájékoztatóján a washingtoni Fehér Házban szögezte le szerdán, hogy az észak-atlanti szervezetet már nem tartja idejétmúltnak és elavultnak, korábbi álláspontjával ellentétben.

Stoltenberg egynapos látogatást tett az amerikai fővárosban, ahol – miután az arlingtoni nemzeti sírkertben megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját – közös sajtótájékoztatót tartott az amerikai elnökkel. Ezen Trump hangsúlyozta, hogy a jövőben a NATO partnerkapcsolatainak erősítésén dolgozik majd. Ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a tagországoknak eleget kell tenniük hozzájárulási kötelezettségeiknek.

Hírdetés

Az elnök kitért a szíriai helyzetre. Megköszönve, hogy a NATO-tagországok szintén elítélték a szíriai gáztámadást, leszögezte: eljött az ideje, hogy véget vessenek Szíriában a brutális háborúnak, legyőzzék a terroristákat, és lehetővé tegyék a menekülteknek a hazatérést.

Trump bejelentette, hogy nemzetbiztonsági főtanácsadója nemsokára Afganisztánba látogat.

Bevezető nyilatkozatában a NATO főtitkára “kiválónak” és “gyümölcsözőnek” nevezte megbeszéléseit Donald Trumppal, és üdvözölte, hogy az amerikai kormányzat változatlanul elkötelezett Európa biztonsága mellett. Hozzátette: a tagországok már megkezdték védelmi kiadásaik növelését. Hangsúlyozta: egyetértettek az amerikai elnökkel abban, hogy erősíteni kell a terrorizmus elleni közös küzdelmet, és a NATO-nak is többet kell tennie ennek érdekében.

A sajtótájékoztatón a kérdések Szíria mellett elsősorban az amerikai-orosz viszonyra és Oroszország európai szerepére vonatkoztak. Trump elnök hangsúlyozta: “csodálatos lenne”, ha az Egyesült Államok és a NATO “megtalálná a hangot” Oroszországgal, mert szerinte ez pillanatnyilag nem így van. “Előfordulhat, hogy minden idők legmélyebb szintjére süllyed a viszonyunk” – tette hozzá. Elmondta, hogy telefonon kapcsolatban áll a Moszkvában tárgyaló Rex Tillerson külügyminiszterrel, és információi szerint a moszkvai tárgyalások jobban alakultak, mint várták. “Majd meglátjuk, hogyan alakul viszonyunk Putyinnal” – mondta.

Stoltenberg leszögezte: Oroszország nagy és befolyásos állam, Európának és a NATO-nak meg kell találnia a kapcsolatok megfelelő módját.

Szíriáról szólva – kérdésekre válaszolva – az amerikai elnök ismételten kiállt a múlt héten Szíria ellen végrehajtott légicsapások mellett. “Helyesen cselekedtünk” – jelentette ki, s felidézte személyes megrendülését a gáztámadások gyermekáldozatainak láttán. Bassár el-Aszad szíriai elnököt “mészárosnak” nevezte. Kérdésre válaszolva kifejtette: elképzelhető, hogy Oroszország tudott a gáztámadásról, de szerinte “nagyon valószínűtlen” és szeretné is remélni, hogy Moszkvának nem volt előzetesen tudomása erről.

Az amerikai elnök fontosnak tartotta tisztázni azt is: amikor a kínai elnökkel történt találkozója előtt úgy nyilatkozott, hogy ha Kína nem lép érdemben Észak-Korea ügyében, akkor az Egyesült Államok egyedül cselekszik, akkor ezen azt értette, hogy az Egyesült Államok Kína nélkül, de más szövetségeseivel együtt teszi meg ezt.

(MTI)

Korábban írtuk:

Trumpnál sem az számít, mit mond: az oroszokkal békülést ígért, Kínát szidta – előbbivel rossz, utóbbival jó a viszony

A "Soros-ellenes" Trump-csapat nagyon aggódik a CEU miatt

Trumpék március végén: nem fontos Aszad elmozdítása, Trumpék április elején: elsődleges cél Aszad megbuktatása


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »