Jelenleg nincs vény nélkül vásárolható gyógyszer a Covid-19 kezelésére. Ám más a helyzet a betegség könnyű vagy enyhe lefolyása esetén: több vény nélkül kapható készítményt is lehet használni, ezek enyhíthetik a tüneteket. Szerencsére a legtöbb embernek épp ilyen tünetei vannak, s nem szorulnak kórházi kezelésre.
Ha a Covid-19 b á r m e l y tünete jelentkezik, ne menjen munkába, inkább maradjon otthon. A beteg gyerek sem menjen közösségbe, még a nagyszülőkhöz se, mert ők fokozottan veszélyeztetettek. Szigetelje el a többiektől. Bejelentkezés nélkül orvoshoz se menjen. Telefonon hívja fel, és tájékoztassa egészségi állapotáról, beleértve az epidemiológiai és utazási anamnézist is. Az orvos diagnosztizálja a betegséget, és ő határozza meg a kezelést is. Tegye azt, amit mond, mert kezelés és az orvos felügyelete nélkül a helyzet veszélyessé válhat.
Általános szabályok
Ondrej Sukeľ, a Szlovák Gyógyszerészeti Kamara elnöke a következőket tanácsolja: A kezelés alapja a C és D-vitamin, továbbá a cink, ami erősíti az immunrendszert. Próbáljunk meg stressz nélkül élni, fogyasszunk könnyű, tápláló ételeket. Igyunk több folyadékot, rendszeresen és alaposan szellőztessünk. Hasmenés és hányás esetén meg kell kérdezni a kezelőorvostól, nincs-e szükségünk teljes értékű folyékony táplálékra.
A leggyakoribb tünetek
Kevésbé gyakori tünetek
Súlyos tünetek
Láz és fájdalom
Vény nélkül több paracetamol, ibuprofen- és acetilszalicilsav-tartalmú gyógyszer kapható. Ki lehet próbálni a naproxen- és diklofenaktartalmú preparátumokat is. A paracetamolnak nincs gyulladáscsökkentő hatása, a többinek viszont van. Néhány tanulmány szerint a fertőzés korai szakaszában javallott szedni őket, mert fékezik a gyulladásos folyamat kialakulását, megakadályozzák a szövődmények kialakulását, és javítják a beteg kilátásait. Szükség esetén a paracetamolt a többi említett anyaggal is lehet kombinálni. Az a legjobb, ha úgynevezett monoterápiát alkalmazunk a láz, a fájdalom enyhítésére, vagyis csak egy hatóanyagot használunk. Ha ez nem hat, akkor lehet mást használni.
Valamennyi említett gyógyszer esetében fontos a helyes adagolás.
Adagolás felnőtteknek
Paracetamol: 10–15 mg/ kg testsúly, legfeljebb 4x 1000 mg 24 óra alatt Ibuprofen: négyóránként legfeljebb 400 mg, de a napi adag ne lépje túl a 1200 mg-ot.
Acetilszalicilsav: 500–1000 mg 4–8 órás intervallumokban, legfeljebb 4 g naponta Naproxen: 275 mg naponta 2-3x Diklofenak: 25–50 mg naponta 3-4x, a napi adag ne haladja meg a 150 mg-ot.
Köhögés
A erősebb tünetek megjelenése előtt jó ambroxol- vagy bromhexintartalmú gyógyszert fogyasztani, ami amellett, hogy serkenti a váladék képződését és hígulását, csökkenti annak esélyét, hogy a vírus a sejtekbe jusson, de erről a kérdésről még folynak kutatások. A felnőttek 24–48 mg bromhexint fogyaszthatnak három adagban, illetve 60–75 mg ambroxolt naponta.
Javítják a beteg állapotát az acetilciszteint és erdoszteint tartalmazó készítmények is – nemcsak azért, mert megváltoztatják a légutak váladékának struktúráját, hanem azért is, mert csökkentik a gyulladást és erősítik az immunrendszert. Ha a beteg szárazan köhög, ami a betegség gyakori tünete, az orvos köhögéscsillapítót írhat fel, például dropropizin- vagy butamirattartalmú készítményt.
Torokfájás
A torokfájást enyhítő készítményekből gazdag a választék. Mindenki kedve szerint gargarizáló, spray, rágótabletta közül választhat. A helyileg ható szerek fertőtlenítő és fájdalomcsillapító anyagokat tartalmaznak. A helyi fertőtlenítőszerek enyhítik a fájdalmat, ugyanakkor csökkentik a levegőbe kerülő cseppek fertőzőképességét.
A gyógyszertár a pandémia idején is a legelérhetőbb egészségügyi intézmény, ahol mindig van szakember, akitől kérdezni lehet. Ezért a fenti ajánlásokat mindig meg beszéljük meg a gyógyszerésszel.
Mikor hívjuk az orvost?
Mikor hívjuk a 155-ös számot?
Akkor hívjuk a 155-ös számot, ha a betegnek légzési panaszai vannak, esetleg nem tudja befejezni a mondatot, mert levegő után kapkod. Az egészségügyi minisztérium a következő esetekben ajánlja mentőszolgálat hívását:
A karantén befejezése után
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »