Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Mindenki felháborítónak tartotta azt, hogy izraeli polgárokra támadtak Amszterdamban, a vezetők elítélték az esetet, hangsúlyozták a gyűlölet és az antiszemitizmus elfogadhatatlan.

Charles Michel, aki ötéves mandátuma végeztével utolsó ET-ülésén vett részt, kezdésként kijelentette: szükség van a gazdasági alap megerősítésére, a háborúkkal kapcsolatban még több párbeszéd kell, hogy biztosítsák a közös érdekeket, beszélt Donald Trumppal csütörtökön, tovább fogják folytatni a munkát a közös elvek védelmében.

A globális kihívások, a klímaválság, a digitális kérdések és a többi kezelése összefogást igényel. Prioritás a szétaprózódás csökkentése: a belső piacot el kell mélyíteni a digitális technológiával, illetve a tőkepiacon meg kell szüntetni az aprózódást és megkönnyíteni a vállalatok helyzetét, hogy tőkéhez juthassanak. Ez sürgős téma. A beruházások unióját is meg kell valósítani – mondta az Európai Tanács elnöke.

A pénzügyi eszközök kérdése: a budapesti nyilatkozat jól azonosítja, milyen mérföldkövek mentén kell együtt dolgozniuk a tagállamoknak. Az Európai Beruházási Bank használata fontos, erős eszköz lehet az innovációban – hangsúlyozta a belga politikus.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta: csütörtökön megvitatták az amerikai elnökválasztás eredményének hatását. Pénteken az európai versenyképesség volt a legfőbb kérdés. Feltérképezték, miben erős Európa: itt a legmagasabb életkor, magas az oktatás, magas a szociális biztonság szintje, itt a legnagyobb a szén-dioxid-kibocsátás csökkenése. Ugyanakkor vannak területek, amelyeken fejlődni kell. Mario Draghi versenyképességi jelentése nagyon alapos munka, ezen az alapon kell tovább dolgozni. Ám ez sürgős munkát jelent, három prioritásra világított rá.

  • A versenytársakkal szemben meglévő innovációs szakadékot fel kell számolni; az alapkutatásban jók vagyunk, de az eredményekből nehezen lesznek termékek, az akadályokat le kell bontani, első lépésként az induló innovatív vállalkozások adminisztratív terheit kell csökkenteni, hiszen sokszor gyakran 27 különböző nemzeti szabályozással kell megküzdeniük. Ezért az induló innovatív vállalkozásokra közös uniós szabályrendszert hoznának létre, amivel egységes hozzáférést kapnának az EU egységes piacához. Szeretnék megkönnyíteni a határon átnyúló kereskedelmet és beruházásokat. Ebben Enrico Letta átfogó jelentése az egységes belső piacról sokat segített.
  • Kell egy közös versenyképességi, dekarbonizációs és digitalizációs terv. Az első száz napban egy tiszta iparági jogszabályt fognak javasolni, építve a Draghi-jelentésre és az iparági egyeztetésekre. Nagy kihívás az ukrajnai háború által elszabadított energiahelyzet megoldása, az energiaárak túl magasak, ennek csökkentése az új bizottság egyik első feladata lesz. A megújulók kapcsán az energiatárolás megoldása is fontos lesz.
  • 2030-ra egyes nyersanyagok iránti kereslet exponenciálisan nőni fog. Két megoldás: diverzifikálás, kereskedelmi partnerségek a világ más régióival, hogy ne egy szolgáltatótól legyen függés, a másik a körforgásos gazdaság és az újrahasznosítás.
  • Nagyon gyümölcsöző vitát folytattak pénteken – ismételte meg.

    Hírdetés

    Orbán Viktor azzal kezdte beszámolóját, hogy elítéli Magyarország nevében az antiszemita zavargásokat, amelyek Amszterdamban történtek. „Önök most egy olyan városban vannak, ahol Európa talán legnagyobb zsinagógája és a város legnagyobb katolikus katedrálisa kőhajtásnyira van egymástól” – mondta a kormányfő, és békében élünk itt.

    „Mindannyiuk előtt közismert, hogy vannak az Európai Unió Bizottsága és Magyarország között súlyos politikai konfliktusok, nekem is vannak vitáim az elnökaszonnyal, de most von der Leyen a vendégünk, eljött a házunkba, és a vendégnek kijárt az udvarias fogadtatás, a tisztelet, semmilyen vita sem volt közöttünk az ülésen. A csatáinkat majd megvívjuk Brüsszelben. Az itteni fő témában, a versenyképességben teljes egyetértés volt közöttünk” – mondta a magyar kormányfő.

    Orbán Viktor elmondta, a cél az volt, hogy a versenyképességre összpontosítsanak és összehozzanak egy versenyképességi paktumot Budapesten, ami sikerült. Az EU növekedése az elmúlt két évtizedben tartósan lassabb volt, mint Kínáé vagy az USA-é. Az EU részesedése a világkereskedelemből csökken, és a magas energiaárak is sújtják az itteni vállalkozásokat.

    A budapesti deklaráció azt mondja, azonnali cselekvésre van szükség – jelentette ki, és ismertette is deklaráció néhány pontja:

  • Egyszerűsítési forradalom jön, csökkentve az adminisztrációs terheket. 2025 első félévének végére drasztikusan csökkenteni fogják a jelentési kötelezettségeket.
  • Sürgős intézkedéseket fogadnak el a magas energiaárak mérséklése érdekében.
  • 2030-ra az európai össztermék 3 százalékát kutatás-fejlesztésre fogják fordítani
  • Megvalósítják a tőkepiaci uniót.
  • Az európai emberek megtakarítása magasabb, mint az amerikaiaké, de az európaiak a pénzüket a bankokban tartják, amelyek „genetikailag” nem alkalmasak a kockázatos high-tech befektetések finanszírozására, ezért a polgárok pénzét befektetési alapok felé kell irányítani
  • Európai védelmi ipari bázist hoznak létre.
  • A következő 5 évben a versenyképesség lesz a középpontban, minden jogalkotási javaslathoz lesz versenyképességi értékelés, teszt.
  • Orbán Viktor közölte, optimistán zárta a tanácskozást, mert senki sem a hanyatlást akarja menedzselni, mindenki újra naggyá akarja tenni Európát, ha már az amerikaiak elhatározták, hogy naggyá teszik Amerikát.


    Forrás:infostart.hu
    Tovább a cikkre »