A Közlekedéstudományi Intézet nagyítóval nézte át a két vonatkozó szabályt, és szakmai tanácsokat is összeszedett.
Még egy hétig egyre rövidebbek a nappalok, tél lévén pedig a látási viszonyok csak egyre romlanak, ezért a Közlekedéstudományi Intézet honlapján hosszabb ismertető jelent meg arról, mikor lehet, kell, szabad, ajánlott vagy nem jár büntetéssel használni a járművek ködfényszóró lámpáját.
Az összeállítás annak kapcsán készült, hogy nemrég felröppent a hír, mely szerint a rendőrség akcióba kezdett az indokol(hat)atlan lámpahasználat ellen, ám a rendőrség hivatalosan cáfolta ezt.
A cikk felkutatta a ködfényszóró/ködlámpa használatával kapcsolatos szabályokat (KÖHÉM-rendelet, KRESZ), de csak nagy igyekezettel hámozható ki a lényeg:
- tompított vagy távolsági fényszóró helyett vagy mellett ködfényszórót, továbbá hátsó helyzetjelző ködlámpát abban az esetben szabad használni, ha a látási viszonyok ezt indokolják
- álló járművön – a forgalmi okból megálló járművet kivéve – tompított fényszórót csak erős ködben vagy sűrű hóesésben szabad használni; távolsági fényszórót, ködfényszórót használni tilos.
Az a jogszabályokból nem derül ki egyértelműen, mikor, milyen körülmények bekövetkezése esetén minősülnek indokoltnak a látási viszonyok a ködfényszóró használatára. A cikk következtetése annyi, hogy
ha leszáll a köd, célszerű, de akkor sem kötelező a használata.
Bár a gyakorlatban ezt a szabályt kevesen tartják be, a parkolóban vagy az út szélén várakozó autók tompított fényszóróit le kellene kapcsolni, mert
- ezt írja elő a KRESZ
- feleslegesen zavarhatja a többi közlekedőt és
- mert a még távol lévő autók vezetőiben azt a hamis érzetet kelti, hogy szembe közlekedik vele valaki.
A szabály, illetve annak hiányának érdekessége még, hogy sűrű ködben, sötétben az út szélén állva viszont mintha indokolt lenne szabálytalannak lenni, a ködlámpa ugyanis hátulról történő belefutást előzhet meg.
Az összeállítás tanácsa ugyanakkor, hogy ne kapcsolgassuk fel-le a ködfényszórót, hátulról ugyanis tűnhet büntetőfékezésnek (közúti veszélyeztetés).
A szakemberek összességében azt javasolják: a ködlámpát csak ködben, sűrű hóesésben vagy esőben használják az autósok és a motorosok.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »