A Magyarmezőgazdaság.hu összeállította miként is lehet távol tartani a krumplibogarakat, ha nem akarunk feltétlenül vegyszeres kezelést alkalmazni. Május közepén jelennek meg a krumplibogarak a kertben, melyeknek alaposan megnehezíthetjük a dolgát, ha a burgonyaágyásokat az előző évitől minél messzebbre alakítjuk ki, valamint az őszi és tavaszi kapálással is csökkenthetjük a jelenlétüket.
A krumplibogarat úgy ritkíthatjuk a legegyszerűbben, ha hajnalban összefogdossuk azokat, vagy a tyúkokra bízzuk ezt a munkát, ha tartunk baromfit a kertben.
Először az áttelelt bogarak keresnek maguknak táplálékot, amit a földön gyalogolva közelítenek meg, ritkán röpülnek.
Ezért alaposan megnehezíthetjük a dolgukat, ha a burgonyaágyásokat az előző évitől minél messzebbre alakítjuk ki.
Az őszi és tavaszi kapálással is csökkenthetjük a jelenlétüket.
Ugyancsak hatékony, ha a sorközöket és körben az ágyást szalmával takarjuk, mert az megnehezíti a bogár mozgását, és kedvező mikroklímát teremt a lárvákat szívesen fogyasztó futóbogaraknak.
A korai betelepedés meggátlására alkalmas még az úgynevezett bogárfogó árok, amit az ágyás körül, 45 fokos dőlésszögű parttal alakítsunk ki és béleljük ki műanyag fóliával. A belegyalogoló bogarak zöme nem tud kimászni belőle.
Ide rázhatjuk le a már burgonyára jutott kártevő bogarakat és lárvákat is. Ezek kis zavarásra is a földre vetik magukat.
A sorközökbe ültetett bab, fokhagyma vagy torma némileg riasztja a bogarakat.
Azt is ajánlják, hogy ültessünk néhány tő padlizsánt a burgonyától távolabb, mert azt szívesebben fogyasztja a krumplibogár, így az elsőként megjelenő egyedek ott gyűlnek össze, és megfoghatjuk őket.
Tápnövénye még a burgonya és a padlizsán mellett a paradicsom, az ördögcérna, a földicseresznye, a nadragulya és a beléndek, bár ez utóbbi két mérgező növényt valószínűleg nem tűrjük meg a kertben.
Biológiai növényvédő szerekkel inkább a kis lárvák ellen lehet védekezni.
A nem-fa terméséből sajtolt olaj hatóanyaga, az azadiraktin felszívódik a növények levelébe, és az abból fogyasztó lárvák átalakulását akadályozza meg, mert gátolja a kitinszintézist. Hatása csak néhány napig tart, a veszélyes időszakban rendszeresen ismételni kell a védekezést.
A másik biológiai készítményt egy talajlakó baktériumból állítják elő,.
A spinozad hatóanyagú készítményt (Laser Duplo) a kis lárvák ellen időzítve kell először használni, aztán 7-10 naponként ismételni a permetezést.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »