Meglepő dolgoktól lehet táskás a szemünk

Meglepő dolgoktól lehet táskás a szemünk

Az ödémás szem mára már szinte „népbetegségnek” számít, élete során ugyanis szinte mindenki megküzd vele néhányszor. Bár általában az alváshiány, esetleg bizonyos betegségek okozzák, meglepő módon egyes táplálkozási szokások is nagy eséllyel előidézhetik.

Cikkünkben összeszedtük, milyen ételektől vagy italoktól lehet táskás a szem. Emellett ahhoz is adunk tippeket, mit fogyasszunk, ha le akarjuk lohasztani a duzzanatot – írja a Házipatika.com.

A konzervek a bennük lévő nagy mennyiségű nátrium-klorid, azaz a só miatt tehetik duzzadttá, ödémássá a szemeket. A só túlfogyasztása esetén ugyanis a test vizet tart vissza, ami például a szemkörnyéken is összegyűlhet. A nátrium-klorid egyébként fontos alkotórésze az emberi szervezetnek, és számos élettani folyamatban játszik kiemelt szerepet, ám csak viszonylag kis adagban van rá szükségünk: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) állásfoglalása szerint az ajánlott napi maximum érték 5 gramm, ami körülbelül egy teáskanálnyi mennyiséget tesz ki.

A paradicsomban, mint a burgonyafélékben általában, megtalálható a szolanin nevű – egyébként mérgező – vegyület, ami bizonyos esetekben – például, ha a krumplit nyersen vagy még zölden fogyasztjuk – komoly panaszokat is előidézhet. Noha a paradicsomban elhanyagolható mennyiségben van jelen, így nem kell félnünk tőle, előfordulhat, hogy valakinél tüneteket, egyebek mellett puffadást, duzzanatot generál. Korábban egyébként úgy gondolták, hogy a paradicsom zöld, éretlen bogyójában is – csakúgy, mint a krumpli esetében – sok a szolanin, azonban ezt tudományos vizsgálatok nem támasztották alá. Helyette viszont találtak benne emberekre nem mérgező rokon vegyületeket, úgymint a tomatin, dehidrotomatin és filotomatin.

A glutén- vagy laktózérzékenység egye több embert érint, sokan pedig nem is tudnak róla, hogy a kellemetlen tünetek, amiket tapasztalnak, valamilyen intoleranciára figyelmeztetnek. Ételérzékenység esetén az egyik vezető panasz a puffadás, ami nem csupán emésztőrendszeri panaszként nyilvánulhat meg, az arc bizonyos részei is megduzzadhatnak ilyen esetben. Ha tehát rendszeresen táskás szemekkel ébredünk, érdemes néhány hétre elhagyni a glutén- és/vagy laktóztartalmú ételeket, italokat, hogy lássuk, nem változik-e pozitív irányba az állapotunk.  

Bizonyos mennyiségű természetes cukor elengedhetetlen a szervezet számára (nők: 6 teáskanál/25 gramm, férfiak: 9 teáskanál/37,5 gramm), a mértéktelenség azonban már káros lehet. Hogy csak a legsúlyosabb következményeket említsük, a túl nagy mennyiségű cukor – főleg a hozzáadott cukor – fokozza az elhízás, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Mindezek mellett az emésztőrendszer működését és a vízháztartást is felboríthatja, ennek pedig a test különféle részein jelentkező folyadékvisszatartás, puffadás lehet az eredménye. 

Hírdetés

A csípős paprikában a paradicsomhoz hasonlóan szolanin van, ezenkívül a csípősségéért felelős kapszaicin is megtalálható benne, aminek szintén puffasztó hatást tulajdonítanak. A kapszaicin lecsökkenti a szájban lévő hő- és fájdalomérzékelő receptorok ingerküszöbét, ezért érezhetjük úgy, hogy csípős paprika fogyasztásakor szinte meggyullad a nyelvünk. Ugyanezt a hatást a test bármely pontján képes egyébként kiváltani. Az érintett területen – például a szemkörnyéken – enyhe gyulladásos reakció és helyi vérbőség keletkezik, ami duzzanat kialakulásával járhat együtt. 

Néhány élelmiszer azonban segíthet enyhíteni panaszainkat. Érdemes az alábbiakat fogyasztani, ha enyhítenénk a duzzanatot.

A petrezselyemzöldnek rengeteg jótékony hatást tulajdonítanak: segíthet a szervezetben lévő gyulladások megszüntetésében, erősíti a csontokat, serkenti az emésztést. Ráadásul akkor is célszerű fogyasztani, ha meg akarunk szabadulni a szemünk alatt tanyázó táskáktól! Ez a finom zöldség ugyanis kihajtja a szervezetből a felesleges vizet, a szemünk pedig újra üde és sima lehet. 

Nem lehet elégszer elismételni, milyen szuper reggelit varázsolhatunk a zabpehelyből. A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag zabpehely például zabkásaként elkészítve olyan tápláló, hogy akár délig is elláthat minket energiával. Szerencsére nemcsak belsőleg, külsőleg is „ápol”: rostgazdagságának köszönhetően segít az emésztőrendszer rendben tartásában, a méreganyagok semlegesítésében, ezáltal enyhítheti a test különféle részein felbukkanó duzzanatokat. 

Bár az avokádó is nagyon egészséges, ha a szemünk körüli táskák eltüntetése a cél, elfogyasztás helyett hámozzunk meg egy érettebb darabot, majd vágjuk fel vastagabb szeletekre. Ezután egy-egy szeletet tegyünk rá a szemünkre, és hagyjuk rajta nagyjából 10 percig, míg kicsit visszahúzódnak a táskák.

Az uborka nemcsak frissítő és hűsítő hatású, de összehúzza az ereket is, valamint számos vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaz, melyek csökkentik a gyulladást és a duzzanatot – írtuk korábbi cikkünkben. Vágjunk vastagabb szeletekre egy friss kígyóuborkát, a szeleteket tegyük fél órára a hűtőszekrénybe, majd helyezzük rá a szemünkre. Legalább 10 percig hagyjuk hatni. 


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »