Megjelent a Városliget történetét bemutató könyv

Megjelent a Városliget történetét bemutató könyv

A Múlt-kor kiadó gondozásában megjelent A Városliget története című könyv Lovas Dániel szerzőtől hiánypótló mű, amely a XIX. század közepétől egészen napjainkig kalauzolja az olvasókat. A közel 400 oldalas, gazdagon illusztrált kötet az első, amely történeti hűséggel mutatja be a Liget páratlanul gazdag, több mint két évszádos múltját, és mindemellett részletesen tárgyalja a Liget Budapest Projektet is, amely a park XXI. századi, történelmi jelentőségű megújulását valósítja meg. A kötet megjelenésének különös aktualitást ad, hogy éppen 210 évvel ezelőtt zajlott a Városliget elődjének, a Városerdőnek a tervezésére kiírt pályázat, amely az eltelt időszakra visszatekintve a Városliget története egyik legfontosabb mozzanatának bizonyult.

A Városliget évi több millió látogatójával, fontos országos kulturális és rekreációs intézményeivel, és zöldjével az ország legnépszerűbb városi parkja.  Az elmúlt kétszáz évben számos fontos, az ország történetét meghatározó eseménynek volt otthona és tanúja, története elválaszthatatlan hazánk történetétől: a reformkor „zöldbe menős” szokásaitól kezdve az 1896-os millenniumi ünnepségekig, egészen a modern kor változásaiig és megújulásáig. A park jelentőségét és gazdag múltját átfogó módon azonban eddig senki nem dolgozta fel – ez a hiány szűnik meg Lovas Dániel A Városliget története című, most megjelenő könyvével.

A kötet hat fejezeten át, történeti hűséggel és olvasmányos stílusban meséli el a Városliget krónikáját. A történet 1752-ben kezdődik, amikor az Ökördűlőként ismert terület Pest város tulajdonába került, és bemutatja, hogyan vált a XIX. századi pesti polgárok életének nélkülözhetetlen részévé. A kötetben megelevenedik a reformkor hangulata, amikor a Liget már az emberek „zöldbe” vágyásának szimbóluma lett, de az olvasó megismerheti a Liget aranykorát, hanyatlását és újjáéledését is, valamint a híres személyiségeket és fontos eseményeket, amelyek a parkhoz köthetők. A kiadványnak köszönhetően azt is megtudhatjuk, milyen intézményeket húztak fel és bontottak el itt eleink, milyen volt a Liget aranykora és milyen volt akkor, amikor méltatlanul kevés figyelem hárult rá.

„Hosszú ideje folytatott kutató- és gyűjtőmunkám során azt tapasztaltam, hogy rengeteg kiváló résztanulmány készült a Városliget történetéről. Több olyan könyv is megjelent, amely egy-egy szemszögből mutatta be a közpark múltját. A Liget és intézményei történetét teljeskörűen tárgyaló, összefoglaló munka megírására azonban senki nem vállalkozott az elmúlt száz évben. Ezt látva fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy valakinek végre össze kellene foglalnia egyetlen kötetben, a kezdetektől napjainkig a Városliget történetét, amely olyan, mint egy fordulatos kalandregény. Több mint egy évtizedes előmunkálatok összegzéseként született meg ez a képekkel gazdagon illusztrált kötet, amely elsősorban a történelem iránt érdeklődő olvasóknak szól”- mondta Lovas Dániel, a könyv szerzője.

„Elképesztő, szinte már felfoghatatlan az a kitartó lelkesedés, amely körbeölelte a két és fél évszázadon keresztül hol fejlődő, hol átalakuló, hol pedig a legszebb napjait távolról sem idéző városi parkot, ahol emberek milliói fordultak meg ez idő alatt. Az eredetileg népkertnek szánt Ligetet az idelátogató városi polgárok élettel, a vállalkozó szelleműek pedig a legváltozatosabb attrakciókkal töltötték meg. Kevés városi park büszkélkedhet a világon annyi négy évszakos látványossággal és szórakozási lehetőséggel, mint a történelmi Városligetünk. Generációk nőttek fel a tó jegén korcsolyázva, vagy azon csónakázva, de a Gundel, a Wampetics, valamint a Beketow nevek hallatán is meghatározó gyermekkori és családtörténeti élmények köszönnek vissza emlékeinkben. Megtiszteltetés volt számunkra, hogy ebben a történeti kutatásban a Múlt-kor szakmai partnerként és kiadóként is szerepet vállalhatott” – emlékezett vissza a közel egy éves alkotófolyamatra Bartal Csaba, Múlt-kor történelmi magazin főszerkesztője.

Hírdetés

A könyv kiemelten foglalkozik a Városliget jelenével és jövőjével is. A Liget Budapest Projekt, amely a kontinens legnagyobb volumenű, rangos díjakkal sokszorosan elismert városfejlesztési és kulturális beruházása, méltó helyet kap a kötetben. A szerző részletesen bemutatja, hogyan fejlesztették a parkot az új generációk igényeire szabva, miközben tiszteletben tartották történeti értékeit. A kötet ismerteti, hogyan valósultak meg olyan ikonikus épületek, mint az új Néprajzi Múzeum, a Magyar Zene Háza vagy a Millennium Háza, illetve hogyan újultak meg és bővültek a park zöldfelületei a Nagyjátszótértől egészen a Mőcsényi Mihály botanikus kertig. Az építészeti megújulások, a zöldterületek növelése és a modern kulturális intézmények megvalósítása egyaránt hozzájárultak ahhoz, hogy a Városliget újra a városlakók és a turisták kedvelt célpontjává váljon, visszaigazolja mindet, hogy az új fejlesztéseket már több mint 12 millióan látogatták meg.

„Különösen nagy öröm számunkra, hogy végre megszületett egy olyan kiadvány, amely méltó módon mutatja be a Városliget rendkívül gazdag történelmét és hagyományait. Ez a mű páratlan részletességgel, ugyanakkor a teljesség igénye nélkül enged betekintést abba a több mint két évszázados folyamatba, amely során kialakult mindannyiunk által kedvelt és látogatott Ligete. Óriási megtiszteltetés, s egyben hatalmas felelősség is, hogy a Városliget Zrt. berkein belül, nagyszerű kollégáimmal karöltve mi is hozzá tudtunk tenni a Liget Európa-szerte unikális történetéhez, és részesei lehettünk annak a régóta várt fordulatnak, amellyel le tudtuk zárni a Ligetet oly szomorú és méltatlan állapotba taszító gazdátlanság és a közöny évtizedeit, és vissza tudtunk térni a kötetből is megismerhető aranykorhoz.” – méltatta a kiadványt Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója.

A kötet megjelenésének különös aktualitást ad, hogy éppen 210 évvel ezelőtt zajlott a Városliget elődjének, a Városerdőnek a tervezésére kiírt pályázat, amely az eltelt időszakra visszatekintve a Városliget története egyik legfontosabb mozzanatának bizonyult. A pályázat akkori nyertese az a Nebbien Henrik lett, akinek a terveihez 200 évvel később egy másik tájépítész csapat is visszanyúlt: a Garten Stúdiónak a Városliget tájépítészeti megújítására beadott nemzetközi tervpályázata szintén első helyen végzett.

A „A Városliget története” című könyv egyedülálló lehetőséget nyújt az olvasóknak arra, hogy megismerjék Magyarország egyik legismertebb parkjának múltját, jelenét és jövőjét. A történelem rajongóinak, a kultúra kedvelőinek és a természet szerelmeseinek egyaránt izgalmas olvasmányt kínál.

A kiadvány már elérhető a könyvesboltokban és online.


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »