Egy egészen szoros ellenzéki verseny képe rajzolódik ki Orbán Viktor kihívói körében – erről tanúskodik a Medián legfrissebb, februári kutatása a HVG szerint.
Bár néhány éve még eléggé megosztó módon viszonyultak előválasztás módszeréhez, mostanra viszont elfogadott politikai eszközzé vált. A Medián február 17–22. között 1000 fős országos reprezentatív mintán elvégzett telefonos felmérése szerint a szavazókorú népesség több mint fele, a kormányváltásban érdekelt szavazók közel kétharmada hallott róla, és az utóbbiak jelentős többsége azt hasznosnak is tartja.
Leginkább (közel négyötödös arányban) a DK és a Momentum támogatói szimpatizálnak az előválasztás elképzelésével, de még a Jobbik-szavazóknak is a kétharmada támogatja azt. Ráadásul a kormányváltást óhajtók közül minden második megkérdezett azt állítja, hogy ha valóban lesz előválasztás, azon biztosan voksolni fog.
Elképzelhető, hogy ez az arány némileg magasabb, mint amilyen tényleges részvételi arány lesz, de említésre méltó, hogy az öt potenciális miniszterelnök-jelölt közül a válaszadók több mint háromnegyede tudott választani egy számára megfelelőt. Sőt, többen (38%) egy második legalkalmasabbnak tartott jelöltet is meg tudott nevezni.
A kutatás eredménye szerint Karácsony Gergely áll a képzeletbeli dobogó csúcsán, azonban az eddig ismert,
a kormányfői ambíciót megcélzó biztos jelöltek népszerűségi versenyét Jakab Péter vezeti,
nem túl sokkal maga mögött hagyva – a szintén feltételezhető induló – Dobrev Klárát, aki után minimális különbséggel Márki-Zay Péter zárkózott fel. A hétvégén bejelentkezett Fekete-Győr András támogatottsága még nem túl jelentős – az elsődleges és másodlagos preferencia-pontszámok alapján:
Azonban borítékolható, hogy a jelöltek komoly negatív kampányra számíthatnak, úgyhogy az is árnyalja a képet, melyik politikusnak mekkora az elutasítottsága. Bár a népszerűségét tekintve nincsen dobogón, de a legkevésbé elutasított jelölt Márki-Zay Péter. Őt hárman követik szinte fej fej mellett, így a második Karácsony Gergelyé, a harmadik Jakab Péteré, Fekete-Győr Andrásé pedig a negyedik hely, igaz, a főpolgármester mindeddig még nem jelezte, hogy aspirálna a jelöltségre. Viszont figyelemreméltó, hogy a felmerült nevek sorában csak egy politikus elutasítottsága ölt számottevő mértéket.
A válaszolók legtöbbje Dobrevre „biztosan nem szavazna”, habár még ő sem számít „hivatalos” jelöltnek.
Egyelőre azonban az sem biztos, hogy az ellenzéki választópolgár jövő tavasszal tényleg megtagadja a szavazatát, ha majd olyan közös jelölt fog ringbe szállni, akit most elutasít.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »