Májusban is magas volt az infláció, de talán jobb idők várnak ránk

Májusban is magas volt az infláció, de talán jobb idők várnak ránk

A fogyasztói árak immár harmadik hónapja fékezték a növekedést, az infláció májusban 11,9%-ra csökkent – derült ki a Statisztikai Hivatal adataiból.

Az infláció növekedésének májusi lassulását elsősorban az iskolai és óvodai ebédek támogatásának újbóli bevezetése befolyásolta, ami jelentősen olcsóbbá tette a teljes étkeztetést. Az üzemanyagárak csökkenése felgyorsult, éves szinten közel 15%-kal olcsóbbak voltak. Az élelmiszerárak növekedése 22%-ra csökkent évközi összehasonlításban, ami még mindig magas szám, de az előző időszakok adataihoz képest kedvező tendenciára utal. A májusi infláció 11,9%-ra csökkent, ami tavaly áprilisi értékeket jelentett. Ezek azonban még mindig magas értékeknek számítanak, amelyek a gazdaság egészét befolyásolják. Az áruk és szolgáltatások fogyasztói árai 2020 decembere óta először 0,1%-kal csökkentek az előző hónaphoz képest.

A 12 vizsgált szektorból (háztartási kiadási csoportok) ugyan csak kettőben csökkentek az árak havi összevetésben, de ezek hatása az összeredményre jelentős volt. Az üzemanyagok ára 2,6%-kal, a szállítási szolgáltatások 3,1%-kal csökkent, ami 1,5%-kal csökkentette a teljes közlekedési ágazat árait.

Hírdetés

Az óvodai és általános iskolai étkeztetési támogatások 2023 májusától való újbóli bevezetésének eredményeként jelentősen, 15,1%-kal csökkentek az étkezdék árai (az általános iskolák első osztályában), így az előző hónaphoz képest a teljes éttermi és szállodai szektorban 4,5%-kal csökkentek az árak.

A jelentősebb csökkenést a folyamatosan emelkedő élelmiszerárak akadályozták meg, amelyek májusban havi 0,4%-kal emelkedtek.

Ami az évközi összehasonlítást illeti, az éves infláció 11,9%-ra mérséklődött, az árnövekedés lassulása harmadik hónapja folytatódott. A háztartások 12 vizsgált kiadási csoportjából (osztály) 11-ben voltak magasabbak az árak, hét osztályban még mindig 10 százalék feletti volt az éves növekedés, csak a közlekedési ágazatban csökkentek az árak. A teljes inflációra általában a lakás- és energiaárak, valamint az élelmiszerárak emelkedése van a legnagyobb hatással. Ez a két legfontosabb tétel a háztartási kiadásokban, együtt a kiadások közel felét teszik ki.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »