Magyar alapiskolákban oktatják a filmezés és a fotózás alapjait

Magyar alapiskolákban oktatják a filmezés és a fotózás alapjait

Magyar alapiskolákban oktatják a filmezés és a fotózás alapjait Németi Róbert2025. 03. 21., p – 11:37 Kassa/Szomotor/Királyhelmec |

Második éve járja a kelet-szlovákiai magyar tanítási nyelvű alapiskolákat a Pásztor Ádám és Ádám Szabolcs által vezetett csapat, hogy bemutassák a fiataloknak a filmezés és fotózás alapjait. Míg a rendhagyó órák elsősorban a diákok készségeinek fejlesztésére koncentrálnak, a csapat azt sem titkolja, hogy a résztvevőket arra szeretnék ösztönözni, hogy benevezzenek az általuk szervezezett diákfilmfesztiválra.

A ZagX productiont egy évvel ezelőtt indított útnak a Pásztor Ádám fotós vezette filmes csapat. Az elmúlt időszakban arra törekedtek, hogy az alapiskolákat járva bemutassák a fiataloknak a filmek szakma fortélyait. Annak ellenére, hogy néhány alapiskola már évekkel ezelőtt beillesztette a tantervbe a multimediális oktatást, a csapat úgy véli, hogy az általuk képviselt oktatási forma egy teljesen más szemszögből mutatja be a fiataloknak a filmezés és a fotózás alapjait. 

A diákok nem csupán elméleti tudást kapnak, hanem lehetőséget arra, hogy élesben is kipróbálják magukat a különböző szerepekben. Ez a gyakorlati tapasztalat segít nekik jobban megérteni a valós helyzeteket és a folyamatokat. Vannak iskolák, ahol a diákok aktívan érdeklődnek a téma iránt, míg más iskolákban van, hogy csak néhány diák figyelmét tudjuk megragadni. S ami talán a legfontosabb, hogy az iskolák gyakran nem rendelkeznek a szükséges felszereléssel, ezért mi a saját felszerelésünket is hozzuk, hogy kipróbálhassák azokat 

– közölte lapunkkal Pásztor Ádám. 

Kapcsolódó cikkünk Dél-Szlovákia |

Az előző két év megmérettetésen felbuzdulva, idén újra megrendezésre kerül az immár III. Szlovákiai Magyar Diákfilmfesztivál. 

Ahogy azt Ádám Szabolcs, a még mondhatni gyerekcipőben, de annál nagyobb érdeklődésnek örvendő fesztivál társzervezője és egyik ötletgazdája szerkesztőségünknek elmondta, a verseny célja idén is az, hogy a fiatal felvidéki tehetségek is elinduljanak a filmkészítés útján. 

„Ma már nagyon sok diáknak van lehetősége videót készíteni és sokuknak remek ötletei is vannak hozzá. Szeretnénk ezeknek a tanulóknak egy elrugaszkodó platformot nyújtani, hogy a tehetségük a felszínre törhessen. A résztvevők összemérhetik tudásukat egymással, így tudnak szakmailag előre haladni, de meg is ismerhetik azokat, akik bár hasonló érdeklődési körrel rendelkeznek, mégis az ország különböző pontjain élnek” – közölte az Új Szóval Ádám Szabolcs. 

Hírdetés

Az érdeklődő fiatalok két korcsoportban: 10-14 és 15-19 év, és három kategóriában: rövidfilm, animációs film és kísérlet – videóklip nevezhetnek. A fesztivál jelenlegi fő támogatója a Kisebbségi Kulturális Alap. A versenyzőket szakmai zsűri értékeli, akikkel a diákok a 2024 novemberében megrendezett gálaesten személyesen is találkozhatnak. A zsűrivel, támogatókkal és a gálaesttel kapcsolatos pontosabb információkat a szervezőség a későbbiekben fogja eljuttatni a jelentkezőkhöz. 

A megmérettetésre a következő linker kattintva jelentkezhetnek az érdeklődők 2024. november 1-ig: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeeKFTHBLAuc8zp5Ulr0E4L1jCv0y9-Me9-RkCzR-aeewsTkQ/viewform , a verseny szabályzatról pedig itt érdeklődhetnek:  https://drive.google.com/file/d/1phuiPPdsVFKdni6o9hwqrsJ0HzYcv5Bm/view?usp=sharing

A diákfilmfesztivál ötlete két szlovákiai magyar fiatal videóstól származik. Ádám Szabolcs és Davitko Oliver 2019-ben megnyerte a Zlatá Klapka fesztivál fődíját. Akkor vették a fejükbe, hogy létrehoznak egy hasonló fesztivált a szlovákiai magyar diákok számára is.

Ismétlődő folyamat 

Míg a képzésekre általában iskolánként évente egyszer kerül sor, vannak olyan helyszínek is, ahová a diákok folyamatos érdeklődése miatt havi rendszerességgel visszatérnek.

Az előadásaink fő célja, hogy bátorítsuk a diákokat, hogy saját videókat, kisfilmeket készítsenek akár a telefonjuk segítségével. A diákok visszajelzései egyébként pozitívak, de az érdeklődés mértéke iskolánként változó

– tette hozzá Pásztor Ádám, aki kollégáival nemcsak multimediális képzést tart, de néhány évvel ezelőtt a Szlovákiai Magyar Diákfilmfesztivált is elindította. 

Elmondása szerint a képzésekkel igazából arra is szeretnék ösztönözni a fiatalokat, hogy próbáljanak valami maradandót alkotni, és ha érdekli őket a filmezés világa, akkor alkotásaikkal az általuk megrendezett filmszemlébe is kapcsolódjanak be.

Bemutatkozási lehetőség 

„Nem titkoljuk, hogy a filmfesztiválunk szoros kapcsolatban áll az oktatással. Természetesen, abban is segíti őket, hogy ne csak néhány hónappal a rendezvény előtt értesüljenek róla. Az oktatások általában az év elején zajlanak, míg a filmes fesztivál az év második felében kerül megrendezésre. Ez a struktúra lehetővé teszi, hogy a gyerekek folyamatosan fejlődjenek és készüljenek a fesztiválra. Összességében a filmes fesztivál nemcsak egy bemutatkozási lehetőség, hanem egy olyan platform is, amely ösztönzi a diákokat a kreatív önkifejezésre, valamint a gyakorlati tudás megszerzésére a videózás és fényképezés terén” – magyarázta Pásztor Ádám, aki abban bízik, hogy jövőre sikerül tovább bővíteni az iskolák körét.

Szeretnénk komplexebb témákkal is foglalkozni, persze a meglévő iskolákkal is folytatjuk az együttműködést, hogy a diákok számára minél szélesebb körű és mélyebb tudást nyújthassunk a fotózás és filmezés terén

– zárta Pásztor Ádám.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »