A téli napforduló a Föld északi féltekén a csillagászati tél kezdetét jelenti. Ehhez a naphoz rengeteg hagyomány is kapcsolódik.
A téli napforduló alkalmával a leghosszabb az éjszaka, a Föld forgástengelye ilyenkor a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól.
A téli napforduló az északi féltekén december 21-én (esetenként 22-én) van. 2018-ban december 21-én, 22:23:51-kor következik be.
A legtöbb kultúrában számos ősi népi szokás kapcsolódik hozzá, és ünnepségek kísérik.mint például az ókori római Saturnalia, a zsidó Hanuka, az afroamerikai Kwanzaa, vagy maga a karácsony, melyet valószínűleg Mithrász napisten kultuszához kapcsolódóan, illetve több pogány ünnep helyett tart a keresztény vallás.
Az ünnep, amely a keleti pusztai népeknél, így őseinknél is, a legkiemelkedőbb örömnap lehetett. A kínai krónikák, már a hunok esetében is feljegyezték a sötétség fordulójának megünneplését. A turáni népek hitvilágában ez a nap a megújulást az újjászületést is jelképezte. A sötétség átfordulását a világosságba: karacsun, (azaz Karácsony) ünnepe.
A sztyeppei lovasnomád népek hitvilágában, így a magyarokéban is nagyon fontos szerepet játszott a “Téli napforduló” megünneplése. Az év legrövidebb napja (december 21.) és ebből adódóan az év leghosszabb éjszakája ekkor van (néha december 22-re esik). A “kara”- feketét, sötétet jelent a türk nyelvekben és feltehetően a régi magyar nyelvben is, valamint az ősi türk nyelvekben csun – fordulás, esetleg a son – legutolsó, szóösszetételből származik a karácsony szavunk.
A feketeség csúcsa és annak “átfordulása” után egyre nő a fény, a világosság ideje. A téli sötétség vége – a hosszú téli éjjelek innentől fogva egyre rövidülnek. A fény növekedésbe való átfordulását, a majdan elérkező tavasz és megújulás reményét ünnepelték az Anyatermészetet tisztelő ősi hitvilágban.
wikipedia, Körkép.sk összefoglaló
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »